UWAGA!

Czołg jak malowany

Szorowali, skrobali, czyścili, a następnie pomalowali. Przez trzy dni, "kradnąc" pogodę, kilku zapaleńców pracowało nad nowym wizerunkiem T-34 - czołgu-pomnika, który stoi przy Al. Armii Krajowej. Pastelowe kolory zastąpiła surowa zieleń, a przed pomnikiem wmurowana została granitowa tablica informacyjna. Zobacz fotoreportaż.

Czołg T-34 wkomponował się w krajobraz elbląski, bo na wzniesieniu przy Al. Armii Krajowej (dawnej Al. Generała Świerczewskiego) stoi od 37 lat. W czasach Polski Ludowej mapa kraju usiana była podobnymi pomnikami. Jednak wraz z nadejściem zmian ustrojowych czołgi zaczęły znikać z miejskich ulic, skwerów, parków. Większość została zezłomowana, kilka udało się uratować pasjonatom techniki wojskowej. Wciąż kilkanaście pomników z T-34 w roli głównej pozostało. Jednym z nich jest ten nasz, elbląski.
       W sumie nie bardzo było wiadomo, co z nim począć. Pamiątki z czasów PRL odchodziły do lamusa. Nasz T-34 ostał się, przybrał "rastamański" kamuflaż i przechodził z rąk do rąk podczas kolejnych finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (czołg można było symbolicznie wylicytować).
       Aleja Armii Krajowej przeszła modernizację, wzniesienie, na którym stoi czołg zostało uporządkowane (wyłożone kamieniami, są też schody i barierki). Sam T-34 liftingu się nie doczekał.
       Czołgiem zainteresowali się elbląscy pasjonaci starych motocykli. W sierpniu złożyli prezydentowi Jerzemu Wilkowi propozycję: sami, na własny koszt odświeżą T-34. Prezydent się zgodził, a panowie przystąpili do realizacji swojego pomysłu.
       W piątkowe popołudnie (27 września) ze szpachelkami, szczotkami, w roboczych ubraniach rozpoczęli czyszczenie czołgu.
       - To był najtrudniejszy etap naszej pracy – przyznaje dziś Krzysztof Nowacki, inicjator akcji. - "Zdejmowaliśmy" warstwy kolorowej farby, z czołgu wyciągaliśmy też śmieci. Okazało się, że nagromadziło się tu butelek, kapsli, papierów, ale i zalegała ziemia. Wczoraj kilka worków odpadów odebrała firma zajmująca się oczyszczaniem miasta. Przy okazji zasugerowaliśmy, by w pobliżu ustawić kosz na śmieci.

  Elbląg, Prawie jak czterej pancerni:  Krzysztof Nowacki, Łukasz Bieniok, Daniel Chechłowski, Wojtek Staśkowiak
Prawie jak czterej pancerni: Krzysztof Nowacki, Łukasz Bieniok, Daniel Chechłowski, Wojtek Staśkowiak (fot. WS)


       Mężczyźni pracowali trzy dni nad nowym wizerunkiem T-34.
       - "Kradliśmy" pogodę- przyznaje z uśmiechem Krzysztof Nowacki. - Jeszcze wczoraj myśleliśmy, że nici z malowania, bo ciągle padał deszcz. Jednak udało się i dziś czołg jest już ciemnozielony z czarnymi elementami. Zużyliśmy 10 litrowych puszek z farbą i osiągnęliśmy kolor najbardziej zbliżony do wojskowego.
       Przed czołgiem wmurowana została tablica, na której widnieje napis: "Symbol walki 1. Warszawskiego Pułku Czołgów im. Bohaterów Westerplatte hitlerowskim najeźdźcą". Taka, jak przed laty, tylko że tym razem granitowa, by nie kusiła amatorów złomu. W sumie "lifting" pomnika kosztował zapaleńców kilkaset złotych i trochę pracy. Ale twierdzą, że było warto.
       Podobnego zdania byli przechodnie, którzy przystawali przy czołgu. Z zainteresowaniem przyglądali się pracy młodych mężczyzn i z aprobatą wyrażali się o ich pomyśle. Przyznawali, że to miejsce wygląda teraz ładniej.
       - Mam nadzieję, że czołg w takim stanie, jak dziś zachowa się na dłużej – mówi Nowacki. - Mam nadzieję, że świeża farba nie skusi wandali.
       W odświeżenie T-34 zaangażowali się miłośnicy motoryzacji: Krzysztof Nowacki, Łukasz Bieniok, Daniel Chechłowski, Tomasz Klucznik i Wojtek Staśkowiak.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama