UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Herb do poprawki

 
Elbląg, Herb do poprawki
fot. arch. UM w Pasłęku

Pasłęk zmieni swój herb. Nowy jego projekt, który jest właśnie opracowywany, zakłada między innymi zmianę barw. - Niestety, obecny herb naszej gminy jest swego rodzaju kalką z publikacji „Miasta polskie w tysiącleciu”, niepewna jest też kwestia praw autorskich do wizerunku z tej publikacji – poinformował Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka

Na złotym polu rycerz, jadący na białym koniu przez trzy zielone pagórki w prawą stronę tarczy. Prawa ręka rycerza wzniesiona z mieczem, w lewej tarcza czerwona z białym poziomym pasem - to aktualny herb Pasłęka i jednocześnie gminy Pasłęk. Herb ma długą tradycję heraldyczną, a w obecnej formule został ustanowiony w 1992 roku przez Radę Miejską w Pasłęku. Prawdopodobnie jest to herb mistrza zakonu krzyżackiego – Meinharda von Querfurta z Elbląga – założyciela miasta.

Okazuje się, że konieczne jest przygotowanie projektu nowego herbu. Kiedy z okazji jubileuszu 30-lecia pasłęckiego samorządu wykonywano projekt insygniów miejskich, specjalizująca się w tym firma przestawiła argumenty za tym, że do poprawki jest obecny herb.

- W toku analizy źródeł historycznych oraz obowiązującego obecnie herbu firma, wykonująca dokumentację przedstawiła argumenty przemawiające za koniecznością przygotowania nowego projektu herbu gminy Pasłęk, oczywiście w oparciu o dotychczas obowiązujący projekt. Obecny herb gminy Pasłęk jest kopią zapożyczoną z publikacji „Miasta polskie w tysiącleciu” z 1965 r., a wskazany został jako wzorcowy przez Polskie Towarzystwo Heraldyczne w 1992 r. i przyjęty przez Radę Miejską w Pasłęku. Niestety, obecny herb naszej gminy jest swego rodzaju kalką z ww. publikacji i niepewna jest też kwestia praw autorskich do wizerunku z „Miast polskich w tysiącleciu” - poinformował burmistrz Pasłęka.

W nowym projekcie herbu dokonano między innymi zmian barw herbu. Według zasad stosowanych przez Komisję Heraldyczną (organ doradczy ministra spraw wewnętrznych i administracji), herb powinien cechować się maksymalną możliwą prostotą. Wymóg ten dotyczy także liczby barw zastosowanych w herbie. Dokumentacja dotycząca projektu herbu zostanie przekazana do zaopiniowania przez Komisję Heraldyczną. Gdy uzyska on jej pozytywną opinię, zostanie przedłożony Radzie Miejskiej w Pasłęku.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama