UWAGA!

Bolesna lekcja historii

W poniedziałek 6 listopada w centrum kultury Światowid, w ramach cyklu „Pamięć o historii” odbędzie się spotkanie połączone z projekcją filmu „Tajemnica Sophienwalde”. Obraz prezentuje relacje świadków, byłych więźniów obozu SS-Lager Sophienwalde, w którym prowadzono supertajne eksperymenty biologiczne. Początek o godz. 11.

Film „Tajemnica Sophienwalde” w reżyserii Grzegorza Karbowskiego prezentuje relacje świadków, którzy przeżyli pobyt w obozie SS-Lager Sophienwalde. Opowiadają oni o poddawaniu młodych chłopców o blond włosach i niebieskich oczach oraz młodych Żydówek paramedycznym doświadczeniom. Mimo zeznań ostatnich ocalałych świadków, obóz w Dziemianach do dziś nie został oficjalnie uznany za obóz koncentracyjny. Trzech łotewskich pseudolekarzy, którzy przeprowadzali doświadczenia na Polakach i Żydówkach, po wojnie przebywających w USA, zostało przez sądy amerykańskie skazanych, lecz strona polska nie wystąpiła wtedy o ich ekstradycję. Do dziś nie zostali uznani w Polsce za zbrodniarzy.
     Cykl edukacyjny „Pamięć o historii” - skierowany do gimnazjalistów i uczniów elbląskich szkół średnich - to wspólny projekt Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid i Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Dofinansowanie pozyskano ze środków Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Patriotyzm jutra”.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama