UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg przyjazny pszczołom

 
Elbląg, Elbląg przyjazny pszczołom
fot. nadesłana

W tym roku Elbląg po raz kolejny przystąpił do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. Przystępując do Manifestu zadeklarowaliśmy różne działania na rzecz ochrony pszczół. Oto najważniejsze z nich.

• Właśnie zakończyła się realizacja pierwszej edycji działań ekologicznych pn.: „Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego” której celem było odtworzenie populacji owadów zapylających poprzez odbudowę populacji pszczoły miodnej oraz populacji pszczół samotnic /murarki ogrodowej/, a także propagowanie wiedzy przyrodniczej w elbląskich placówkach oświatowych wraz z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Elblągu.
       • Na kwietniowej sesji uchwalona została Zmiana regulaminu utrzymania czystości i porządku mająca na celu uregulowanie prawne zasad prowadzenia pszczelarstwa miejskiego na terenie Gminy Miasto Elbląg z zachowaniem zasad dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie oraz ostrożności i warunków, by zwierzęta gospodarskie jakimi są pszczoły miodne nie stanowiły uciążliwości dla otoczenia, a przyjęty system gospodarowania zapewnił właściwe warunki bytowania i rozwoju rodzin pszczelarskich.
       • Utworzone zostało niezbędne zaplecze do prowadzenia edukacji ekologicznej w zakresie wiedzy dotyczącej środowiska przyrodniczego w jakim żyją kolonie owadów zapylających rośliny, życia rodzin pszczelich. W oparciu o utworzone zaplecze przeprowadzono zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z placówek edukacyjnych w Karczowiskach. Dzieci miały okazję wysłuchać wykładu na temat życia pszczół miodnych, ich roli w środowisku, zapoznać się z budową ula, budową rodziny pszczelej oraz zadaniami wykonywanymi przez poszczególne pszczoły /matki pszczele, robotnice i trutnie/, jak również pożytkami uzyskiwanymi przez ludzi od pszczół. Udostępniony był również skansen pszczelarski, gdzie prezentowany był sprzęt pszczelarski sprzed ok. 150 lat. W czasie warsztatów odbyła się degustacja produktów pszczelich /miodu i pyłku kwiatowego/. Dzieci miały również możliwość wykonania świeczek woskowych z materiału dostarczonego przez organizatora. Efektem przeprowadzonych zajęć było poznanie przez dzieci życia kolonii pszczoły miodnej, jej roli w środowisku przyrodniczym, powstawania produktów pszczelich oraz rola w gospodarce człowieka, jak również poznanie kultury materialnej i historii pszczelarstwa.
       • Zakupiono 35 sztuk matek pszczelich dla odbudowy populacji pszczoły miodnej na terenie Elbląga. Ich zakup przyczyni się do odbudowy rodzin pszczelich, które zginęły na skutek chorób i niekorzystnych warunków środowiskowych.
       • Wybudowano i zasiedlono 3 sztuki domków dla pszczół samotnic /murarki ogrodowej/, które przekazano do Niepublicznego Przedszkola „WIKI” - ul. Częstochowska 5, Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu - ul. Królewiecka 42 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 - ul. Polna 8a. W ten sposób w ramach ochrony bioróżnorodności utworzono trzy nowe kolonie owadów tego gatunku. Owady które wyklują się w tych koloniach w 2020 roku będą tworzyć nowe kolonie w dogodnych miejscach w środowisku miejskim. Uroczyste zakończenie tej części projektu odbyło się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 z udziałem Prezydenta Elbląg, Dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, przedstawicieli placówek oświatowych, przedstawicieli Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu z/s w Starym Polu, Koło Terenowe w Elblągu, a także młodzieży i przedstawicieli mediów. W trakcie tego wydarzenia Prezydent wręczył dyplomy przedstawicielom miejskich placówek oświatowych które wyróżniają się w działaniach na rzecz ochrony środowiska, w tym ochronnych owadów zapylających oraz tworzeniu bazy pokarmowej dla owadów żyjących w mieście.
       • W miniony weekend w podelbląskich Karczowiskach po raz szesnasty odbyły się Targi Pszczelarstwa i Tradycyjnej Żywności, pn. Miodowy Weekend, w czasie których Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu złożył na ręce elbląskiego samorządu podziękowania za wkład wniesiony w propagowanie i wspieranie pszczelarstwa.
       • Za ubiegłoroczną aktywność w tym zakresie Miasto Elbląg otrzymało od organizatora akcji tablicę edukacyjną, którą zlokalizowana została w parku im. Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza, a Stefa Żeromskiego w Elblągu.
       Nadal zachęcamy wszystkich mieszkańców Elbląga do włączenia się do akcji!
       Każdy może zgłosić swoje małe elbląskie miejsce przyjazne pszczołom za pośrednictwem strony.
       Listę roślin przyjaznych pszczołom, które możesz zasadzić w swoim ogródku czy na balkonie, znajdziesz na stronie.
      
