UWAGA!

Konkursy są lepsze niż ich brak (opinia)

Elbląg, Konkursy są lepsze niż ich brak (opinia)
(fot. rp)

Do konkursu na dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przystąpiło dwoje kandydatów. Ten, który zdawał się być „pewniakiem”, konkurs przegrał. To się zdarza, ale chyba jeszcze nigdy w Elblągu takie zdarzenie nie wywołało tak wielkich emocji.

Dlaczego Andrzej Korpacki przegrał konkurs na dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2? Nie wiem na pewno, ale mogło być tak: konkurs nieco zbagatelizował, wszak był „pewniakiem”, może nawet nie przypuszczał, że zgłosi się kontrkandydat. Agnieszka Jurewicz wygrała, bo się do konkursu przygotowała. Nie ma żadnych dowodów, by przyjmować, że komisja konkursowa kierowała się innymi przesłankami niż przedstawione jej koncepcje obu kandydatów.
       Andrzej Korpacki był pewnie przez dwie kadencje dobrym dyrektorem ZSO nr 2, skoro jego przegrana wywołała „pospolite ruszenie” jego podwładnych (nauczycieli), uczniów szkoły i ich rodziców, choć przecież są wakacje - okres najmniej sprzyjający organizowaniu się szkolnej społeczności. Jako dziennikarz i współzałożyciel Elbląskiego Forum Obywatelskiego obserwowałem tę grupę na czwartkowej (25 czerwca) sesji Rady Miejskiej z dużą przyjemnością. Jednym z głównych celów EFO jest przecież budzenie świadomości obywatelskiej elblążan, by potrafili się organizować i rozmawiać z władzą o ważnych dla nich sprawach. Oni to potrafili - ponad stuosobowa delegacja złożona w przeważającej części z młodzieży jasno wyraziła swoje racje i zachowała się w ratuszu nienagannie.
       Później satysfakcja nieco ustąpiła, gdy zacząłem czytać fora internetowe. Tam bowiem wstawiennictwo za Andrzejem Korpackim zbyt często przeradzało się w nagonkę na Agnieszkę Jurewicz, której „wina” polega wyłącznie na tym, że wygrała ten konkurs. Ze wstydem przyznaję, że niektóre elbląskie media tę nagonkę podsycały.
      
       Wszystkiemu winna jest władza...
      
Znowu? - zapyta ktoś. Tak, znowu. Konkretnie - niechęć władzy do jawności życia publicznego, jej skłonność do utajniania wszystkiego (nie mam tu na myśli nikogo konkretnego, lecz władzę jako taką - i szczebla samorządowego, i państwowego).
       Brak jakiegokolwiek komunikatu, choćby sentencji werdyktu komisji konkursowej, nie mówiąc już o upublicznieniu koncepcji zaprezentowanych przez oboje kandydatów, spowodował, że spór o dyrektora ZSO nr 2 nie mógł być merytoryczny, więc stał się sporem personalnym. Okrągłe formułki wygłaszane do kamery przez Annę Korzeniowską, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta niewiele tu wniosły.
       Natomiast brak jasnych przesłanek co tego, kiedy Wydział Oświaty UM ogłasza konkurs na dyrektora, a kiedy urzędującemu przedłuża umowę na kolejną kadencję, upoważnia do podejrzeń, że tylko dyrektorzy „zaprzyjaźnieni” z władzą mogą w Elblągu konkursu uniknąć, pozostając na stanowiskach.
       I w końcu... Dziś ogłoszono wyniki matur. Ich utajnienie przez Minister Edukacji szybko pokazało skutek przeciwny do zamierzonego. Zamierzony był z pozoru „szlachetny”, byśmy nie porównywali wyników szkół, których szanse nie są równe. Nie wierzę jednak, by ktoś przytomny porównywał wyniki szkoły z centralnej dzielnicy Warszawy i tej z małego miasteczka na Żuławach, i wyłącznie na podstawie porównania wyników oceniał pracę żuławskich nauczycieli.
       Jaki więc jest skutek utajnienia? A no taki: niechętni Agnieszce Jurewicz podważają jej kompetencje nauczycielskie, a ja nie mogę sprawdzić, jak jej uczniowie zdali maturę z języka polskiego. Niechętni Andrzejowi Korpackiemu piszą, że ZSO nr 2 wcale nie jest taką dobrą szkołą, jeśli chodzi o wyniki. A ja nie mogę sprawdzić, jak zdali maturę uczniowie ZSO nr 2 choćby na tle innych elbląskich szkół.
       Dlatego wszystkiemu winna jest władza.
      
