UWAGA!

Co zaprzątało umysły członków PZPR w Elblągu w początkach kwietnia 1949 roku?

 Elbląg, Głos Elbląga, rok 1959
Głos Elbląga, rok 1959 (fot. nadesłana, arch. portEl.pl)

Usprawnienie organizacji partyjnej na elbląskiej wsi, akcja oszczędnościowa na terenie Elbląga, sytuacja rybaków powiatu elbląskiego, analiza zebrań odnośnie deklaracji rządu w sprawach kościoła, akcja siewna i likwidacja odłogów, przygotowanie do obchodów święta 1-Maja, sprawa Spółdzielni Produkcyjnej w Chojnowie – oto sprawy które zostały poruszone podczas posiedzenia Egzekutywy Komitetu Powiatowego PZPR w Elblągu 2 kwietnia 1949 roku.

14 marca 1949 roku rząd PRL wydał oświadczenie w sprawie stosunków z Kościołem. Polityka władz komunistycznych miała doprowadzić do wywołania podziałów wśród księży i zróżnicować postawy polskich biskupów. „Źli” biskupi i duchowni byli przeciwstawiani „postępowym”  i „pozytywnym” księżom. Sprawy te były komentowane również w Elblągu. Odnotowano, że  choć w majątku Stagniewo była jedna wypowiedź antyreligijna, to jednak zebrani sami sprostowali to wystąpienie. Członkowie Egzekutywy skarżyli się również, że spada prenumerata prasy partyjnej na wsi i członkowie partii na wsi nie opłacają składek. Tow. Kulesza wysunął postulat usunięcia nauczycielki z Chojnowa, ponieważ zdaniem władz zajmowała ona „wrogie stanowisko wobec obecnej rzeczywistości”. Tymi zagadnieniami „żyła” elbląska organizacja partyjna w początkach kwietnia 1949 roku (źródło: 1 Maja - niech się święci! Zaglądamy w elbląskie obchody sprzed lat)

 

Jedna, antyreligijna wypowiedź

- Referuje. tow. Sankowski [Analizę zebrań odnośnie deklaracji rządu w sprawach Kościoła z 14 marca 1949 r.] i stwierdza, że nie odbyło się część zaplanowanych zebrań ponieważ z jednej strony nie zgłosili się prelegenci oraz środki lokomocji. Na odbytych zebraniach ogólnie wypowiedzi były pozytywne, dyskusja na referowany temat słaba, szerzej omówiono bolączki terenowe. W majątku Stagniewo była jedna wypowiedź antyreligijna, zebrani sami sprostowali to wystąpienie. Egzekutywa zaleca sekretariatowi przeprowadzenie zebrania na kołach, gdzie nie odbyły się w najbliższej serii zebrań.

 

W Tolkmicku zaczyna działać zakład szkutniczy

- Sytuację wśród rybaków omówili tow. Sankowski, Jarosiński i Wiśniewski. W dyskusji wyłoniło się zdanie: że wśród rybaków jest zadowolenie z uchwały rządowej, połowy zwiększają się. W Tolkmicku rozpoczyna się uruchamianie zakładu szkutniczego.

 

Kompromitujące sprawozdania

- Zagadnienia organizacyjne na kołach wiejskich referował tow. Jarosiński i zaznaczył sytuacja jest bardzo ciężka, składki nie są płacone, wpłaty na Centralny Dom mają być zakończone do 1 V b.r. i do zrobienia mamy dużo (do wpłacenia jest około 500.000 zł), prenumerata pism partyjnych spada ( luty 1949 r. – 612; marzec 1949 r. – 499 Chłopskiej Drogi). Tow. Cichocki stwierdza, że sprawozdanie tow. Jarosińskiego jest mocno kompromitujące, dalej mówi o konieczności umieszczenia w planie pracy koła wszystkich akcji bieżących. Dalej stawia wniosek: w początkach maja sekretariat powinien dać sprawozdanie co zrobiono dla podniesienia organizacji partyjnej na wsi. Egzekutywa wniosek przyjęła. 

