UWAGA!

Dron ujawni trucicieli

  Elbląg, Tomasz Świniarski (od lewej) i prezydent Witold Wróblewski prezentują drona (foto Sebastian Malicki)
Tomasz Świniarski (od lewej) i prezydent Witold Wróblewski prezentują drona (foto Sebastian Malicki)

40 tys. zł kosztował najnowszy nabytek Urzędu Miejskiego. Strażnicy miejscy (po przeszkoleniu) będą z powietrza monitorować, kto czym pali w piecu. Ratusz kupił drona, który pozwoli na bardziej skuteczną walkę z elbląskimi „trucicielami”.

Zbliżają się mrozy, a wraz z nimi nieodłączny towarzysz zimy w Elblągu – smog. Jego przyczyną jest m.in. palenie przez elblążan w domowych piecach paliwem złej jakości. Dziś strażnicy miejscy dostali narzędzie, dzięki któremu będą mogli łatwiej namierzać gospodarstwa domowe, które „zatruwają” elbląskie powietrze.
       - Dron zapewnia transmisję danych w czasie rzeczywistym, co pozwoli na wskazanie komina, z którego wydobywają się niewłaściwe substancje. W tej chwili urządzenie może monitorować zanieczyszczenie cząsteczkami PM 2,5 i PM 10. Istnieje możliwość zamontowania na nim w przyszłości innych czujników – Tomasz Świniarki, kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego opowiadał o dronie, który ratusz kupił, żeby skutecznie walczyć z elbląskimi „trucicielami”.
       Dron może latać na jednej baterii 20 minut, urząd ma trzy zestawy baterii. Teraz pozostało tylko przeszkolić strażników miejskich, przetestować oraz ubezpieczyć drona i można zacząć tropić „trucicieli”. Co ważne, nowe urządzenie może pracować zarówno w dzień jak i po zapadnięciu ciemności. Dron kosztował 40 tys. zł.

  Elbląg, Elbląski dron (foto Sebastian Malicki)
Elbląski dron (foto Sebastian Malicki)


       Jak nowy nabytek będzie wykorzystywany? W przypadku, gdy dron stwierdzi, że w danym piecu używane jest paliwo złej jakości, strażnicy miejscy będą pobierali próbki paliwa, które Elbląski Park Technologiczny przeanalizuje pod względem składu.
       Dron będzie także monitorował stan powietrza, tak aby na wiosnę powstała mapa zanieczyszczeń powietrza w Elblągu.
       - We współpracy z Politechniką Gdańską przygotujemy taką mapę, która pokaże w jakich rejonach miasta zanieczyszczeń jest najwięcej – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       Miasto prowadzi też program dofinansowania wymiany pieców. Od 2017 r. skorzystało z niego 213 osób, które dostały dofinansowanie na sumę 350 tys. zł.
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama