UWAGA!

Godzina "W"

 
Elbląg, Godzina "W"
fot. Anna Dembińska

Dziś (1 sierpnia) o godz. 17 pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.Zobacz zdjęcia.To wspomnienie zbrojnego zrywu mieszkańców stolicy - by Ojczyźnie wywalczyć wolność, a zbrodniarzom wymierzyć karę. - Należy im się pamięć i hołd. Chwała bohaterom - mówił wiceprezydent Elbląga Marek Pruszak.

Dziś najważniejsi byli kombatanci, uczestnicy tamtych walk na ulicach okupowanej Warszawy, a także wszyscy ci, którzy walczyli na różnych frontach o wolną Polskę. „Bóg, Honor, Ojczyzna” – to były ich święte wartości. Dziś wspominali dramatyczne, wojenne chwile, składali kwiaty, w zadumie powracali do sierpnia 1944 r...
       W rocznicowych obchodach uczestniczyli także prezydent Elbląga Jerzy Wilk oraz wiceprezydenci: Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski, a także parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz kibice elbląskiej Olimpii. - Cześć i chwała bohaterom! - wznosili okrzyki. Zawiodły, niestety, syreny, które miały zawyć punktualnie o godz. 17.
       Rozkaz o rozpoczęciu Powstania 1 sierpnia 1944 wydał gen. Tadeusz Bór-Komorowski. Jego słowa przypomniał wiceprezydent Marek Pruszak.
       - Żeby pojąć to, co się wówczas wydarzyło trzeba było tam być. Trzeba było żyć pod okupacją pięć długich lat - zauważył. - Powstanie pochłonęło wiele ofiar, zginęło 16 tys. żołnierzy, 200 tys. osób cywilnych. Czy zginęli na darmo? Nie! Pokazali prawdziwe męstwo. Należy im się pamięć i hołd. Nasza liczna obecność dziś w tym miejscu świadczy o tym, że pamiętamy o tym zrywie wolności - zakończył Marek Pruszak.
       Tę dramatyczną kartę historii przypomniał kpt. Jerzy Julian Szewczyński, żołnierz Armii Krajowej: - Powstanie przyniosło klęskę, ale był to kolejny ogólnonarodowy zryw ku wolności i niepodległości.
       Wśród tych, którzy uczcili dzisiejszą rocznicę byli także młodzi ludzie, ubrani jak powstańcy sprzed ponad pół wieku. Pełnili wartę honorową przy obelisku PPP. To członkowie Elbląskiego Forum Odtwórców Historycznych, podopieczni Piotra Imiołczyka, nauczyciela historii. Burzę oklasków zebrał jednak mały chłopczyk, który składał kwiaty pod pomnikiem. Jak Mały Powstaniec, upamiętniony pomnikiem na murach warszawskiej Starówki...
      
       . „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, za każdy kamień twój, Stolico damy krew!”…
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ciekawi mnie jedna rzecz. Jak Pan Wilk był na tej uroczystości to dlaczego nie zabrał głosu? Ciężko podejść do mikrofonu i powiedzieć kilka słów. Czy jak już nie ma Pana Prezesa Jarosława przy boku to już nie trzeba się wysilać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  22
  mortal(2013-08-01)
 • Czy zostali rozliczeni bandyci ukraińscy, którzy mordowali ludnośc cywilną w sposów jak na Wołyniu? Dalczego nie wspomina się o roli tych bandytów ?
 • może Pan Prezydent czekał razem z Panem Olszewskim nie tylko na Jarosława?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  6
  777,33(2013-08-01)
 • do jaaankaa: aleś ty pol(a)k(a), co ma powstanie warszawskie do Wołynia? Do szkoły dziecino, do szkoły.
 • do EuPi ukraińscy bandyci mordowali w czasie powstania cywilną ludność Warszawy. Ty sieroto idź do szkoły i nie ośmieszaj się na forum
 • Henryk Siwakowski Elblag 18.o7.2013.Tobie Ojczyzno. A kiedy wybiła godzina W spłynęły krwią powstańcze barykady i włosy dziewcząt białe choć broni nie było walczyli o honor i szły na śmierć harcerskie zastępy całe. Po gruzach Warszawy płynęła pieśń Hej chłopcy bagnet na broń niejedna w ranach krwawiła pierś niejedna krwią spływała skroń. Czeluście kanałów były ich schronem i domem by bronic Ojczyzny wokoło czuć było fetor rozkładających się ciał i tam leczyli swe blizny. Och jakże trudno było umierać gdy było tylko szesnaście lat łzy często zalewały oczy gdy z boku konał młodszy brat. A w sercach cicho płynęła pieśń, ,Warszawo ma ciągle płaczę i nie wiem czy cię jeszcze zobaczę Warszawo ma, ,. Ten był szczęśliwy co przeżył te dni choć w sercu miał rany krwawe spalone miasto i krzyży las poległych za Warszawę. Dzisiaj przed nimi chylimy czoło składamy hołd bohaterom Warszawy oddali Ojczyźnie to co najdroższe życie dla kochanej Warszawy.
 • co ciężko zamieścić wiersz poświęcony Powstańcom Warszawskim? kim więc jesteścię pytam
 • wsadzcie sobie ten portal gdzieś
 • jaaanka, mortal i inne głąby nie uszanujecie nikogo i niczego, macie brudno w kuchni syf w łazience, chodzicie w przepoconych koszulkach i cuchnie od was w autobusie, brud za paznokciami, przetłuszczone włosy i nieświeży oddech ale. .. to przecież nic czym tu sobie głowę zawracać skoro jest tyle okazji do upuszczania jadu nienawiści, ciągłego mieszania we wszystko współczesnej polityki. śmierdzi od was więc już sobie pójdę
 • Prawdą jest, że oprócz niemieckich zbrodniarzy, byli także ukraińscy w niemieckich mundurach w czasie Powstania. Przejawiali się oni szczególnym okrucieństwem. Sami Powstańcy to największe dobro jakie nosiła nasza ziemia po II wojnie światowej, a ich dowódcy byli w tragicznej sytuacji, bo jaką decyzję by nie podjęli to by i tak ludzie ginęli. Czy byłoby Powstanie czy nie to ludzie by ginęli, a bez Powstania pewnie stalin wyrżnąłby nas jeszcze bardziej i może nawet zrobiłby nas swoją kolejna republiką i bez mitu Powstania nie byłoby choćby np. Solidarności Walczącej itp. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  Patriota(2013-08-01)
 • Wedlug mnie cale to swieto mialo zbyt maly rozglos. Na pewno byloby o wiele wiecej ludzi gdyby wiadomosc o akcji byla bardziej rozpowszechniona.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  Czytelnik_MOBI_62151(2013-08-01)
 • Ten portal jest skandaliczny. Usuwa komentarze nie tyle co obrazliwe, ale niewygodne dla siebie....propaganda to w III Rzeszy byla!!!skandal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  Czytelnik_MOBI_33103(2013-08-01)
Reklama