[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Godzina "W"

 
Elbląg, Godzina "W"
fot. Anna Dembińska

Dziś (1 sierpnia) o godz. 17 pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.Zobacz zdjęcia.To wspomnienie zbrojnego zrywu mieszkańców stolicy - by Ojczyźnie wywalczyć wolność, a zbrodniarzom wymierzyć karę. - Należy im się pamięć i hołd. Chwała bohaterom - mówił wiceprezydent Elbląga Marek Pruszak.

Dziś najważniejsi byli kombatanci, uczestnicy tamtych walk na ulicach okupowanej Warszawy, a także wszyscy ci, którzy walczyli na różnych frontach o wolną Polskę. „Bóg, Honor, Ojczyzna” – to były ich święte wartości. Dziś wspominali dramatyczne, wojenne chwile, składali kwiaty, w zadumie powracali do sierpnia 1944 r...
       W rocznicowych obchodach uczestniczyli także prezydent Elbląga Jerzy Wilk oraz wiceprezydenci: Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski, a także parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz kibice elbląskiej Olimpii. - Cześć i chwała bohaterom! - wznosili okrzyki. Zawiodły, niestety, syreny, które miały zawyć punktualnie o godz. 17.
       Rozkaz o rozpoczęciu Powstania 1 sierpnia 1944 wydał gen. Tadeusz Bór-Komorowski. Jego słowa przypomniał wiceprezydent Marek Pruszak.
       - Żeby pojąć to, co się wówczas wydarzyło trzeba było tam być. Trzeba było żyć pod okupacją pięć długich lat - zauważył. - Powstanie pochłonęło wiele ofiar, zginęło 16 tys. żołnierzy, 200 tys. osób cywilnych. Czy zginęli na darmo? Nie! Pokazali prawdziwe męstwo. Należy im się pamięć i hołd. Nasza liczna obecność dziś w tym miejscu świadczy o tym, że pamiętamy o tym zrywie wolności - zakończył Marek Pruszak.
       Tę dramatyczną kartę historii przypomniał kpt. Jerzy Julian Szewczyński, żołnierz Armii Krajowej: - Powstanie przyniosło klęskę, ale był to kolejny ogólnonarodowy zryw ku wolności i niepodległości.
       Wśród tych, którzy uczcili dzisiejszą rocznicę byli także młodzi ludzie, ubrani jak powstańcy sprzed ponad pół wieku. Pełnili wartę honorową przy obelisku PPP. To członkowie Elbląskiego Forum Odtwórców Historycznych, podopieczni Piotra Imiołczyka, nauczyciela historii. Burzę oklasków zebrał jednak mały chłopczyk, który składał kwiaty pod pomnikiem. Jak Mały Powstaniec, upamiętniony pomnikiem na murach warszawskiej Starówki...
      
       . „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, za każdy kamień twój, Stolico damy krew!”…
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Ciekawi mnie jedna rzecz. Jak Pan Wilk był na tej uroczystości to dlaczego nie zabrał głosu? Ciężko podejść do mikrofonu i powiedzieć kilka słów. Czy jak już nie ma Pana Prezesa Jarosława przy boku to już nie trzeba się wysilać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 22
  mortal(2013-08-01)
 • Czy zostali rozliczeni bandyci ukraińscy, którzy mordowali ludnośc cywilną w sposów jak na Wołyniu? Dalczego nie wspomina się o roli tych bandytów ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 4
  jaaankaa(2013-08-01)
 • może Pan Prezydent czekał razem z Panem Olszewskim nie tylko na Jarosława?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 6
  777,33(2013-08-01)
 • do jaaankaa: aleś ty pol(a)k(a), co ma powstanie warszawskie do Wołynia? Do szkoły dziecino, do szkoły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 9
  EuPi(2013-08-01)
 • do EuPi ukraińscy bandyci mordowali w czasie powstania cywilną ludność Warszawy. Ty sieroto idź do szkoły i nie ośmieszaj się na forum
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 1
  jaankaa(2013-08-01)
 • Henryk Siwakowski Elblag 18.o7.2013.Tobie Ojczyzno. A kiedy wybiła godzina W spłynęły krwią powstańcze barykady i włosy dziewcząt białe choć broni nie było walczyli o honor i szły na śmierć harcerskie zastępy całe. Po gruzach Warszawy płynęła pieśń Hej chłopcy bagnet na broń niejedna w ranach krwawiła pierś niejedna krwią spływała skroń. Czeluście kanałów były ich schronem i domem by bronic Ojczyzny wokoło czuć było fetor rozkładających się ciał i tam leczyli swe blizny. Och jakże trudno było umierać gdy było tylko szesnaście lat łzy często zalewały oczy gdy z boku konał młodszy brat. A w sercach cicho płynęła pieśń, ,Warszawo ma ciągle płaczę i nie wiem czy cię jeszcze zobaczę Warszawo ma, ,. Ten był szczęśliwy co przeżył te dni choć w sercu miał rany krwawe spalone miasto i krzyży las poległych za Warszawę. Dzisiaj przed nimi chylimy czoło składamy hołd bohaterom Warszawy oddali Ojczyźnie to co najdroższe życie dla kochanej Warszawy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2013-08-01)
 • co ciężko zamieścić wiersz poświęcony Powstańcom Warszawskim? kim więc jesteścię pytam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2013-08-01)
 • wsadzcie sobie ten portal gdzieś
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2013-08-01)
 • jaaanka, mortal i inne głąby nie uszanujecie nikogo i niczego, macie brudno w kuchni syf w łazience, chodzicie w przepoconych koszulkach i cuchnie od was w autobusie, brud za paznokciami, przetłuszczone włosy i nieświeży oddech ale. .. to przecież nic czym tu sobie głowę zawracać skoro jest tyle okazji do upuszczania jadu nienawiści, ciągłego mieszania we wszystko współczesnej polityki. śmierdzi od was więc już sobie pójdę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  (2013-08-01)
 • Prawdą jest, że oprócz niemieckich zbrodniarzy, byli także ukraińscy w niemieckich mundurach w czasie Powstania. Przejawiali się oni szczególnym okrucieństwem. Sami Powstańcy to największe dobro jakie nosiła nasza ziemia po II wojnie światowej, a ich dowódcy byli w tragicznej sytuacji, bo jaką decyzję by nie podjęli to by i tak ludzie ginęli. Czy byłoby Powstanie czy nie to ludzie by ginęli, a bez Powstania pewnie stalin wyrżnąłby nas jeszcze bardziej i może nawet zrobiłby nas swoją kolejna republiką i bez mitu Powstania nie byłoby choćby np. Solidarności Walczącej itp. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  Patriota(2013-08-01)
 • Wedlug mnie cale to swieto mialo zbyt maly rozglos. Na pewno byloby o wiele wiecej ludzi gdyby wiadomosc o akcji byla bardziej rozpowszechniona.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  Czytelnik_MOBI_62151(2013-08-01)
 • Ten portal jest skandaliczny. Usuwa komentarze nie tyle co obrazliwe, ale niewygodne dla siebie....propaganda to w III Rzeszy byla!!!skandal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  Czytelnik_MOBI_33103(2013-08-01)
Reklama