UWAGA!

Elbląg straci posła?

 Elbląg, Elbląg straci posła?
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Państwowa Komisja Wyborcza przeanalizowała liczbę parlamentarzystów w stosunku do liczby mieszkańców poszczególnych okręgów. Z analizy wynika, że parlament powinien zmienić ordynację wyborczą i dostosować zmieniającą się liczbę mieszkańców do liczby posłów i senatorów wybieranych w poszczególnych okręgach.

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, Państwowa Komisja Wyborcza musi analizować zmiany w liczbie mieszkańców w poszczególnych okręgach wyborczych, tak aby liczba wyborców przypadających na jednego posła lub senatora była podobna. Z ostatniej analizy wyszło, że norma przedstawicielska na jednego posła wynosi 78 724 mieszkańców.

Co to oznacza? Trzeba zmienić liczbę posłów wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych. Zmiany powinny dotyczyć też okręgu nr 34 (Elbląg), w którym zgodnie z normą powinno się wybierać jednego posła mniej. Przypomnijmy: obecnie wybieramy ośmiu, po ewentualnych zmianach byłoby ich siedmiu.

W ostatnich wyborach mandaty zdobyło czterech kandydatów Prawa i Sprawiedliwości (Leonard Krasulski, Jerzy Wilk (po śmierci zastąpiony przez Adama Ołdakowskiego), Zbigniew Babalski i Robert Gontarz), dwoje z Koalicji Obywatelskiej (Jacek Protas i Elżbieta Gelert) oraz po jednym z Lewicy (Monika Falej) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (Zbigniew Ziejewski).

Państwowa Komisja Wyborcza proponuje zmniejszenie liczby wybieranych posłów o jednego w okręgach nr 1 (Legnica), 2 (Wałbrzych), 5 (Toruń), 6 (Lublin), 7 (Chełm), 9 (Łódź), 31 (Katowice I), 32 (Katowice II), 33 (Kielce), 34 (Elbląg) i 40 (Koszalin), zwiększenie ich liczby o jeden w okręgach nr 3 (Wrocław), 13 (Kraków II), 19 (Warszawa I), 23 (Rzeszów), 25 (Gdańsk), 26 (Słupsk), 37 (Konin), 38 (Piła) i 39 (Poznań), w okręgu nr 20 (Warszawa II) należałoby wybierać dwóch posłów więcej.

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym parlament powinien przeprowadzić zmiany w ordynacji wyborczej do 14 maja 2023 r. (na trzy miesiące przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu tj. 14 sierpnia 2023 r.)

PKW sugeruje także zmiany w ordynacji wyborczej do Senatu. Są one jednak mniejsze i nie dotyczą naszego okręgu wyborczego.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama