UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jubileusz „Razem z Tobą”

Elbląg, Elżbieta Szczesiul-Cieślak
Elżbieta Szczesiul-Cieślak (fot. Damian Matwiejczyk).

Wczoraj miesięcznik osób niepełnosprawnych „Razem z Tobą” obchodził swoje podwójne święto, bowiem setne wydanie gazety zbiegło się z jej dziesiątymi urodzinami.

Podczas uroczystego spotkania redaktor naczelna pisma Elżbieta Szczesiul-Cieślak wręczyła podziękowania przyjaciołom miesięcznika, czyli wszystkim tym, którzy „przyłożyli rękę” do powstania i rozwoju „Razem z Tobą”. Laurki dostali m.in. niepełnosprawni wolontariusze Małgorzata Górska i Mariusz Tuliszewski. Specjalne podziękowania trafiły również do rąk współpracujących z redakcją autorów i przedstawicieli organizacji i instytucji, dzięki którym bezpłatny miesięcznik może istnieć. Lista nazwisk okazała się bardzo długa.
     O pomyśle na gazetę i jej trudnych początkach mówił jej pierwszy redaktor naczelny Edmund Kozłowski: - Przed dziesięciu laty pracowałem w Młodzieżowym Domu Kultury, prowadziłem tam zajęcia z młodzieżą niepełnosprawną. Wówczas to dostrzegłem problemy, jakie mają ludzie niepełnosprawni - dzieci, młodzież i ich rodziny. Organizowałem spotkania dla rodziców, na przykład o seksualności niepełnosprawnych. Byłem przekonany, że potrzeba czegoś więcej, że ludzie potrzebują informacji. Osoby niepełnosprawne, ich rodziny oraz społeczeństwo muszą być doinformowani właśnie o problemach, z jakimi borykają się niepełnoprawni. Jedna z matek zaprowadziła mnie do Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, tam na jednym ze spotkań taką propozycje zgłosiłem. Została ona przyjęta z aplauzem, jednak, jak to często bywa, powiedziano mi: „zgłosiłeś, to rób”. Wystąpiły oczywiście problemy – skąd wziąć na to pieniądze, skąd wziąć potrzebny sprzęt i w końcu, kto to będzie robił? Do pomocy zgłosiło się kilka osób – pani Teresa Bocheńska, Elżbieta Szczesiul-Cieślak, Tomek Woźny, Włodzimierz Martin, Ewa Sprawka... Wszyscy ci ludzie zdecydowali się pisać. Przyjaciela znaleźliśmy także w osobie Pawła Trochimczuka, który wówczas - jako uczeń Liceum Ekonomicznego – wiedział, jak się posługiwać komputerem. My nie mieliśmy o tym pojęcia. Tak więc łamanie gazety odbywało się u niego w domu. Po wielu perypetiach udało nam się stworzyć pierwszy numer. I co dalej? Jak to wydrukować? Teresa Bocheńska poszła do Urzędu Miejskiego i przekonała ówczesnego wiceprezydenta Jerzego Müllera, by na urzędowej kserokopiarce powielić kilka numerów naszego biuletynu.
     Autorką pierwszego artykułu opublikowanego w maju 1997 r. była Teresa Bocheńska, która redaguje gazetę do dziś. Jej tekst rozpoczynający się od słów „Razem z Tobą, na Twojej ulicy, w Twoim bloku, marzą o szczęściu i sukcesach ludzie niepełnosprawni...” nadał tytuł ówczesnej ośmiostronicowej gazetce. Dziś pani Teresa z dumą mówi, że „Razem z Tobą” to jedyna gazeta w Elblągu, która przetrwała tyle lat.
     W ciągu tych lat gazeta rozwijała się, towarzysząc i wspierając osoby niepełnosprawne. Przez pewien okres w diecezjalnym Radiu Bis odbywały się audycje „Razem z Tobą na antenie”, które cieszyły się wielkim odzewem słuchaczy, głównie osób niewidzących. Od 2004 r. miesięcznik dostępny jest również w internecie na stronie www.razemztoba.pl.
     
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama