UWAGA!

Drapieżny nurek o wesołym usposobieniu (Opowieści z lasu, odc. 157)

 Elbląg, Drapieżny nurek o wesołym usposobieniu (Opowieści z lasu, odc. 157)
Fot. Huskyherz/Pixabay

Jest symbolem Drawieńskiego Parku Narodowego i "bohaterką" jednego ze związków frazeologicznych, występuje w bajkach czy w opowiadaniach. Wydra była również ulubienicą Jana Chryzostoma Paska, autora słynnych "Pamiętników". Także teraz ssak ten budzi powszechną sympatię, a przyrodnicy opisują go jako zwierzę inteligentne, zwinne i skore do zabawy. Wydrę można zaobserwować na terenach wokół Elbląga.

Długość ciała tego drapieżnego ssaka dochodzi do 70 cm. Wydra ma silne, smukłe ciało, krótkie kończyny i ogon, urastający do 40 cm, który w wodzie pełni funkcję napędu i steru. Jest posiadaczką bardzo gęstego, brunatnego futra i jaśniejszego podgardla, a gdy biega i skacze charakterystycznie wygina ciało (za "Monitoring gatunków zwierząt. Przewodnik metodyczny. Cz. IV", Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Warszawa 2015, s. 389, oprac. J. Romanowski, T. Zając, K. Kozyra).
       Żyje nad brzegami wód – rzek, strumieni, jezior czy mórz – gdzie żywi się głównie rybami. Czasami jej ofiarą padają raki i płazy.
       "Znana jest u tych łowców skłonność do odkładania zdobyczy na później, podobno wydra potrafi nawet umiejętnie okaleczać żaby lub ryby nie zabijając ich jednak, tylko pozbawiając możliwości ucieczki i w ten sposób zapewnić sobie świeżą zdobycz na później" – opowiada Tomasz Kłosowski w swoim artykule "A to wydra", umieszczonym na łamach czasopisma Echa Leśne (nr 4(626), 2016, s. 31-32). - "W wodzie orientuje się nie tylko za pomocą bystrych oczu, skrytych pod nieprzemakalną powieką, ale też mocno rozwiniętego zmysłu dotyku. Pokaźne wąsy czuciowe, czyli wibrysy to chyba najbardziej charakterystyczna cecha wydrzej fizjonomii. Pozwalają łowić po ciemku, a w dzień – także w niezbyt przejrzystej wodzie".
       Wydra z natury jest samotnikiem, żyjącym na określonym terytorium. W pary łączy się jedynie po to, by pojawiło się potomstwo. Jak podaje Encyklopedia Leśna samice są zdolne do rozrodu przez cały rok, ale główny okres rozrodczy trwa od lutego do początku lata.
       "Po ciąży trwającej ok. 2 miesięcy w komorze lęgowej wyściełanej suchymi liśćmi i trawą rodzi się 2 -6 młodych, którymi opiekuje się wyłącznie samica. Młode otwierają oczy po 4 -5 tygodniach. Po 2 miesiącach towarzyszą już matce w łowach. Pozostają pod jej opieką przez 8 -9 miesięcy. Dojrzałość płciową uzyskują w 2 -3 roku życia" – podaje portal ekologia.pl.
       Przyrodnicy podkreślają również, że jest to zwierzę, które bardzo lubi się bawić.
       "Osobniki, które znajdą się pod opieką ludzi dają popisy sprytu, psocąc w domu, a nawet odkręcając krany, jakby nie mogły ani chwili żyć bez swego naturalnego, wodnego żywiołu. Ba, w naturze urządzają sobie place zabaw w postaci zjeżdżalni na stromych skarpach rzek, których nie brak tam, gdzie niewielkie rzeki przebijają się przez lasy" – opowiada Tomasz Kłosowski.
       - Wydrę można u nas zaobserwować nad Zalewem Wiślanym, na Wysoczyźnie Elbląskiej, nad jeziorem Druzno – wylicza Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
oprac. mw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama