UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jeśli nie jest "żoną" jelenia to czyją? (Opowieści z lasu, odc.97)

 
Elbląg, Sarna to zwierzę, które można spotkać np. rano
Sarna to zwierzę, które można spotkać np. rano (fot. Jan Piotrowski)

Jest najbardziej powszechnym gatunkiem z rodziny jeleniowatych w naszym kraju. Sarna żyje na pograniczu lasu i łąk, o wiele rzadziej zapuszcza się w głąb zwartych, leśnych kompleksów. I choć w bajkach często występuje jako "żona" jelenia, to w rzeczywistości są to dwa, odrębne gatunki.

- Samiec sarny to kozioł, a samica to koza – uściśla Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Sarny w okresie jesienno-zimowym żyją w rudlach, a więc w stadach złożonych z kilku bądź kilkudziesięciu osobników. Na wiosnę rudle rozluźniają się i zaczynają tworzyć mniejsze grupy.
       Jak podpowiada leśnik sarnę najłatwiej zobaczyć wcześnie rano albo późnym popołudniem.
       Zdarza się jednak, że jest ona aktywna nocą – dopowiada leśnik. - W dzień odpoczywa w ustronnych i gęstych zaroślach śródpolnych lub leśnych młodnikach.
       Sarna żywi się roślinami i owocami leśnymi, pąkami oraz łykiem drzew.
       - Często żeruje również na uprawach rolnych i chętnie zapuszcza się po świeże pędy młodych drzewek, czyniąc w ten sposób szkody w rolnictwie i leśnictwie – mówi Jan Piotrowski. - W poszukiwaniu smakołyków nierzadko zagląda do wiejskich ogrodów czy przydomowych sadów, częstując się starannie wypielęgnowanymi warzywami i owocami.
       Okres godowy saren przypada na przełom lipca oraz sierpnia i nazywany jest rują. W przypadku tego gatunku dochodzi do tzw. ciąży utajonej.
       "Polega to na tym, że przez pierwsze miesiące, płód nie rozwija się w ciele matki. Dzięki temu aż do grudnia rozwój płodu jest zahamowany, a następnie odbywa się już normalnie i młode koźlaki przychodzą na świat w maju lub czerwcu. Ma to głębokie uzasadnienie praktyczne, gdyż słabe i bezbronne koźlęta przychodziłyby na świat w okresie zimy - czyli w czasie najsurowszych warunków klimatycznych. Ograniczało by to możliwość ich przeżycia niemal do zera" – czytamy na stronie Wolińskiego Parku Narodowego.
       W lasach Nadleśnictwa Elbląg sarnę można spotkać głównie na terenach Wysoczyzny Elbląskiej.
       - Ciekawostką jest to, że sarna, gdy zostanie zaniepokojona, wydaje dźwięk podobny do szczekania psa i jest on czasami na tyle podobny, że trzeba mieć nieco doświadczenia żeby je od siebie odróżnić – dopowiada leśnik. - Ponadto spłoszona sarna często odbiega tylko na kilkadziesiąt metrów po czym staje żeby zaobserwować czy niebezpieczeństwo minęło co także pozwala na jej obserwacje. Jest dość ciekawska i słysząc w lesie nietypowy dźwięk zanim się spłoszy często najpierw zamiera w miejscu i się rozgląda.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama