UWAGA!

Drzewa od podstaw (Opowieści z lasu, odc. 33)

 
Elbląg, Bukiew na płachcie
Bukiew na płachcie (Fot. Marcin Scelina, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Elbląg)

Sadzą młody las, przygotowują glebę do przyszłorocznego sadzenia, pozyskują drewno, ale i... zbierają nasiona. Aktualnie jest to bukiew, której pracownicy Nadleśnictwa Elbląg szukają w elbląskich lasach. Co z się z nią dzieje dalej?

- Z zebranych nasion w przyszłości powstaną sadzonki, które wrócą z powrotem do lasu - wyjaśnia tajemnicę zbierania Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Nasiona nie są zbierane w przypadkowych miejscach, lecz z tak zwanych drzewostanów nasiennych. Są to specjalnie wybrane partie lasu, w których w trakcie pielęgnacji, czyli podczas przerzedzania lasu, pozostawione są drzewa o najlepszej jakości.
       To właśnie z tych jednostek, w tak zwanych latach nasiennych, pozyskuje się nasiona. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że buki to nie są drzewa, które co roku obradzają. Zazwyczaj nasilenie owocowania zdarza się co pięć - osiem lat. 
       Jak wyjaśnia Jan Piotrowski jest wiele metod zbioru nasion. 
       - W tym roku zbieramy nasiona z ziemi, czyli te, które opadły - wyjaśnia leśnik. - Aby ułatwić sobie zbiór nasion pracownicy leśni wykorzystują płachty, które są rozkładane na ziemi, pod drzewami. Zebrane nasiona zostają oczyszczone w tak zwanej wialni. Za pomocą strumienia powietrza są oddzielane od reszty materii znajdującej się w danej partii nasion. Następnie trafiają one do szkółki i są wysiewane lub przechowywane do wysiewu w przyszłym roku. W ten sposób powstają sadzonki drzew, które leśnicy sadzą w miejsce wyciętego starego lasu.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama