UWAGA!

Koniec liceów profilowanych

Władze miasta zamierzają zlikwidować w tym roku wszystkie działające w mieście licea profilowane - nie ma do nich chętnych. Powodem jest pewnie niż demograficzny, ale ważniejszym chyba to, że od początku był to zły pomysł - zupełnie nieudany element polskiej reformy oświatowej.

Jak twierdzi naczelnik Wydziału Edukacji UM Anna Korzeniowska, zainteresowanie młodzieży nauka w liceach profilowanych jest coraz mniejsze. Od dwóch lat nie dokonuje się rekrutacji do większości planowanych klas w tych szkołach (w poprzednim roku szkolnym z braku chętnych utworzono zaledwie sześć takich klas z planowanych 21, w tym roku szkolnym - zaledwie trzy z planowanych ośmiu). Podobne kłopoty z naborem ma VI Liceum Ogólnokształcące, któremu w tym roku udało się utworzyć zaledwie jedną klasę. Ono również ma zostać zlikwidowane.
     - Badania rynku pracy oraz trendy międzynarodowe w popycie na pracę wskazują potrzebę zmian w strukturze szkolnictwa zawodowego - uzasadnia Anna Korzeniowska. - Dlatego też proponuje się zwiększenie liczby zawodów i oddziałów w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych w naszym mieście, szczególnie w dziedzinach związanych z nowymi technologiami i nowymi formami funkcjonowania gospodarki, tj. w przemysłach wysokiej technologii, usługach społeczeństwa informacyjnego, budownictwie, gastronomii czy przemyśle drzewnym.
     Według Anny Korzeniowskiej, likwidacja liceów profilowanych nie ograniczy liczby miejsc przygotowanych dla tegorocznych i przyszłych absolwentów gimnazjów.
     Likwidacje mają nastąpić z dniem 31 sierpnia. W większości tych szkół w czerwcu ukończy je ostatni rocznik absolwentów, w kilku przypadkach, gdy w szkołach są także młodsze klasy, będą one likwidowane stopniowo, aż do ukończenia ich przez ostatnich uczniów.
     O zamiarze likwidacji Urząd Miasta musi powiadomić Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i rodziców uczniów. Obiecuje też, że zapewni pracę nauczycielom likwidowanych szkół.
     
     Szkoły do likwidacji
     VI Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Technicznych i Liceum Profilowane w Zespole Szkół Technicznych. Uczniowie będą mogli się kształcić w technikum ZST w zawodach: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik drogownictwa.
     Liceum Profilowane w Zespole Szkół Gospodarczych. Uczniowie będą mogli się kształcić w technikum i zasadniczej szkole zawodowej ZSG w zawodach: technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik technologii żywienia, technik organizacji usług gastronomicznych, kucharz, krawiec, cukiernik, kelner, kucharz małej gastronomii.
     Liceum Profilowane w Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich. Uczniowie będą mogli się kształcić w technikum i zasadniczej szkole zawodowej ZST-H w zawodach: technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, cukiernik, piekarz, kaletnik, tapicer, fotograf, zegarmistrz, kuśnierz, złotnik-jubiler, rzeźnik-wędliniarz.
     Liceum Profilowane w Zespole Szkół Mechanicznych. Uczniowie będą mogli się kształcić w technikum ZSM w zawodach: technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych, technik logistyk, technik informatyk..
     Liceum Profilowane w Zespole Szkół Zawodowych nr 1. Uczniowie będą mogli się kształcić w technikum i zasadniczej szkole zawodowej ZSZ nr 1 w zawodach: technik mechanik, technik odlewnik, technik pojazdów samochodowych, monter-mechatronik, operator urządzeń przemysłu chemicznego, mechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, elektromechanik, elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik automatyki przemysłowej, operator obrabiarek skrawających, blacharz samochodowy, lakiernik.
     Liceum Profilowane w Zespole Szkół Handlowych. Uczniowie będą mogli się kształcić w technikum i zasadniczej szkole zawodowej ZSH w zawodach: technik handlowiec, logistyk, sprzedawca, operator urządzeń przemysłu szklarskiego.
     Liceum Profilowane w Zespole Szkół Techniczno-Informacyjnych. Uczniowie będą mogli się kształcić w technikum ZST-I w zawodach: technik informatyk, elektronik, elektryk, teleinformatyk.
     Liceum Profilowane w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. Uczniowie będą mogli się kształcić w technikum ZSIŚiU w zawodach: technik technologii drewna, technik usług fryzjerskich, fryzjer, murarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, stolarz, elektryk, monter-elektronik, malarz-tapeciarz, cieśla, zbrojarz-betoniarz.
     Liceum Profilowane w Zespole Szkół Ekonomicznych. Uczniowie będą mogli się kształcić w technikum ZSE w zawodzie technik ekonomista.
     Liceum Profilowane dla Dorosłych w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Uczniowie będą mogli się kształcić w technikum dla dorosłych i zasadniczej szkole zawodowej dla dorosłych w zawodach: technik technologii drewna, technik agrobiznesu, mechanik pojazdów samochodowych, ślusarz-spawacz, elektromechanik, monter-elektronik.
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Brawo dla pani Anny K. Najwyższy czas żeby wprowadzic te zmiany.
 • Zlikwidujcie rowniez gimnazja!!!!!
 • Brawo. bardzo dobry pomysł. Popieram, Szkoda tylko, że tylu miernych ludzi dostało matury. Olga
 • Po tej tragicznej pseudoreformie polskiej edukacji powinna byc poprawka: 7 letnia podstawówka a po niej do wyboru: 3 letnia zawodówka, 4 letni ogólniak lub 5 letnie technikum. Dodatkowo na każdym poziomie kształcenia, powinny być zorganizowane klasy ze spacjanym trybem nauczania dla dzieci ktore z róznych przyczyn nie nadaja sie do kształcenia w trybie normalnym! Czas skonczyć z patologia i fikcja, dać szanse dzieciom które chca sie uczyć na dobre wyksztalcenie, pozostałym dac elementarne wykształcenie dajace możliwość funkcjonowania na rynku pracy i nie meczyć ich na siłę!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  znaffca;)(2008-02-13)
 • Licea profilowane robiły krzywdę osobą, które do nich uczęszczały. .. Raz, że nie dają żadnego zawodu, a dwa, przez natłok przedmiotów nazwijmy je 'branżowych' nie mieli szans na przygotowanie do matury na poziomach rozszerzonych i dodatkowo nie nakierowywały ludzi na jakieś konkretne przedmioty na maturze, przez co wiele osób wybierało, całkiem przypadkowo, przedmioty typu WOS. .. .Czas najwyższy na likwidację!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  :)))))(2008-02-13)
 • No nareszcie ktos przejrzał na oczy i dostrzegł, że licea profilowane to był kompletny niewypał. .. jeszcze trochę i może ktoś zauważy, że gimnazja to też niezbyt udany pomysł? Powrotu do podstawówek pewnie nie ma, ale może by klasy gimnazjalne prowadzić dalej w Szkołach Podstawowych? Dzieciaki przestaną być anonimowe i w najgorszym wieku burzy hormonów nie będą tak szalały. .. Trzeba o tym myśleć, bo młoda kadra pedagogiczna już teraz gimnazjów unika jak ognia, a nie długo "starej" kadry może zabraknąć. .. tak jak lekarzy i robotników. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ja nie straszę ;)(2008-02-13)
 • Przedmioty zawodowe w niczym nie przeszkadzają. Ja chodziłem do technikum mechanicznego, gdzie bylo sporo przedmiotow, prawie wszyscy zdawali mature, wiekszośc konczyla studia; . Po prostu kiedys szkoła średnia to było coś teraz sie tyle porobiło ze poziom poszedł w dól zeby dorownac najslabszym. Za moich czasów były 2 ogolniaki TM, TB, TE i TG i żeby do sie dostać do którejś z tych szkół nie wystarczało zdacć egzaminu bo czesto było wiecej chętnych niz miejsc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  były uczeń TM(2008-02-13)
 • wypada tylko "podziękować" w imieniu tych wszystkich absolwentów szkół typu liceum profilowane. Sam skończyłem tego typu wynalazek i szczerze mówiąc nie jestem z tego zadowolony. Kolejnym krokiem w mojej edukacji są studia - zaoczne. Tutaj u nas w ELblągu. Mimo, że nigdy nie miałem z nauką żadnych problemów, to teraz wychodzi system jakim uczono mnie w liceum. Chodzi mi tutaj o kierunkowe przedmioty studiów jak i liceum. Powinienem być przygotowany do tych studiów w choć minimalnej kwestii, a czuje się tak jakbym o niektórych rzeczach słyszał pierwszy raz. Trzeba przyznać, że te licea to była totalna pomyłka. Jeszcze nauczyciele - Szanowni Państwo - teraz żeby uczyć w szkole średniej trzeb być magistrem - dlaczego kazaliście swoim uczniom mówić do siebie per profesor?Czyżby jakaś mała zadra w sercu z powodu nie innego jak ten, że przyszło Wam uczyć "gorsze dzieci", bo z liceów profilowanych? CZasem takie wrażenie miałem - może się myliłem. Zawsze mnie to śmieszyło. Chociaż drodzy pedagodzy, nie ma się czym martwić. Nauczyciele w szkołach wyższych to dopiero są wynalazki. Ale juz mi się nie chce komentować. Popieram pomysł likwidacji liceów profilowanych. Tak trzymać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  profil(2008-02-13)
 • Moim zdaniem, to szkoła jak szkoła. .. uczyłem się w ZSG mature zdałem teraz jestem na studiach, więc chyba źle nie uczyli. .. a prawda jest taka, że jak uczeń nie chce się uczyć, to nauczyciel nie nauczy go niczego.
 • A czemu niektóre zawody nauczane są w kilku szkołach ????? Co to za granda !
 • Skąd się wziął na ulicy obr. Pokoju zawód monter elektronik cha! cha! kto bedzie uczył tego zawodu chyba nauczyciele fryzjerzy lub murarze
 • W zespole szkół handlowych operator od szkła - to już chyba koniec z tą szkołą
Reklama