UWAGA!

Elbląski Park Technologiczny nabiera realnych kształtów

2009-12-24
Aktualizowany 2009-12-29 08:00

W południowej części Modrzewiny powstaje budynek Centrum Logistycznego, którego budowa ma być ukończona na jesieni przyszłego roku. Budowane są drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Do inwestycji przygotowują się też przedsiębiorcy. Wkrótce w miejscu dawnego poligonu pojawi się Elbląski Park Technologiczny. To gwarancja nowych miejsc pracy.

Celem przedsięwzięcia pn. „Elbląski Park Technologiczny na Modrzewinie Południe” jest poprawa warunków do prowadzenia działalności gospodarczej poprzez rozwój i dyfuzję przedsięwzięć innowacyjnych. Służyć temu będzie budowa od podstaw infrastruktury, która umożliwi funkcjonowanie zarówno laboratoriom naukowo-badawczym, jak i przedsiębiorstwom zainteresowanym poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań w określonych branżach. Ideą inwestycji, którą zainicjował Prezydent Elbląga Henryk Słonina jest stworzenie platformy współpracy pomiędzy elbląskim samorządem, nauką i biznesem. Podniesienie potencjału regionu w sferze innowacji, poprzez wzmocnienie współpracy pomiędzy tymi sektorami, doprowadzi do podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstw działających na lokalnym i regionalnym rynku.
       Parki naukowo-technologiczne są podstawą rozwoju społeczno-gospodarczego, skupiają w sobie działalność trzech różnych sektorów: nauki, przedsiębiorczości i administracji, gdzie ta ostatnia pełni rolę organizatora. Dlatego też w Elbląskim Parku Technologicznym powstaną trzy centra badawcze, które będą działać w sektorze technologii informatycznych, ochrony środowiska i jakości drewna. Wyniki badań prowadzonych we wspomnianych laboratoriach będą dostępne dla przedsiębiorców funkcjonujących w ramach EPT. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość wykorzystania badań w celu produkcji innowacyjnych towarów, które mają szansę podbić lokalny i ogólnopolski rynek.
      
       Projekt zakłada budowę Centrum Logistycznego, które będzie wielofunkcyjnym, czterokondygnacyjnym budynkiem o powierzchni ok. 5832 m2. Zagospodarowanie terenu wokół Centrum obejmie budowę dróg wewnętrznych z ciągami pieszymi, ścieżkami rowerowymi, drogami dojazdowymi i miejscami parkingowymi. Powstanie oświetlenie uliczne i parkowe, sieci wodociągowe, sieci kanalizacji sanitarnej sieci kanalizacji teletechnicznej, w tym sieć światłowodowa.
       Powierzchnia Elbląskiego Parku Technologicznego liczy sobie ponad 67 hektarów. Prawie połowa (33 ha) to tereny zielone przeznaczone pod rekreacje typowo biznesową, m.in. pola golfowe. Kolejna część (28 ha), na której powstaną przedsiębiorstwa i hale produkcyjne, objęta jest Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną.
      
       Dużą zaletą Elbląskiego Parku Technologicznego będzie też jego położenie, które umożliwia szybkie połączenie z resztą kraju, Obwodem Kaliningradzkim oraz Unią Europejską. W ramach projektu budowana jest droga, która połączy kompleks wraz z ulicą Mazurską, umożliwiając w ten sposób szybki dojazd do drogi krajowej nr 7 (Warszawa-Gdańsk).
       Nie bez znaczenia jest sąsiedztwo z Obwodem Kaliningradzkim, który może stać się „oknem” na rynki wschodnie. Do autostrady A1 jest zaledwie 50 km, podobna odległość jest do Trójmiasta, w którym znajduje się międzynarodowy port lotniczy.
       Do tej pory działki na terenie EPT kupiły trzy firmy. Są to przedsiębiorstwa z branży okiennej (Technika Okienna S.A.), oświetleniowej (firma Lira) oraz metalurgiczna (Przedsiębiorstwo Wdrażania Postępu Technicznego Posteor Sp. z o.o.). Urząd Miejski prowadzi rozmowy z kolejnymi inwestorami także zagranicznymi. Miasto poszukuje przedsiębiorców chcących inwestować w innowacyjne technologie, które podniosą lokalny potencjał gospodarczy oraz zapewnią nowe miejsca pracy także dla młodych ludzi.
      
       Inwestycja jest realizowana dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej został opracowany w celu przyśpieszenia tempa rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Jego realizacja jest możliwa dzięki środkom pochodzącym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
      
       Wartość całkowita projektu: 67.129.331 PLN
       Poziom dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 55.588.012 PLN
       Okres realizacji projektu 2008-2010
      
      

 


      

Ogłoszenie płatne współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
 _
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej