UWAGA!

Galeria EL po remoncie

 
Elbląg, Nowe wrota do Galerii EL prezentuje dyrektor placówki Jarosław Denisiuk
Nowe wrota do Galerii EL prezentuje dyrektor placówki Jarosław Denisiuk (fot. AD)

Zabytkowy budynek podominikańskiego kościoła, w którym od dziesięcioleci mieści się Galeria EL przeszedł kolejny remont. Wymieniony został dach kruchty zachodniej, przebudowano pomieszczenia biurowe, wymieniono drzwi wejściowe, okna. – Konstrukcja drewniana dachu była zniszczona przez pleśń i grzyby. Podczas deszczu ustawialiśmy wiadra, bo woda przedostawała się do środka – mówi Jarosław Denisiuk, dyrektor Centrum Sztuki. Zobacz więcej zdjęć.

Remont kapitalny dachu kruchty zachodniej wraz z przebudową pomieszczeń w Galerii EL trwał od czerwca do połowy listopada. Jego celem było usunięcie zagrożeń dla zabytkowego obiektu. Wykonano remont dachu nad krużgankiem zachodnim wraz z remontem pomieszczeń biurowych, ciągów komunikacyjnych oraz adaptację łącznika pomiędzy poddaszem krużganka zachodniego i północnego. Renowacji poddano także wrota wejściowe. Inwestycja pochłonęła blisko 300 tysięcy złotych, z czego 100 tysięcy zł to kwota dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego.
       Z efektów prac cieszy się Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii EL.
       - Dla dachu to był „ostatni gwizdek” – mówi. – Konstrukcja drewniana była zniszczona przez pleśń i grzyby. Podczas deszczu ustawialiśmy wiadra, bo woda dostawała się do środka. Wykonane więc zostało poszycie dachu, rynny i rury spustowe, uzupełniony został istniejący strop. Prace remontowe objęły także wykonanie instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania, wykonanie tynków i częściowo posadzek oraz wentylacji. Mamy też nowe okna i drzwi – w tym nowe wrota, przez które do Galerii wchodzą zwiedzający. Ważne prace to także te związane z ociepleniem połaci dachowych. Teraz jest tu sucho i ciepło. Zabezpieczone zostały nasze potrzeby, ale i zwiedzający mogą teraz liczyć na zwiększoną wydajność pracy Galerii – dodaje jej dyrektor.
       Ale to nie koniec remontów w zabytkowym obiekcie. Jak zapowiada Jarosław Denisiuk w przyszłorocznym budżecie Galerii zabezpieczona została kwota blisko 140 tys. zł na prace wykończeniowe w kruchcie zachodniej.

 


       - Obecnie zaczęła się wymiana linii schodów prowadzących do biur, w grudniu rozpoczną się prace tynkowe, a w styczniu powstanie recepcja – wymienia dyrektor Centrum Sztuki. – Do remontu są również ściany obwodowe budynku. Marzy nam się wykonanie takie, jak w przypadku katedry pw. św. Mikołaja. Jest też problem z oknami gotyckimi – dodaje. – Jednak na to potrzebne są pieniądze i kolejna dotacja ministerialna. Myślę , że za 4-5 lat będziemy mieć już tu sytuację docelową i zakończą się remonty.
       Pierwszy wernisaż w odnowionej Galerii planowany jest na 12 stycznia 2012 r. A jeszcze w tym roku Galeria zaprosi na koncert w krużganku organizowany przez Klub Środowisk Twórczych Krypta (3 grudnia). Natomiast 15 grudnia kolekcja stała przekazana przez Gerarda Bluma Kwiatkowskiego wróci na emporę.
      
       Przebieg prac remontowych w Galerii EL można śledzić na stronie www.galeria-el.pl oraz na profilu Facebook.
      
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Niskie ukłony Panie Jarku! Ale proszę nie poprzestawać - dziedziniec klasztorny czeka!
 • była zniszczona przez pleśń i grzyby - a pleśń to co? zwierzątko czy roślinka?
 • A kiedy zostaną naprawione zabytkowe mury w koło galerii.
 • nigdy!
 • te ubranko to albo po duzo starszym bracie albo na wage
 • Inwazja modernizmu na gotyk. To nie są wnętrza od tej budowli, a te drzwi od Fota -Porta to pasują tutaj jak pięść do oka. Biureczka z dykty, rygipsy, balustrady ze sztangi, weluxy. A ta podsufitka ze styropianu to jak z marketu. Jedna wielka prowizorka i bezguście. Młodzi wykształceni z miast to potrafią, ach potrafią.
 • Wiecznie skwaszone, konformistycznie poukrywane w internecie elbląskie gęby, ciągle narzekające, wietrzące spiski, złe na cały świat, samotne, smutne i z muchami w nochalach, bezlitosne dla innych, spolegliwe dla mocniejszych, tchórzliwe, bez odwagi, szacunku dla chcących coś robić, bezpardonowo i z ukrycia krytykujące, ciągle na NIE, bezinteresownie szkodliwe. .. Gdyby pokazano zdjęcia z biur galerii z dębowymi biurkami, krzesłami z kości słoniowej i oświetleniem dizajnerskim, to byłoby larum, ze podatnik płaci a oni sobie luksusowe sprzęty kupują. Oto cała prawda o WAS elblążanie. Zacznijcie naprawę świata od samych siebie i własnego otoczenia, pochwalcie się jeden z drugim co uczyniliście, miejcie odwagę, której Wam brakuje do spraw ważniejszych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  galerianka amatorka(2011-11-29)
 • haha zabwne bzudry pisszesz; -O to miał byc żart?
 • Czapki z głów panowie!!!To jedna z niewielu instytucji kultury, która dzięki uporowi i wizjonerstwu Dyrektora aspiruje do placówki wielkomiejskiej!!Komentarze odnośnie garderoby Dyrektora uważam za brak podstawowych zasad zachowania. Autorowi zapewne nie spodobałyby się kreacje Andy Rottenberg. Cóż, Elblążkowo lubi garniturki z supermarketu rodem. Pozdrawiam Jarek:) Tak trzymaj!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zosia wciąż Hertz(2011-12-05)
Reklama