UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ile czerni w elbląskim MOPS-ie?

Elbląg, Ile czerni w elbląskim MOPS-ie?
(fot. PS)

Jak pisaliśmy w artykule „Dzień Czarnej Koszulki”, na dziś została zaplanowana ogólnopolska akcja protestacyjna pracowników socjalnych. Postanowiliśmy sprawdzić, czy elbląski MOPS przyłączył się do protestu i czy znaleźli się odważni, którzy przyszli dziś do pracy ubrani na czarno.

Po wejściu do budynku zajrzeliśmy do pierwszego lepszego pokoju. Szczęście nam dopisało - dwie osoby ubrane były w czarne koszulki. Chcieliśmy zapytać, czy to przypadek, czy też świadomy wybór. Nie dane nam było jednak porozmawiać akurat z tymi osobami. Ich przełożona (w kolorowej bluzce) na nasze pytanie powiedziała jedynie: - Nie wiem, być może to przypadek, nie będziemy o tym rozmawiać, po wszelkie informacje proszę udać się do dyrekcji.
       Tak też zrobiliśmy.
      
       Odważnych było niewielu
      
Mirosława Grochalska, dyrektorka elbląskiej placówki (również w kolorowej bluzce) nie ukrywała swojego zaskoczenia i zdenerwowania protestem: - Przed chwilą przeczytałam o tej akcji na waszej stronie. Jestem kompletnie zdumiona tym pomysłem. Wyrażony w ten sposób sprzeciw przeciwko niskim płacom czy też kiepskiemu zarządzaniu uderza we mnie, jako pracodawcę, oraz w wizerunek MOPS-u w mieście.
       Zirytowana szefowa elbląskiego MOPS-u nie tylko nie wyraziła jakiejkolwiek aprobaty dla akcji protestacyjnej, ale też przeprowadziła szybką inspekcję i policzyła, ilu z jej podwładnych odważyło się dziś swoim strojem wyrazić poparcie protestu: - Od razu sprawdziłam, ilu moich pracowników ubrało się dziś na czarno. Na 131 pracowników tylko około 10 przyszło dziś w czarnych koszulkach. Według mnie nie ma żadnego protestu. Osoby, które dziś ubrały się na czarno, robią to tylko i wyłącznie w swoim imieniu, nie w imieniu całego MOPS-u, który jako placówka nie przyłączył się do akcji wymyślonej przez grudziądzkich pracowników socjalnych. W elbląskim MOPS-ie nie ma żadnego przedstawiciela protestujących. Nie ma żadnego protestu.
       Zapytana o płace swoich podwładnych szefowa elbląskiego MOPS-u zapewniła nas, że te, według niej, są przyzwoite. Nie zapomniała również dodać o jak zwykle nieocenionym Panu Prezydencie naszego miasta, który hojnie wspiera MOPS i jego pracowników.
      
       Nic o nas beze mnie
      
Mirosława Grochalska nie tylko chętnie wskazała nam, które osoby przyszły dziś w czarnym stroju. Była tez obecna przy każdej naszej rozmowie z tą garstką odważnych podwładnych. Trudno więc oczekiwać, żeby w jej obecności pracownicy wyrażający swoją aprobatę dla ogólnokrajowego protestu powiedzieli o tym, co ich boli w wymiarze lokalnym.
       Dowiedzieliśmy się jedynie, że ta manifestacja nie jest skierowana przeciwko komuś, przeciwko elbląskiej dyrekcji czy też urzędowi miasta. Jest to wyrażenie swojej solidarności z pracownikami socjalnymi z Grudziądza, którzy zapoczątkowali tę akcję. Przyznali, że głównym powodem tego protestu nie są, jak to widzą komentujący internauci, warunki płacowe. Protest to efekt braku ustawy o pracownikach socjalnych, który powoduje, że ta grupa jest niedoceniana na rynku zawodowym, to brak związków zawodowych, to nie zawsze dobre traktowanie przez lokalne samorządy pracowników socjalnych.
      
       Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, wcale nie musi chodzić o pieniądze...
      