      
      
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Pszczelarze, sekta zaczynają się panoszyć w miastach, tylko im bzykanie w głowach. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 19
  NipaniMaju(2019-08-09)
 • Super akcja! Bez pszczółek nie będzie nas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  (2019-08-09)
 • Przez nieodpowiedzialnych rolników zmuszeni jesteśmy hodować pszczoły w mieście! Dlaczego tak jest, może w końcu ktoś się wypowie, kiedy będzie bezpiecznie na wsiach dla ludzi i pszczół???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 3
  (2019-08-09)
 • Samotnice- na polnej. Coś w tym jest :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2019-08-09)
 • Już Elbląg był kiedyś przyjazny kobietom i matkom i wolny od wulgaryzmów. Co z tego zostało?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 5
  An.K(2019-08-09)
 • Ja się wypowiem. Niedawno złapałem rój pszczół koło pola pszenicy osiadły na drzewie i dokupilem kilka uli z likwidowanej pasieki w mieście właśnie i do tego 2 odkłady i pszczoły latają aż miło, na moje ogórki, pomidory i pastwisko. No i mają bezpiecznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  Zen (2019-08-09)
 • Nie wiem tylko czy w złapanym roju trzeba wymieniać matkę pszczelą czy pozostawić starą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  Zen(2019-08-09)
 • @Zen - Znowu ten ze swoimi wywodami !!!!! Ma wszystko zdrowe, ekologiczne prawdziwy rolnik anioł !!!!! W te Twoje bajki nikt już nie wierzy, specjalisto od wszystkiego !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 2
  (2019-08-10)
 • Czy jest coś na czym się nie znasz???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  znawca(2019-08-10)
 • @Zen - Czy jest coś na czym się nie znasz???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  znawca(2019-08-10)
 • Bajki to ciągle Ty opowiadasz, ja nigdy nie mówiłem, że wszytko mam ekologiczne, ale czosnek, ogórki, cebulę, buraki cwikłowe, chrzan, marchew, pietruszkę, koper, pory czy jabłka i truskawki to na pewno tak, niczym ich nie pryskam i nie nawożę. Mam nieduże ilości dla swoich klientów, tyle, żebym sam zdołał oplewić. A pszenicę to uprawiam normalnie jak wszyscy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  Zen(2019-08-10)
 • @Zen - Uprawiasz normalnie tzn. przy olbrzymiej ilości trującej chemii ! Kasę na ten syf dostajesz z " naszych pieniędzy, czyli z pieniędzy podatników", nie wiem, czy podatnicy jakby dobrze wiedzieli ile używacie tej trucizny na to się zgadzali, ale powiedzeniem " Zdrowe bo polskie " chcą przykryć rzeczywistą prawdę a prawdą jest wzrost zachorowań ludzi na wszelkiego rodzaju raka. Do tego dochodzą choroby zanieczyszczenia powietrza, środowiska. Dlatego nie nadążamy z reformą opieki zdrowia właśnie ze względu na ilość zachorowań nie tylko na raka, ale tysiące dziwnych uczuleń itd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2019-08-11)
Reklama