UWAGA!

Kanał przed wyborami

 Elbląg, Kanał przed wyborami
(fot. Paweł Serocki)

Przyjechałem z dobrą wiadomością dla całego regionu - powiedział premier Jarosław Kaczyński, który dziś (10 listopada) złożył wizytę w Elblągu. Premier poinformował, że zapadła decyzja o budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

- Jest ona już przygotowana od strony finansowej. Inwestycja będzie finansowana z pieniędzy europejskich i może zostać zrealizowana w najbliższych latach - przekonuje Jarosław Kaczyński. - Nie potrafię w tej chwili podać konkretnego terminu, bo jeszcze nie wszystko zostało załatwione od strony inżynierskiej, a także jeśli chodzi o „inżynierię” administracyjną, ale proszę przyjąć do wiadomości, że zostanie to załatwione w niedługim czasie.
     Premier uważa, że przekopanie Mierzei rozwiąże trwający od wielu lat polityczny i międzynarodowy problem związany z Cieśniną Pilawską:
     - Dzięki temu zakończymy problem nieustannego zamykania możliwości przepływania polskich statków na pełne morze [przez Cieśninę - aut.]. Pokażemy też, że obecnie Polska realizuje swoje interesy w sposób zdecydowany - podkreśla Kaczyński.
     Po konferencji premier udał się do Biblioteki Elbląskiej. Towarzyszyli mu m.in. wojewoda Adam Supeł, wicewojewoda Anna Szyszka i parlamentarzyści.
     Przypomnijmy, od wprowadzenia przez Rosjan ograniczeń w ruchu statków na rosyjskiej części Zalewu Wiślanego minęło pół roku. Podobne sytuacje zdarzały się w poprzednich latach, ale nigdy przerwa w żegludze nie była tak długa. Przywrócenie ruchu strona rosyjska uzależnia od podpisania nowej międzypaństwowej umowy regulującej żeglugę na tym akwenie. Wczoraj minister gospodarki morskiej Rafał Wiechecki zapewniał w Elblągu, że polsko-rosyjskie rozmowy na temat umowy trwają i są „intensywne”.
     Od momentu wprowadzenia ograniczeń zamarł ruch przygraniczny - między portami leżącymi w polskiej części Zalewu Wiślanego i portami w części rosyjskiej, np. w Kaliningradzie. Według szacunków Zarządu Portu w Elblągu, straty z tytułu ograniczenia żeglugi przekroczyły w Elblągu milion złotych.
     
     ***
     
     Poważne wątpliwości w sprawie przekopania Mierzei ma Wojewódzka Rada Ochrony Przyrody w Gdańsku. Jej szef, prof. Maciej Gromadzki, ornitolog z PAN, podkreśla, że Mierzeja i Zalew Wiślany to obszary chronione i bardzo cenne przyrodniczo, a sprawę przekopu należy dokładnie rozważyć. Z kolei najbogatsza polska gmina Krynica Morska boi się m.in. odcięcia od stałego lądu.
     Zdaniem zwolenników, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną o około 100 kilometrów skróci drogę wodną z Trójmiasta do Elbląga. Uniezależni też tereny wokół Zalewu od warunków korzystania z rosyjskiej Cieśniny Pilawskiej.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Z calym szacunkiem P.Pszorze jezeli.Pan ma tytul profesorski to nie powinien Pan twierdzic ,ze przekopanie tak waskiego kawalka naszego obszaru cos zmieni ornitologicznie bo z calym szacunkiem dla pana wiedzy ale spytalbym P PROMOTORA Panskiel pracy profesorskiej czy slusznie Pana promowal.Czy Pan wypowiadajac sie na ten temat szanuje nasz kochany ELBLAG i nasza kochana POLAKE.Pisze na klawiaturze nie komputera polskiego.Tak,ze przepraszam za bledy.Zpozdrowieniem dla P.Profesora.Nazwisko znane redacji internetowej.Z calym szacunkiem.
 • Wszyscy chcą kopać przekop, wszyscy chcą budować Truso. Gdy kilka lat temu zacząłem propagować idee przekopu przez Mierzeje byłem uważany za dziwaka. Gdy mój przyjaciel Marek Serdyński wprowadził do Paktu Na Rzecz Zatrudnienia projekt propagowania idei przekopu tez patrzono na niego jak na dziwaka. To samo z Truso, gdy w 2002 zaczęto tworzyć program na obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego byłem jedyna osoba z Elbląga, która zgłosiła Truso jako część tego programu. Cieszę się jako członek PO, że praca moja i członków PO - Marka Serdyńskiego ,Jerzego Wcisły i pani senator Elżbiety Gelert odnoszą skutek Wielki wkład w propagowaniu tej idei ma Starostwo Ziemskie Elbląg, Starosta Jezierski,(mimo że pochodzi z innej opcji politycznej współpracowało nam się bardzo dobrze). Ogrom pracy w obydwóch przedsięwzięciach włożyła pracownica Starostwa Stanisława Pańczuk(wielki szacunek i podziękowania dla niej). W dużej mierze pieniądze na kanał to rezultat jej heroicznej pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  W Ławrynowicz(2006-11-10)
 • ja też jest profesór tylka z Leni...tfu z Petersburga i też uwarzam, że nie moze tak siem dziac szkoda dla ptakuw, że one som bez gniazd, to straszne dla ludzi w Rosji kture som proekoligiczeskije bardzo i cierpiom jak ptaki nie mojom gdzie jajkow niesc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  promotor profesora(2006-11-10)
 • katastrofa ekologiczna, tragedia będzie okropna, ptaki wyzdychają, a ryby których nie ma uciekną na Bałtyk, a woda będzie słona tak, że skórę będzie parzyła, a powodzie okropne się staną, a wiatry się wzmogą okropnie, a ptaki wyginą, trzciny uschną, a piasek w kamień się przemieni, a niebo będzie czarne od tego, a Krynicę Morską ludzie opuszczą i Bóg, bo ten kawałek asfaltu po którym teraz jeżdlzą zawiśnie w powietrzu, a dodatkowo mierzeję prądy rozmyją, a lasy pousychają, tak będzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ekolog za ruski szmal(2006-11-10)
 • Z pozdrowieniem dla Ziomka P.W.Lawrynowicza te forum nie jest dla walki politycznej i chwalenia sie cz PIS lub PO jest dobre czy nie.czy PAN czytal wypowiedz P P Macieja Gromadzkiego o tym fakcie co on wypisuje w obecnej chwili.Nalezy to krytykowac a nie chchwalic sie ty co bylo kiedys.To jest Pana przeciwniki panskiej partii PO.Bardzo sznuje Pana Tuska i Pana ROKITE.Ale na ich miejscu zastanowilbym sie na pana miejscvu w ich partii.Czekam na P odpowiedz.Z calym szcunkiem.
 • Toto masz racje co do polityki ,ale PiS potraktował przekop jako atut wyborczy!!! Mój opis jest tylko świadectwem prawdy. Kilka miesięcy temu na rym forum zamieściłem taki opis : ..... „Sukces ma wielu ojców. Największe zasługi w ostatnich latach dla promowania idei przekopu przez mierzeje ma Marek Serdyński. Jeden z liderów Platformy w Elblągu. Człowiek wielkiej skromności, który zawsze mówił ze promowanie przekopu powinno być apolityczne. O jego zasługach wiedza ci, którzy od lat starają się doprowadzić do konkretnych decyzji i działań ,aby kanał wybudować. Od kilku lat jest on motorem napędowym większości działań związanych z przekopem. Wielkie zasługi ma też starosta Powiatu Elbląskiego Sławomir Jezierski. Bo to starostwo było bazą i wsparciem ludzi działających na rzecz przekopu. A urzędnicy ze starostwa wykonali mnóstwo pracy. Wielokrotnie poświęcając swój czas wolny. Tu osobiście dziękuje pani Stanisławie Pańczuk. Wykonała ogrom mrówczej pracy. I trzeba też wspomnieć o jeszcze o Jerzym Wciśle. Redagowane przez niego opracowanie jest ważnym materiałem do promowania idei i wiedzy o przekopie”
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  W Ławrynowicz(2006-11-10)
 • Dlaczego Marek Serdyński usunął się i oddał głos swój na Gelertową. Skromny czy sterowany? Polityka przez duże P. Bez sensu.
 • Nie.o to mi chodzi w mojej wypowiedzi.Wielu z tych ludzi znam mieszkam obok P Jezierskiego ktorego bardzo cenie osobiscie.Ale powinien Pan skierowac swoje wysilki na WALKE Z PRZECIWNIKAMI PRZEKOPU Mierzeji np.P.PROFESOR Maciej Gromadzik.Zpozdrowieniem.Nie przebywam na terenie naszej kochanej POLSKI i Elblaga ale interesuja mnie sprawy naszego KOCHANEGO ELBLAGA
 • Gadajcie co chcecie, to nieistotne ( no moze jedynie to, co napisał W.Ławrynowicz ) , ale mnie żeczywiście chodziło tylko o Kanał na Mierzei. Co to mnie obchodzi, kto to wybuduje? Podjąłem się z grupą osób ( pozdrawiam uczestnikjów zadania wypromowania budowy Kanału, halo też Olsztyńska Szkoła Biznesu ) trzy lata temu zadania, teraz mówi o tym Premier, jest OK . Przedtem przekonaliśmy do tej idei Rokitę i Tuska, tyle że historia potoczyla sie inaczej. Naprawdę, można realizowac marzenia.
 • Panie Ławrynowicz! A pan to kandyduje, czy znowu pana Platforma wykiwała?
 • Toto ten P P Macieja Gromadzkiego to ten od śledzi? Bo nie kojarzę. Dzięki za dobre słowa na początku źle cię zrozumiałem. Ale zgadzam się z Markiem Serdyńskim tu nie chodzi o walkę tylko o doprowadzenie do przekopania mierzei. Marku zrobiłeś świetną robotę. Decyzja o przekazaniu pieniędzy na przekop jest wielkim sukcesem Twoim i ekipy ze starostwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  W Ławrynowicz(2006-11-11)
 • Ornitologów zapraszam do "Rezerwatu Kormoranów w Kątach Rybackich" - zobaczą tam na miejscu jak doszczętnie zostało zniszczone 8 hektarów wysokopiennego lasu przez kormorany, które wielu rybakom i wędkarzom spędzają sen z oczu. Przypominam, że jest to "Park Mierzeja Wiślana"". Natomiast w nomenklaturze geofizycznej znana jest GŁĘBIA PIŁAWSKA (Pillauer Tiefe), a nie Cieśnina Pilawska i to pisana przez "l".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  geogrf.(2006-11-11)
Reklama