UWAGA!

Elblążanie postawili na granit i stal

 Elbląg, Elblążanie postawili na granit i stal

Nowe rondo przy ul. Nowowiejskiej będzie nosiło nazwę Compiegne, na cześć zaprzyjaźnionego z Elblągiem miasta francuskiego. Elblążanie mogli zagłosować na projekty jego oznakowania. Wybrali napis z granitu i stali.

Wszystkie nowe ronda w Elblągu będą nosiły nazwy miast partnerskich. To przy ul. Nowowiejskiej, na wniosek prezydenta Henryka Słoniny, radni nazwali Rondem Compiegne. Jako ciekawostkę warto dodać, że jedno z większych rond w Compiegne, to, z którego wyjeżdża się w kierunku Paryża, w 2003 r. nazwane zostało Rondem Elbląg. Nazywanie nowych rond nazwami partnerskich miast jest tam już tradycją. Taki pomysł, na znak polsko-francuskiej przyjaźni, zapożyczyli także elbląscy włodarze.
     O tym, jak będzie wyglądać oznakowanie elbląskiego Ronda Compiegne, zdecydowali mieszkańcy.
     - To był pomysł prezydenta Henryka Słoniny - wyjaśnia Agnieszka Staszewska, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga. - Wybraliśmy trzy projekty, które umieściliśmy na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Jeden przedstawiał konstrukcję łączącą beton i stal, drugi zakładał połączenie stali z granitem, trzeci zaś stawiał na samą stal. Elblążanie mogli zagłosować na ten, który ich zdaniem jest najciekawszy.
     - Nadeszło bardzo dużo maili, mieliśmy także zgłoszenia telefoniczne - dodaje rzeczniczka. - Wygrał wariant drugi, który łączy granit i stal. Jednak były też inne propozycje, aby na przykład na nowych rondach umieszczać formy przestrzenne - te, które rozstawione są w różnych miejscach Elbląga bądź miniaturowe pomniki, które stoją w miastach partnerskich. Jednak takie rozwiązania zagrażałyby bezpieczeństwu ruchu drogowego.
     Rondo Compiegne wraz z oznakowaniem zostanie oddane do użytku we wrześniu 2007 r. A na swoją nazwę czeka kolejne, przy ul. Druskiej.
     Mówi naczelnik Biura Promocji UM Agnieszka Staszewska:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ale jak to się wymawia???
 • No właśnie, jak?
 • zajefajna beemka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kierowca(2007-08-06)
 • wymawia sie "RONDO KOMPIEŃ (ew. Kapień)"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  thomas(2007-08-06)
 • Compiegne (czyt. ką 'pień)
 • Dlaczego nowowiejska po remancie jest tak falujaca na boki i raz wezsza ,raz szersza ,jakby robiona po pijaku?
 • Rondo i owszem, trochę wąsko ale jak skończą może będzie ok. Gorzej, że większość kierowców nie zauważa (pomimo znaków), że to rondo i jedzie na pamięć - było pierwszeństwo to jadę. A może nie wiedzą jak się jeździ na rondzie.....
 • Spróbujcie wyjechać z Zajchowskiego na Nowowiejską, parking wzdłuż chodnika jest usytuowany zaledwie kilka metrów od wyjazdu, skutecznie ograniczając widoczność !!! W połączeniu z dwupasmową, szybką jezdnią, przejściem dla pieszych... na tragedię w najlepszym wypadku stłuczki, nie będziemy musieli długo czekać :( Gratuluję wyobraźni !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kierowca(2007-08-06)
 • a ja mam taką prośbę do kierowców parkujących na Nowowiejskiej. Jeżeli ktoś polbrukiem innego koloru zaznaczył, że miejsca parkingowe są równolegle do jezdni to, dlaczego parkujecie na ukos??? W ten sposób zastawiacie skutecznie ścieżkę rowerowa, która tez jest innego koloru. Ktoś wreszcie się zdenerwuje i zadzwoni po straż miejską albo weźmie pompkę i następnym razem jak będzie przejeżdżał potraktuje nią reflektory waszych samochodzików.
 • brak znaku drogowego informującego o sposobie parkowania a polbruk to mogli układać po pijaku lub mieli takie kolory i sobie tak układali
 • ja mam telefon komórkowy super Nokie 78987, pewnie większośc nawet nie wie co to za model, ale trudno,.....jak zobaczę,że ktos parkuje na ściezce rowerowej to dzwonię swoją Nokią i czekam do skutku, jakiem bikier, jak kogos stac na samochód to i stac na parkowanie na sciezce,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  biker z NOKIA(2007-08-06)
 • biker, straszysz czy się chwalisz badziewiem? Bo ciężko wywnioskować... Co do ronda - taki placek nie pretenduje do miany ronda...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bigboy(2007-08-07)
Reklama