UWAGA!

II Wielki Test Wiedzy o Elblągu, czyli przeżyjmy to jeszcze raz

 Elbląg, II Wielki Test Wiedzy o Elblągu, czyli przeżyjmy to jeszcze raz
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

52 prawidłowe odpowiedzi udzielił zwycięzca naszego II Wielkiego Testu Wiedzy o Elblągu. Spróbuj, czy bez stresu związanego z rywalizacją i upływającym czasem jesteś w stanie uzyskać podobny wynik.

Wielki test zawiera 60 pytań o różnym poziomie trudności. Ale nie oszukujmy się: dominują te bardzo trudne. Pytamy m.in. o herb Elbląga, ważne daty z historii miasta, zasłużonych mieszkańców. Wiedzę trzeba mieć szeroką, ale przyda się też pamięć do szczegółów. Nie zapomnijcie pochwalić się wynikami na Facebooku!

Aktualny quiz jest dostępnym pod tym linkiem. Dobrej zabawy!


Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Zobacz inne quizy portElu

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W pytaniu 7 nie ma prawidłowej odpowiedzi. Autor pytania uznał, że w Elblągu nie odbył się Wyścig Pokoju. Tymczasem 4 maja 1961 roku w Elblągu na ulicy Grunwaldzkiej (na wysokości dzisiejszego Mc Donalds)usytuowany był finisz lotny III etapu Wyścigu Pokoju rozgrywanego na trasie Olsztyn - Gdańsk. Kolarze po rozegraniu finiszu pojechali w kierunku Malborka, gdzie była kolejna lotna premia. W Elblągu ten finisz wygrał kolarz z ekipy NRD Gustaw Schur przed Polakiem Stanisławem Gazdą, który zresztą również był drugi na mecie etapu w Gdańsku, a zwyciężył tam Rumun Gabriel Moiceanu.
 • ogolnie mogloby byc wiecej pytan o terazniejszy Elbląg i przyszly, a tego cofania i rozdrabniania historycznego styka, nawet jesli zbraklo takich pytan jak z ostatnich lat dane : o jaka liczbe Elblag zminimalizowal zmniejszenie ludnosci poszerzajac obszar (nie liczac bezdomnych). Przykladowo zglebiac co najdrozej exportuje Elblag obecnie (w sensie nie ilosci, ale wartości)albo jakich zawodow elblazan może byc za 4 lata najwięcej lub w jakich osiedlach najlepiej segreguja smieci i przybywa odpadow do recyklingu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  recenz_ę_nt(2020-10-24)
 • @Oczowidca. - To prawda, bardzo dziękuję za zauważenie tego błędu i podanie tak szczegółowych informacji. Pozdrawiam, Juliusz Marek
 • kosciol ciekawie wyglada, jak wyrzutnia rakiet kosmicznych; miasto sił ciemności w Heroesach 3 albo wierza z Wladcy Pierscieni a Dżoker powiedział "Joker: What doesn't kill you makes you stranger. "komunizm nie zabił koscioła więc go udziwnił.
 • Jako ciekawostkę do tego etapu z Wyścigu Pokoju w 1961 roku można dodać, że po raz ostatni w reprezentacji Polski wystąpił Stanisław Królak, nasz pierwszy zwycięzca tego Wyścigu z 1956 roku. W 1961 roku został powołany do reprezentacji pomimo protestów władz, gdyż został w 1959 roku skazany wyrokiem sądu za nielegalny zakup obcej waluty. W tym ostatnim występie zajął on 27 miejsce i po Wyścigu zakończył swoją karierę sportową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  Oczewidca.(2020-10-24)
 • Delikatnie to ujmując pytania to dramat i jakieś nieporozumienie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  Kat_Na_Idiotów(2020-10-24)
 • Wieża * xd
 • Również niefortunne pytanie dotyczyło powojennej odbudowy Starego Miasta. Odbudowę rozpoczął tak naprawdę remont Bramy Targowej na przełomie 1948 i 1949 roku. Odbudowa pierwszych kamienic na Starym Mieście to lata 1949-1950,a konkretnie kamienic przy ul. św. Ducha 11-12 wg. projektu arch. Kaliksta Krzyżanowskiego na potrzeby Muzeum Miejskiego otwartego w roku 1954.W latach 1969-1972 odbudowano zaś pierzeję przy ul. Wigilijnej. Pytanie powinno być doprecyzowane: kiedy zaczęto stawiać retrowersję, bo przed 1984 rokiem owszem, prowadzono już odbudowę obiektów mieszkalnych, ale pierwsze prywatne kamienice w duchu retrowersji powstają dopiero od roku 1984.Jaka jest zatem poprawna odpowiedź na tak zadane pytanie? Słowo "odbudować"to nie synonim dla słowa "zabudować". W przypadku rozpoczęcia odbudowy Starego Miasta poprawna odpowiedź to rok 1949.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  AmadeuszPfeifer(2020-10-25)
 • Twój wynik to 60/60 Gratulacje! Wielki Mistrzu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  07zgłośsię(2020-10-30)
Reklama