UWAGA!

Bezrefleksyjna decyzja

 Elbląg, Michał Kalinin
Michał Kalinin

Elbląscy radni postanowili nadać nazwę kaliningradzkiego, rondu przy zbiegu ulic Rawskiej i Grunwaldzkiej. Nie ulega wątpliwości, że współpraca z rejonem kaliningradzkim leży w interesie naszego miasta i jego mieszkańców. Czym innym jest jednak dbałość o partnerskie stosunki z naszym najbliższym sąsiadem, a czym innym bezrefleksyjne utwierdzanie przyjaciół Moskali, że w trwaniu przy Kalininie jako patronie miasta nie ma nic złego.

Mam wśród Rosjan wielu przyjaciół. Są to wspaniali ludzie, których natura obdarzyła jednak jako społeczeństwo, nie mówiąc już o aparacie państwowym, genetycznie już chyba umocowanym mechanizmem wypierania z pamięci wszystkiego co sprzeczne z wzorcem idealnej Rosji. Były czasy kiedy z narażeniem własnej wątroby próbowałem coś zmienić w tej materii. Na próżno. Tylko tą wybiórczą amnezją można wytłumaczyć fakt, że historyczny Królewiec nosi do dziś imię jednego z większych zbrodniarzy XX wieku i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie się to zmieni.
     Lata administracyjnego utrwalania przyjaźni polsko-radzieckiej sprawiły, że wielu ludzi, szczególnie ze starszego pokolenia, zupełnie inaczej postrzega zbrodnie reżimu komunistycznego, a inaczej te dokonywane przez reżim faszystowski. Fakt, że armia jednego reżimu przegoniła drugą, z punktu widzenia milionów ofiar niewiele tu zmienia. Pomysł, żeby nawet tylko pośrednio uhonorować człowieka, który podpisał się pod rozkazem rozstrzelania polskich oficerów, wydaje się być co najmniej zaskakujący. Towarzysz Kalinin w swoim czasie wysłałby całą Radę, na wszelki wypadek łącznie z tymi, co głosowali przeciw, do jakiejś przytulnej kopalni na Magadanie.
     Czy gdyby w Niemczech jakimś cudem, co jest oczywiście nie do pomyślenia, uchował się jakiś Himmlerstadt, to komukolwiek przyszłoby do głowy nazywać imieniem takiego miasta jakikolwiek obiekt w Polsce? Jest to pytanie oczywiście całkowicie retoryczne, ponieważ Niemcy w przeciwieństwie do Rosjan dokonali zdecydowanego rozliczenia ze swoją przeszłością, czego tym ostatnim bez nadziei, ale szczerze życzymy.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ale o co chodzi Panie Włodku? jeśli chce pan zacząć jakąś dyskusje, to chyba nie tem portal, nie ten język i nie łaciński alfabet. A jeśli uważ Pan że gaz w Polsce jest zbyt tani, to prościej jest wysłać meil do Gazpromu i poprosić o podniesienie cen; Kalinin jest dopowiednim patronem dla miasta w Rosji; nie oszukujmy się Królewiec i Kaliningrad mają wspólną tylko szerokość geograficzną i nic więcej. Nie wiem co musiałoby się stać by wrócić do nazwy oddającej cześć czeskiemu królowie Otokarowi, dla Rosji Czesi znaczą tyle co Zulusi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bob B.(2007-09-21)
 • Bob.B.: Ale o co Tobie chodzi???
 • człowieka z komuny można wyciągnąć, ale komuny z człowieka już nie, elbląskie komuchy potwierdziły,że zawsze i wszędzie gdzie się da będa służyć Rosji, mentalnie tak ich ukształtowano, aby zawsze byli wierni, na nic zmiany ustojowe, na nic odkłamywanie historii,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  psycholog(2007-09-21)
 • Kalinin był współodpowiedzialny za wiele masowych zbrodni. Jego podpis, jak i innych członków politbiura, widniał na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu. Na jego cześć przemianowano miasto Królewiec (Kaliningrad). Również wiele innych miast (Twer) i instytucji dawniej nosiło jego imię. BRAWO RADNI !!! BRAWO PREZYDENT!!!!
 • a czem,u to rondo nie nosi nazwy od np jakiegos znanego i cenionego Polaka, a moze radni nie znaja takich ...???
 • tow. Słonina wykonaliście zadanie , gratulacje od kolegów z KGB
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Putin.(2007-09-21)
 • ronda wymyślono w CCP, inżynier Wiaczesław Rondow to uczynił jako pierwszy człowiek na świecie, może jego imieniem nazwiemy to rondo,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  działącz komuszy(2007-09-21)
 • niech no tylko ta nazwa pojawi sie na tym rondzie, sam osobiście rozpierdzielę młotkiem, kawałek po kawałku, na policję włodzarze nie mają co liczyć w Katyniu na rozkaz Kalinina mordowano tez policjantów,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  realny(2007-09-21)
 • syf...dupki sie znowu popisaly
 • Podziękujcie Hugo Vianie,bo nawet nie wiedzielibyście kto to był Kalinin i skąd nazwa Kaliningrad.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Hugo Viana(2007-09-21)
 • Prawda panie Gęsicki ktoś panu ten temat podsuną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2007-09-21)
 • Brawo Portel !!! Bardzo dobra reakcja naczelnego. Ta decyzja musi być zawieszona.
Reklama