 

Plan pracy trzeba przygotować 

- Tow. Szyszko mówi o konieczności skorzystania doraźnej pomocy z uczniów C.S.A.R. dla podciągnięcia akcji Centr. Domu. Tow. Sankowski mówi, że koła były słabe przed zjednoczeniem, a nie osłabiły się w ciągu ostatnich miesięcy. Na to że jest teraz poważny stan, złożyło się wiele przyczyn (jak nieobsadzony całkowicie aparat partyjny, niski poziom pracowników etatowych i inne. Egzekutywa zaleca sekretarzowi przygotowanie planu pracy na każde koło. 

 

Obchody 1 Maja 

- Tow. Sankowski dał ogólny rzut przygotowań do obchodu 1- Maja a mianowicie: centralnym punktem będzie Elbląg, drugim punktem obchodu będzie Tolkmicko, na gminach należy przygotować akademie. Egzekutywa zatwierdziła te wnioski.

 

Tow. Kulesza – usunąć nauczycielkę z Chojnowa!

- Tow. Sankowski zapoznał Egzekutywę z sytuacją w ciągu ostatniego miesiąca w Chojnowie. Komitet Organizacyjny został wybrany na ogólnym zebraniu 30 III przy udziale tow. Brodzińskiego w składzie: Ignaczak, Grela, Kosiakowa, Kierpieciowa, Atlas Stefan. Tow. Kulesza mówi o konieczności usunięcia nauczycielki.

 

Akcja oszczędnościowa w C.S.A.R. i innych zakładach Elbląga

- Ogólne zagadnienia referował tow. Sankowski. W dyskusji towarzysze omówili przebieg zebrań na poszczególnych zakładach. Tow. Szyszko zapoznał egzekutywę z przepracowaniem oszczędności w starostwie i urzędach niezespolonych. Oszczędność będzie dotyczyć przede wszystkim materiałów biurowych, rozmów telefonicznych i innych. Tow. Cichocki omówił wprowadzenie planu oszczędności w C.S.A.R. przez organizację partyjną i Radę Zakładową i stwierdził, ażeby Akcja Oszczędnościowa była przekształcona w system, należy najpierw przeprowadzić akcję wyjaśniającą, co zostało z bardzo dobrym skutkiem zastosowane
       w C.S.A.R., gdzie załoga wysunęła szereg konkretnych propozycji, dających duże oszczędności. Podobnie należy przeprowadzić całą akcję na innych zakładach.  

Przy pisaniu artykułu skorzystałem z Protokołu z  posiedzenia  Egzekutywy K.P. Elbląg dn. 2 IV 49 r. (źródło: Komitet Wojewódzki PZPR w Gdańsku; Archiwum; Dział: Komitet Powiatowy PZPR Elbląg; Tytuł: Protokoły posiedzeń Egzekutywy KP PZPR 1949 r. sygn. 36/IV/1. 

Marcin Ślaski (Gdańsk)

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • i zaraz się zacznie postkomuchów i ich rodzin, będzie aj łaj, a po co to, a na co to itd,
 • @Edward s - Jak się przegrało Kampanie Wrześniową, zajmowało Zaolzie gdy Hitler zajmował Czechy i zdobył 500 samolotów i 1500 czołgów którymi najechał na Polskę to Wielka Trójka i Europa miała Polski powyżej uszu i oddała Polskę Stalinowi jako bonus za udział w II Wojnie Światowej i 8 milionów sołdatów. I tak przyczynilismy się do wprowdzenia systemu socjalistycznego, aby reszta Europy mogła spokojnie odbudowywać się. A co Twoi rodzice robili w PRL ? @Churchil
 • przybij pionę Putinowi
 • W tym roku '49 tylko w lipcu, spłonęła hala nr.20 w Zamechu. Co mówili towarzysze po tych wydarzeniach? Wspominali coś o ludziach zamęczanych w ubeckich celach ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  J. Waluś(2020-01-18)
 • A kto zajmował Zaolzie? Na pewno nie Polska, bo Polska odzyskała Zaolzie zabrane nam zdradziecko przez Czechosłowaków w 1919 jak walczyliśmy z bolszewikami. Czechosłowacy dokonywali tam zbrodni wojennych na Polakach np w Stonawie i wspierali OUN na Ukrainie. No als komuchy jak zwykle piszą te brednie, że Polska zajęła Zaolzie. Nie zajęła, tylko odzyskała okupowane tereny od 1919 przez Czechosłowaków. Wielkiej Trójki wtedy jeszcze nie było, bo to przyszły jej członek- Stalin najechał Polskę z Hitlerem. Odzyskanie Zaolzia i tak tutaj nic by nie zmieniło, bo zachodnie mocarstwa i ta by nie pomogły Polsce w znaczący sposób i tak. Pomóc mogła tylko Francja, bo Wielka Brytania miała w 1939 roku mniej czołgów i artylerii jak Polska armia i Mało samolotów. Nie mieli bombowców dalekiego zasiegu. Jedynie Royal Navy mogła działać i działała już od początku wojny. Hitler i tak by zajął Sudety, bo przecież dostał na to zgodę od Aliantów.
 • o widać z Moskwy przysły nowe instrukcje do trollowania :),...Rosja i Niemcy wywołali 2 wojnę światową, to Ruscy są odpowiedzialni za zło tej wojny, nikogo nie wyzwolili tylko przepędzili Niemcow aby ssmemu grabic i mordowac
 • zaraz Lewica będzie szczekać i będzie wyła aaauuu auuuu, że kiedyś to było fajnie, a teraz to wina pisu a konfederacja to faszyzm bo wiadomo uczą się od włochów, kiedyś to była demokracja i równość i konstytucja a teraz to antysemityzm i homofobia i mowa nienawiści, a nad tą równością i demokracją czuwało dzielne UB i KBW ze swoimi poplecznikami z NKWD a nasza demokratyczna socjalistyczna ojczyzna była najlepsza na świecie, tzn druga bo najlepszy był bratni związek radziecki a moskwa stolica pokoju dała nam szczęście urra uraa uraa tak było, tak było, a kto mówi że nie, ten bluźni na demokrację i konstytucję i jest homofobem i antysemitą
 • teraz jest taki rozkaz że to polska wywołała 2 wojnę światową i Lewica to popiera i zaciera rączki zawsze to ich koledzy dadzą im jakieś stołki, przecież polska to był straszny kraj antysemicki i polacy tylko czyhali na żyda aby bo zbić, i knuli cały czas przeciwko demokracji bo była dyktatura autorytarna, a socjaliści swoją piersią ratowali umęczoną ojczyznę od polskich panów, 17 września bratnia armia czerwona przyniosła wyzwolenie i demokrację, chłopi obsypywali ich złotem, krowy dawały miód, robotnicy dostali mercedesy i apartamenty na złotej 44,cały naród jest, a partią tak było tak było a teraz to wiadomo homofobia, antysemityzm, rasizm
 • Strój dokładnie z Hitlerem się dogadali, że zniszczą Polskę, bo bez tego sojuszu, ani Hitler ani Stalin w pojedynkę nie byliby w stanie pokonać Polski. Wojna ZSRR z dużo słabszą od Polski Finlandią jest tego doskonałym przykładem.
 • W tych latach rozpanoszyła się żydo komuna i ich wnuki dziś też się panoszą.
 • Do pracy C. S. A. R. przyjechało wielu ciekawych lodzi. Niektórzy zostali na zawsze w Elblągu.
 • Jestem antysemitą i jestem z tego dumny.
Reklama