UWAGA!

Bursztyniarze zatrzymani na Mierzei

 
Elbląg, Bursztyniarze zatrzymani na Mierzei
fot. AD

Czterech mężczyzn, którzy nielegalnie wydobywali bursztyn zatrzymali w nocy na Mierzei Wiślanej funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej z Krynicy Morskiej działający wspólnie z Policją z Nowego Dworu Gdańskiego i Strażą Leśną z Elbląga. Zabezpieczono również sprzęt do płukania bursztynu o szacunkowej wartości prawie 4 tys. złotych.

Krótko po północy funkcjonariusze patrolujący okolice Krynicy Morskiej usłyszeli dźwięk pracującej motopompy. Przy wykorzystaniu gogli noktowizyjnych ustalili, że kilkadziesiąt metrów dalej pracuje kilku mężczyzn, jak się potem okazało mieszkańców Krynicy Morskiej i Stegny. Oprócz motopompy, znaleziono przy nich cztery strażackie węże o łącznej długości przeszło 80 metrów, aluminiowe redukcje i sztyce. Nielegalni bursztyniarze zdążyli już wypłukać kilka otworów, z których każdy miał około 7 metrów głębokości. Zdewastowany przez nich teren leśny obejmował około 100 metrów kwadratowych.
       Sprzęt do nielegalnego pozyskiwania bursztynu zabezpieczyła Straż Leśna Nadleśnictwa Elbląg, która będzie również prowadzić wobec mężczyzn dalsze postępowanie. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, grozi im kara aresztu lub grzywny.
      
por. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Alez niesamowita akcja!!! Setki ludzi, sprzetu, samochody, paliwo. Pewnie pasikowski film niedlugo o tym nakreci
 • Bursztyn co roku jest wyszukiwany przez turystów nad brzegieim morza jako jedna z atrakcji turystucznych a ci uzbrojeni z organizacji mundurowych o charakteże zbrojnym mało ich nie zastrzelili z tego powodu. Wszelkiej rodzaje i maści służb mundurowych gnębiących własnych obywateli mamy juz w lodówkach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Małorolny(2012-10-11)
 • Bardzo dobrze, że ich złapali złodziei trzeba tępić!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  prawy i sprawiedliwy(2012-10-11)
 • Ktoś wie, jak legalnie można zbierać bursztyn? Czy jeśli idąc na spacer po plaży podniosę kawałeczek bursztynu, to też będę przestępcą? Czy też przesądza o tym dopiero motopompa i węże do wypłukiwania?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Magda....(2012-10-11)
 • Na plaży można i i gdzie indziej też = ZBIERAĆ. Ale niszczenie pompami wydm i lasów to jest zakazane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2012-10-11)
 • To teraz wiadomo dlaczego tak lobbystom i niektórym politykom zależy na przekopaniu kanału przez mierzeję !!!!!Podobo przy budowie portu północnego powstały wielkie fortuny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jantar(2012-10-11)
 • Już dawno pisałem że przekop przez mierzeję sfinansuje się sam, o ile ktoś z głową na karku nie pozwoli na szaber przy budowie i spokojnie wypuści bursztyn na rynek. Zostało by jeszcze na pogłębienie torów wodnych do Elbląga i pozbycie się rtęci, oraz parę grubszych inwestycji które by na siebie zarabiały.
 • Do Magda. .. Na plaży można zbierać burszyn, niewolno go jednak wydobywać z pod ziemi. Nielegalne wydobywanie byrsztynu opisane w artykule polega na wypłukiwaniu go spod ziemi, poprzez wprowadzenie w głąb gruntu rury, którą pod ciśnieniem wpompowuje się wodę. Woda wypłukując grunt kilka metrów pod ziemią wypłukuje także bursztyn, który wraz z piaskiem wypływa na powierzchnię. Niestety pod ziemią powstaje pusta przestrzeń i grunt się zapada, identycznie jak niedawno w Warzsawie. Zapadający się grunt stanowi realne zagrożenie nie tylko dla ludzi. Powinnaś zobaczyć na własne oczy takie zapadliska wraz z przewróconymi drzewami! szkoda tylko, że w Polsce nieuregulowano prawnie (np. jak w Rosji) wydobycia bursztynu pozostawiając je "światu przestępczemu"
 • pasożyty i darmozjady w końcu ruszyli cip. .. ki i wielki wynik. pożal się boże. propaganda dla ciemnoty poniżej pydy żenada
 • dobra kasa z tego lepsza niz fajki czy spiryt
Reklama