Spróbowaliśmy jednak na własną rękę dotrzeć do tych kilku pracowników ubranych na czarno i do tych, którzy - choć akcję popierają - nie odważyli się na taki krok. Jak można się domyślić, niechętnie chcieli wypowiadać się do mediów. Przyznali jednak, że wielkość zarobków, które pojawiają się w komentarzach wszystko wiedzących internautów, jest daleka prawdy.
       - Choć nasze pensje przy tych grudziądzkich i tak są niezłe - powiedział nam anonimowo jeden z pracowników elbląskiej placówki. - Proszę jednak nie skupiać się tylko i wyłącznie na zarobkach. To jest o wiele bardziej skomplikowana sprawa. I gdybyśmy zaczęli tu teraz coś mówić, ujawniać, wyjaśniać to, co nas boli, mogłoby z tego wyjść o wiele większe zamieszanie niż to, które wywoła akcja „czarna koszulka”. Zresztą i tak nie przyniosłoby to żadnych rezultatów.
       Może więc nie wszystko wygląda tak idealnie, jakby chciał to widzieć elbląski ratusz i mianowani przez niego dyrektorzy?
      
      
kos
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • "Przeprowadziła szybką inspekcję i. .. .. " Sprawdziłam to !! W mojej placówce nikt nie narzeka i dobre są płace !! Hm. .. Jak w kabarecie. .. .. czopek.
 • Dużo, bardzo dużo pracowników socjalnych było ubranych w czarne koszulki, ale kto by się chciał po takiej "inspekcji" przyznać
 • Ci, co chca mówić o tym co dzieje się w naszej opiece społęcznej szybko mają zamykane usta. W różny sposób. A jakby tak chcieć powiedzieć, to b yłoby parę sensacji na skalę nie tylką elb ląską
 • połowa urzędników powinna być w ogóle zwolniona, Ci najpotrzebniejsi powinni zarabiać godziwe pieniądze, ale naszego kraju nie stać na utrzymanie tak licznej ich rzeszy
 • a pani szefowa z komuinistycznego nadania nie ma co robic w pracy tylko portel czyta?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  arnoldUPR(2009-08-26)
 • Pracownicy MOPSu- a w jakich kolorach dyrekcja pozwoliła jjutro przyjść wam do roboty?lepiej spytajcie.
 • A to sobie szefowa gola strzeliła!. .. wrreszcie metody dyrekcji mops ujrzalo świtło dzienne, a to i tak czubek góry lodowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pracownik mops(2009-08-26)
 • No ładnie ludzie chcieli wskazac na tzw, "wyższe cele" a ta im skutecznie mordy pozamykała za wczsu i paru z gęby nie pozwoliła publicznie puścić.
 • A może przestańmy wreszcie skupiać się tylko i wyłacznie na pracownikach socjalnych, bo mops to nie tylko pracownicy socjalni, ale tez inni urzednicy, ktorzy sa czesto lepiej wykwalifikowani i wykonuja bardziej skomplikowana prace niz pracownik socjalny, a sa znacznie gorzej wynagradzani. Akurat płace dla pracowników socjalnych sa adekwatne zarowno do ich wyksztalcenia jak i wykonywanej pracy. Trudno wymagac aby osoba ktora skonczyła studia pedagogiczne(najczesciej zaocznie), albo tez wcale nie posiadala wyzszego wyksztalcenia zarabiala tyle co lekarz albo prawnik; ) jakich zarobkow oczekuja absolwenci najlatwiejszego chyba kierunku studiow?; ) troche pokory.
 • Jacy to oni sa niedoceniani, tylko 2000 na reke plus nagrody. biedaczki. Rzeczywiscie pracownik socjalny powinien byc stawiany na piedestale - wszak to elita zawodowa tego spoleczenstwa. Tyle sie wyuczyli tej pedagogiki na zjazdach w olsztynie albo w szanownej elblaskiej alma mater, ze nic tylko dac kazdemu honoris causa
 • Pracownicy socjalni nie chcą kasy i honoris causa tylko szacunku ze strony ich przełozonych, czyatać nie umiecie!? A fakt faktem tego nie mają. I totalne bzdury wygadujecie o tych dwóch tysiach na łapę, zreszta portel zwrócił uwage w swoim tekście na mylne pojęcie inetnautów o zarobkach pracowników mops.
 • mylne wyobrazenie moze maja o zarobkach innych pracownikow mops, ktore sa rzeczywiscie bardzo marne. ale zarobki elblaskich pracownikow socjalnych to kwoty od 1700 zł netto wzwyz i nie ma co sie tego wypierac, bo taka jest prawda.
Reklama