UWAGA!

Jubileusz Elsinu

 
Elbląg, Jubileusz Elsinu
fot. nadesłana

Z gospodarczej mapy Elbląga zniknęły takie firmy jak Zamech, Truso, Plastyk. A Spółdzielnia Niewidomych Elsin, mimo braku wsparcia ze strony państwa, od 60 lat nieprzerwanie działa. Zapewnia przy tym pracę osobom niepełnosprawnym, które nie miałyby najmniejszych szans na znalezienie zatrudnienia gdzie indziej.

Dzisiaj (12 września) w Ratuszu Staromiejskim spotkali się byli i obecni pracownicy Spółdzielni Elsin oraz jej przyjaciele – przedstawiciele firm i instytucji, które współpracują z tą wyjątkową firmą. Jednym z gości był prezydent Elbląga Jerzy Wilk, który przez kilkadziesiąt lat pracował w Elsinie, a 23 lata był jej prezesem.
       Spółdzielnia Elsin rozpoczęła działalność 1 września 1954 roku. Założyło ją 10 osób. Początkowo mieściła się w kamienicy przy ul. Traugutta 40. W 1967 roku spółdzielnia przeniosła się do budynku przy ul. Blacharskiej, a w 1993 roku do własnego budynku przy ul. Warszawskiej, w której działa do dzisiaj.
       - Ta firma to ważna część mojego życia – mówi Jerzy Wilk. – To tu nauczyłem się szacunku do pracy, wrażliwości społecznej, że nie liczą się tylko pieniądza, ale inny człowiek. Także w Elsinie poznałem swoją żonę – dodał.
       W latach 70. spółdzielnia zatrudniała blisko 300 osób i miała dwie filie w Malborku i Kwidzynie. Kłopoty pojawiły się w latach 90., kiedy wyroby osób niepełnosprawnych zaczęły przegrywać konkurencję z tanimi produktami z Rosji i Chin.
       - Dodatkowo w kraju zaczęły padać duże firmy, odbiorcy naszych towarów – wspomina Ryszard Waranków, prezes Elbląskiej Spółdzielni Niewidomych Elsin. – W ostatnich latach doszły jeszcze problemy z PFRON-em, który przestał wypłacać nam należne dotacje.

 


       Mimo tych problemów spółdzielnia wciąż działa zapewniając rehabilitacje przez pracę osobom niepełnosprawnym. Gdyby nie Elsin, osoby niewidome bądź słabowidzące siedziałyby w domach i żyły z zasiłków wypłacanych przez opiekę społeczną.
       - To wielka radość, że trwacie, gdy upadło tyle sztandarowych firm – mówił Juliusz Marek, szef Telewizji Elbląskiej. – Ja też zatrudniam osoby niepełnosprawne. To znakomici pracownicy. Trzeba utrzymywać te miejsca pracy, dlatego wszystkich zachęcam do kupowania produktów Elsinu i innych elbląskich przedsiębiorstw – zaapelował.
       W trakcie uroczystości zebrani obejrzeli film ukazujący specyfikę elbląskiej spółdzielni – będzie można go obejrzeć w Telewizji Elbląskiej.
      

Rafał Maliszewski, Biuro Prezydenta Miasta
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ale bzdury!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  4
  urnochód(2014-09-12)
 • Postępowanie p. Wilka obecnie ma się nijak do składanych deklaracji, czy nie tak?
 • panie wilk ja wiem że rozpoczęła się już kampania wyborcza więc ja proszę o KONKRETY a nie BZDETY !
 • Ja rozumiem, że to artykuł sponsorowany za pieniądze na kampanię wyborczą ? Pytanie tylko, kto się nabierze na takie [. .. ]. .. .
 • jak mozna pisac ze ELSIN nie korzysdtał z pomocy państwa oczywiste ze PISowcom to nie przejdzie przez gardło zapomniał pan Wilk jakie dotacje i refundacje otrzymywał z PEFRONu i utracił je gdyz nie odprowadzał składki do ZUS . A TEN ART TO JESZCZE SUROWA ALE JUZ SMIERDZACA KIEŁBASA WYBORCZA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  3
  NIEWIDOMY(2014-09-12)
 • wygarbowac skore wilkowi
 • Firma ledwie dryfuje na rynku, dzięki słabych zdolnościach menadżerskich szefa. .. .. późniejszej jego ucieczce do ratusza. Teraz trzeba świętować. .. .. Za chwilę miasto będzie w tej samej sytuacji. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  100%Elblążanin(2014-09-12)
 • Ile jadu i zawiści w tych komentarzach!!! Faktem jest że ELSIN działa od 1954 roku tj. 60 lat, więc w dzisiejszych czasach to trzeba odnotować jako sukces.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  9
  Zdziwiony(2014-09-12)
 • Zakład Pacy Chronionej dostawał wsparcie od Państwa, dopłata do wynagrodzeń, refundacja składek ZUS, zwolnienie z podatku dochodowego, Vat - 22% zostawał w zakładzie, dopłata do wyposażenia zakładu, dopłata do działań socjalnych, żyć nie umierać firma która była finansowana przez budżet państwa, tylko coś produkować i sprzedawać bez zysku. w latach 90 to był raj ale nieudolność kadry zarządzającej w Elsinie dała takie efekty jak widać, a ludzie w tym zakładzie naprawdę potrzebują i potrzebowali pracy żeby zapomnieć o codziennych problemach ale nie mieli szczęścia do menadżerów.
 • dostał podziękowania za rozwalenie firmy, takie rzeczy tylko u nas
Reklama