UWAGA!

Kampania bez festynów

Unia Wolności przygotowała już listę kandydatów, którzy wystartują w jesiennych wyborach parlamentarnych z okręgu elbląskiego. Miasto i powiat elbląski reprezentować będą cztery osoby.

Listę otwiera elblążanin - miejski radny i dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego dr Tadeusz Naguszewski. Elbląg i powiat elbląski reprezentują również: Maciej Romanowski, burmistrz Pasłęka(czwarta pozycja na liście), Elżbieta Jaskułowska, pedagog, kurator sądowy i prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Szansa"(miejsce dziesiąte) oraz Andrzej Zamojski, radny miejski i członek Zarządu Miasta(ostatnia pozycja).
     Szef kampanii wyborczej w okręgu elbląskim, poseł Adam Żyliński, podkreśla, że swojego reprezentanta na liście mają wszystkie pozostałe powiaty okręgu nr 34, czyli: Górowo Iławeckie - Mirona Sycza (przewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego), Morąg - Tadeusza Sobierajskiego (radny miejski), Iława - radnego Stanisława Kieruzela, Braniewo - Macieja Mysiakowskiego (radny, lekarz), Ostróda - Macieja Napieralskiego (przedsiębiorca, politolog z wykształcenia), Orneta - Zygmunta Piotrowskiego (lekarz weterynarii), Lubawa - Wiesławę Standarę (wizytator kuratorium oświaty), Olsztyn - Tomasza Marię Starowieyskiego (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Olsztynie, członek rady regionalnej Unii, pracownik Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Elblągu), Susz - Grzegorza Imiołczyka (przedsiębiorca), Bartoszyce -Annę Biniędę (romanistka, logopeda, szefowa poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bartoszycach) a Lidzbark Warmiński - Dariusza Chorużyka (pracownik Urzędu Marszałkowskiego).
     Na 16 osób - dziewięć pracuje w samorządzie i urzędach administracji państwowej, wszyscy mają wyższe wykształcenie - i jak zapewnia Żyliński - jako lokalni liderzy - mogą uzyskać znaczne poparcie mieszkańców.
     Unici na razie nie potrafią przedstawić programu lokalnego. Wśród spraw wymagających szybkiego rozwiązania wymieniają natomiast poprawę stanu regionalnej sieci drogowej i kolejowej. W sprawie ustalonej w 1998 r. mapy administracyjnej kraju i wojewódzkiej przynależności Elbląga do Pomorza mówią, że należy pracować w istniejących strukturach, m.in. z powodu możliwości pozyskiwania środków pozabudżetowych na inwestycje, np. z przedakcesyjnych funduszy Unii Europejskiej dla najbiedniejszych regionów. Kandydaci na parlamentarzystów nie wykluczają jednak - o ile taka możliwość się pojawi - poparcia dla pomorskich aspiracji Elbląga.
     W przeciwieństwie do planów SLD, która zapowiada, że w związku ze szczuplejszymi, niż w poprzedniej kampanii, środkami, skupi się na wspólnych akcjach promujących kandydatów na posłów i senatorów, Unia Wolności zamierza unikać masowych imprez, pikników i show.
     - Każdy z kandydatów ma spore doświadczeniem i cieszy się poparciem mieszkańców swoich miejscowości i okolic - mówi Adam Żyliński. - Nasi kandydaci będą się z nimi spotykać na zamkniętych, adresowanych do wybranych grup, spotkaniach.
     Jedyną większą imprezą, podczas której wszyscy kandydaci wystąpią wspólnie, ma być wizyta autobusu "Ekspresu Wyborczego" Unii, który w sierpniu (ok. 21 sierpnia - red.)ma się pojawić w większych miejscowościach okręgu elbląskiego.
     Zgodnie z ustaleniami regionalnych władz UW, okręg elbląski nie będzie wystawiać swojego kandydata na senatora. Z okręgu olsztyńskiego kandyduje Ryszard Soroko, starosta mrągowski.
     Elbląski okręg wyborczy, na który składają się: miasto Elbląg, ziemski powiat elbląski, powiaty: bartoszycki, braniewski, działdowski, iławski, lidzbarski, Nowe Miasto Lubawskie i ostródzki, zamieszkuje ok. 650 tys. osób. Unia liczy na 12, 15-procentowe poparcie mieszkańców.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ja bylem na tej konferencji ale slyszalem jakby cos innego: Unia nie wystawia swojego kandydata do senatu bo takie sa ustalenia w ramach porozumienia Senat 2001 i przedstawiciel Unii wystartuje w Olsztynie w 2 okregu wyborczym woj. W-M a w Elblagu miejsca beda dzielone miedzy inne ugrupowania porozumienia. Unici potrafia przedstawic program lokalny jest to jednak trudne z powodu pomorskich aspiracji Elblaga, przedstawiciele Elblaga na liscie sa zobowiazani uchwala Rady Miasta Elblaga do dazenia do zmiany wojewodztwa ....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zainteresowny(2001-07-26)
 • Myślę, że my elblążanie nie będziemy patrzyli w tym momencie na to, w jakim województwie musimy w chwili obecnej być, tylko na kogo mamy głosować. Pan dr TADEUSZ NAGUSZEWSKI na pewno jest odpowiednim kandydatem na posła i w nadchodzących wyborach musimy o tym pamiętać. Wybierzmy chociaż raz elblążanina z krwi i kości, urodzonego w Elblągu, stale i na zawsze związanego z naszym miastem, a nie jakiś ludzi napływowych lub kandydatów "przywiezionych w teczce", robiących za wszelką cenę karierę, gdzie tylko się da. Stawiajmy w końcu na osobę, jej dorobek i to, co dana osoba sobą reprezentuje. Zapomnijmy o wszystkich ugrupowaniach i waśniach między nimi, pamiętając, że najważniejszą rzeczą jest to, KTO ma nas reprezentować w parlamencie? Pan dr Tadeusz Naguszewski zasługuje na pełne zaufanie naszego społeczeństwa. Radzę też rozliczyć wnikliwie z ich dokonań poprzednich parlamentarzystów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bożena L.(2001-07-26)
 • Nie znam osobiście pana Naguszewskiego, ale kilka razy widziałam go w telewizji. Fajny facet i wygląda na takiego, co nie musi robić kariery w polityce, bo ma fach w ręku. Zgadzam się, że powinniśmy głosować na elblążan, bo jak wybiorą nam posłów z Działdowa lub Iławy, to o Elblągu już nikt nie będzie pamiętał. Może ogłosić ponadpartyjne hasło: Elblążanie wybierają posła z Elbląga! Co o tym sądzi Redakcja? Mogę wyszyć transparent
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Julitta(2001-07-26)
 • Żeby było jasne, to Naguszewski ma tytuł lekarza medycyny i _NIE_ posiada tytułu doktora nauk medycznych... Po pierwsze: nie wciskajcie mi, że to mała różnica, bo jest to różnica wielu lat nauki i wielu publikacji. Po drugie: panowie i panie redaktorzy, więcej uwagi "szczegółom"...
 • mowi sie u nas potocznie doktor (czyli w domysle lekarz) rzeczywiscie P. Naguszewski nie jest dr medycyny i juz...
 • Jak to??? Dyrektor ds. lecznictwa nie jest lekarzem??? Mam nadzieje, ze niejest tez inzynierem!
 • jest lekarzem medycyny potocznie mowiac jest doktorem
 • strona Pana Nauszewskiego to www.naguszewski.pl
Reklama