UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czas na quiz! Bez ograniczeń

 
Elbląg, Czas na quiz! Bez ograniczeń
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Dziś nie ograniczamy się do jednego, określonego tematu. Możecie spodziewać się pytań wymagających znajomości dat, ulic, wydarzeń albo osób związanych z Elblągiem.

Przy jakich pytaniach poczujesz się jak znawca, a gdzie okaże się, że jesteś zmuszony strzelać? Przekonaj się sam!

Który generał nie patronuje ulicy w Elblągu? Kiedy obchodziliśmy 777-lecie miasta? Gdzie znajduje się Elbląski Park Technologiczny? To tylko niektóre pytania, jakie można znaleźć w naszym nowym quizie.

Zapraszamy do zabawy i podzielenia się wynikami na Facebooku. Powodzenia!

Aktualny quiz można znaleźć tutaj.

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Gen. Nieczuja-Ostrowski nie jest patronem ulicy w E-gu. To pytanie jest błędnie postawione.
 • redaktor Właśnie, że jest patronem ulicy. Proszę sprawdzić dokładnie.
 • Okazuje się, że nasi mieszkańcy zapomnieli o postępującym zagospodarowaniu Modrzewiny. Wciąż traktowana jest ona jak kiedyś Syberia, nawet wiele osób nie ma pojęcia, że aktualnie jest to jeden z najbardziej pracodajnych rejonów miasta. A nazwy ulic w tym terenie są praktycznie, poza Jana Pawła II, nieznane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Trygonometr.(2020-11-07)
 • Twój wynik to 12/12 Znakomicie! Nie można zagiąć Cię żadnym pytaniem!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  07zgłośsię(2020-11-07)
 • Do tego 777 - lecia założenia miasta należy podchodzić z dużą ostrożnością. Obiegowo przyjęto, że było to w roku 1237,ale nie można jednoznacznie potwierdzić, że jest to faktycznie data założenia miasta. Według zapisów Zakonu Krzyżackiego w tym roku nad rzeką Ilfing założono warownię. W zasadzie pierwsze pisemne świadectwo, w którym padła nazwa Elbing pochodzi z 1238 roku kiedy otrzymano lokację na budowę kościoła, dzisiejszej Katedry. Trwające kilkuletnie starania napływających tutaj mieszkańców, głównie z terenu Starej Rzeszy, o uzyskanie praw miejskich zakończyły się sukcesem w 1246 roku, kiedy Elbląg uzyskał je na zasadzie prawa lubeckiego. Jest to jedyna potwierdzona historycznie data o powstaniu miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Rzymskie ślady.(2020-11-07)
 • @redaktor - Proszę podpowiedzieć bo w dwóch wykazach ulic też nie znalazłem.
 • redaktor @Marek38 - Jest na Modrzewinie. mapa.targeo.pl
 • @redaktor - Ok. Dzięki. Nie wiem dlaczego mi nie "wyszukiwało".
 • Trudno zgodzić się z tezą, że Elbląg powstał w 1237 roku, oczywiście jako miasto. Badania historyczne wskazują, że w tym roku Krzyżacy dowodzeni przez Mistrza Krajowego Hermana Balka w kampanii mającej podbić ziemie nazywane Prusami założyli nad rzeką Ilfing, inna nazwa Ifing, drewniano ziemną warownię. Jednakże w trakcie podboju tych terenów w połowie 1238 roku została ona zdobyta i całkowicie zniszczona przez plemię z tych ziem walczące z Krzyżakami. Prawdopodobnie byli to Pogezanie. Dopiero w 1240 roku Zakon założył nową warownię, ale już w założeniu, że na jej bazie powstanie zamek i miasto. Od 1242 roku rozpoczęto starania o nadanie tej osadzie praw miejskich. Sprowadzono tu mieszkańców z ziem niemieckich oraz zakonników. Ostatecznie w 1246 roku starania te zakończyły się sukcesem w postaci przyznania praw miejskich. Historycy nadal nie udzielili odpowiedzi czy nazwa miasta Elbing/Elbląg powstała od przekształcenia nazwy rzeki czy staronordyckich określeń. Etymologią nazwy miasta między innymi zajmował się profesor Miodek, który raczej przychyla się do tej drugiej wersji. Jak z tego wynika pełne ustalenie daty i okoliczności powstania Elbląga nie jest takie łatwe i wymaga wiele badań, podobnych do tych jakie stwarza Troja czy Truso.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Fraksjusz I(2020-11-07)
 • Rafał żeby Cię z tymi pytaniami. .. ledwie 7.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pampi-ZAWADA(2020-11-08)
 • 7/12 M
Reklama