UWAGA!

Dzień Europy

Pokój na świecie nie mógłby być zachowany bez twórczych wysiłków na miarę grożących mu niebezpieczeństw. Wkład, jaki zorganizowana i żyjąca Europa może wnieść w cywilizację, jest niezbędny dla utrzymania pokojowych stosunków. Głównym celem Francji, będącej od ponad dwudziestu lat liderem jednoczenia Europy, była zawsze służba pokojowi. Nie było Europy, mieliśmy wojnę”- tak 9 maja 1950 roku w Paryżu zaczął swoje wystąpienie minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman.

To fragment tzw. Deklaracji Schumana , której odczytanie traktowane jest jako początek tworzenia Unii Europejskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia 9 maja został nazwany Dniem Europy. To wspólnie z flagą, hymnem, mottem i wspólną walutą symbol politycznej tożsamości Wspólnoty.
     To przypomnienie kierowane do zabieganych dorosłych.
     O wiedzę dzieci zadbali ich nauczyciele. Dziś w elbląskich przedszkolach maluchy bawiły się w rytm muzyki z krajów Unii, uczyły się unijnego hymnu, rozwiązywały konkursy a nawet przyrządzały włoską pizzę. Ich starsi koledzy ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych będą do końca miesiąca, w różny sposób odchodzić Dzień Europy - na poważnie i na wesoło.
     
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Powtórka z historii ! Nowe wraca ! Jak zwykle zaczynamy urabiać dzieci już w przedszkolu. Poprzednia unia za Stalina pokazała że to dość skuteczne i do dziś z czerwonymi flagami biegają wychowankowie ówczesnych przedszkoli. Ale oczywiście ten sojuz to już jest inny, lepszy. A następny to już wogóle będzie full-wypas. Pewnie już sojuz globalny. Bo wszyscy ziemianie to jedna rodzina a szczególnie elita która nimi będzie władać.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ziemianin(2007-05-09)
  • Ziemianin, Twój komentarz jest tak głupi, że aż żałosny. Współczuję.
Reklama