       W obronie konkursów
      
Konkursy na stanowiska publiczne to jedna z ważnych zdobyczy demokracji, dlatego nie można się na nie obrażać, gdy „nasi” przegrywają. Można jedynie wówczas, gdy ma się uzasadnione podejrzenia, że są one przeprowadzane nieuczciwie. A im bardziej są one jawne, tym mniejsze pole dla takich podejrzeń.
       Konkursy na dyrektorów szkół powinny się więc odbywać zawsze. Tym bardziej, że wciąż nie ma w Elblągu szkoły, którą miasto mogłoby się szczycić tak jak Gdynia swoim III LO. ZSO nr 2 też nie jest szkołą wybitną, jest podobną do I LO, III LO - szkołą na przyzwoitym, jak na ponad stutysięczne miasto, poziomie.
       Swoim dzisiejszym oświadczeniem Agnieszka Jurewicz wielce ułatwiła sprawę prezydentowi Henrykowi Słoninie. Prezydent, przynajmniej na razie, nie musi robić nic. Prawo obliguje Prezydenta do nominowania na stanowisko dyrektora zwyciężczynię konkursu, jeśli ta się nominacji nie zrzeka.
       Mam nadzieję, że tę „bezczynność” Prezydent wykorzysta na przyjrzenie się swojej administracji oświatowej oraz konkursom na stanowiska kierownicze. I uwierzy, że tylko jawność życia publicznego uchroni Go przed problemami, jakie przeżywa dzisiaj. A jeżeli będą spory i kontrowersje (bo takie będą zawsze), to będą miały one charakter merytoryczny, ponieważ On wyposażył adwersarzy w argumenty.
       Mam również nadzieję, że stronnicy Andrzeja Korpackiego, także on sam, podejmą dialog z Agnieszką Jurewicz, do którego zaprosiła w dzisiejszym (może zbyt oschłym) oświadczeniu. I że może z tego wszystkiego wyniknie coś dobrego dla elbląskiej oświaty. Niezależnie od tego, jak spór o dyrektora II LO się zakończy. 
      
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szkoda, że Ghandi nie może zostać dyrektorem; ( albo chociaż Mandela!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MonSter(2009-07-01)
 • Jestem osobą ok. pięćdziesięcioletnią w czasie trwania mojej kariery szkolnej, typowej dla tamtych czasów, miałam dwóch dyrektorów jednego w ośmioletniej podstawówce drugiego w czteroletnim liceum. Jak zaczynałam naukę w tych szkołach oni już tam byli kiedy kończyłam oni tam zostawali na swoich stanowiskach jeszcze wiele lat. Nie uważam żeby przypinali się do stołków. Obaj byli dla mnie i myślę że dla innych uczniów, wielkimi autorytetami. Myślę że głównie na tym polega rola dyrektora SZKOŁY i jakieś cykliczne, częste zmiany na tym stanowisku ( szczególnie tych którzy taki autorytet bezwzględnie posiadają) wpływają zdecydowanie niekorzystnie dla budowania takiego autorytetu, tym bardziej w czasach kiedy mówi się o ich wielkim braku szczególnie wśród młodzieży
 • Kobieto - Pani Agnieszka Jurewicz - wsydu nie masz za grosz !!! jasno i wyraznie dali Pani do zrozumienia ze Pani nikt tam nie chce !!! Grono pedagogiczne, uczniowie i ich rodzice. Co Panie chce tam osiagnac wobec powszechnej pogardy dla Pani - tego grona. ??? Chce być Pani "złem koniecznym" dla tej szkoły ??? Apeluje o rozsądek i ustapienie z tego stanowiska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  do A. Jurewicz(2009-07-01)
 • Wstudu nie ma przegrany. Był gorszy od rywalki i nie umie z honorem tego przyznać, a korzysta z histerycznej nagonki kierowanej przez paru nauczycieli. I jeszcze wkręcono w to dzieci. Tak się uczy w tej szkole poszanowania zasad i prawa?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mentor(2009-07-01)
 • Ja również nie rozumiem tego całego poruszenia. I współczuję pani Jurewicz-trudno pewnie po takiej wojnie będzie jej przystąpić do pełnienia obowiązkó. Ale w zupełności zgadzam się z redaktorem naczelnym. Przeprowadzono konkurs, bezzstronna komisja wybrała lepszego( tego, kto lepiej zaprezentował się w procedurze konkursowej), więc-o co ten szum? szum mógłby być dopiero, gdyby ktokolwiek, poruszony głosami ludu zechciał zmienić ustalenia konkursowe. Gdyby było inaczej, to wszelkie konkursy, przetargi, gosowania byłyby niepotrzebne-ot, po prostu zróbmy sondaż wśród zainteresoanych i zoabaczmy, kogo bardzoiej lubią, ten wygra. Nie znam żadnej z osób dramatu, ale, przy całym szacunku dla Pana dyrektora- życze powodzenia pani Jurewicz, wytrwałości i odwagi.
 • Jeśli cała uczniowska część szkoły uważa że ten profesor powinien być nadal dyrektorem szkoły i opowiada się za tym także duża część nauczycieli to może by powtórzyć wybory, lecz tym razem niech weźmie w nich udział jakaś komisja badająca demokratyczność wyborów w końcu komunizmu ani absolutyzmu nie chcemy, a demokracji jeszcze się uczymy. Korzystajmy więc z tego że żyjemy w demokracji i zachowajmy się konstytucyjnie a jeśli obecna p. dyrektor wygra ponownie to będzie oznaczało, że uprzednio również wygrała zgodnie z duchem demokracji. (uczeń liceum-nie drugiego bo drugie śmierdzi; D)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zabawowy czlowiek(2009-07-01)
 • Najlepszy w sprawdzaniu prawidłowości wyników demokratycznych wyborów był Józef Stalin.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czerwony(2009-07-01)
 • Moi drodzy, okazuje się że sprawa jest bardzo prosta. Jeden z kandydatow na stanowsiko dyrektora w ZSO 2 byl w ogole nie przygotowany do konkursu na to stanowisko. Taki konkurs polega na przedstawiniu swojej koncepcji rozwoju dla placowki. Niestety, badz stety dla części, jeden z kandydatow zamiast planów na przysłość przedstawił swoje osiągnięcia, czyli po prostu chwalił się co już zrobił a nie tym co planuje jeszcze zrobić. Szkoda, braku przygotowania. No i cała prawda. Stawia się na rozwój a nie na stagnacje.
 • Wyniki matur w Elblągu są podobno wyższe o 4% w porównaniu z Olsztynem.
 • "Kobieto - Pani Agnieszka Jurewicz - wsydu nie masz za grosz !!!" To Ty nie masz wstydu, pisząc takie rzeczy. Pani Jurewicz wygrała i nikt już nic z tym nie zrobi, choćby nie wiem jak się starał. Nie ma więc sensu dalsze obrażanie ani starego, ani nowego dyrektora. Skoro Pani Jurewicz wygrała konkurs legalnie, bo się dobrze do niego przygotowała, to powinna być z siebie dumna, a nie się wstydzić. Wstydzić powinni się Ci, co na nią bluzgają i robią jej przykrość. Ja na jej miejscu pozostałabym na tym na tym stanowisku choćby na złość tym, którym tak nie pasowałam. Poza tym ten "stołek" należy się jej. Swoją drogą Pan Korpacki powinien był się już dawno wycofać. Na prawdę te protesty nie mają już sensu. Korpacki i tak nie jest przegrany. Wygrał na swój sposób i gratuluję mu tego serdecznie.
 • Sam zainteresowany, P. Korpacki nie zabiega o stanowisko, to inni robią szum wokół sprawy. Musiał być dobrym dyrektorem, bo poparcie jakie uzyskał w tej sprawie jest tego tylko potwierdzeniem. Jeśli przed nim byli dobrzy dyrektorzy, to na pewno on również do nich się zaliczał, bo kontynuował i rozwijał pozostawiony przez nich kapitał.
 • Nieśmiało proszę o podanie wyników matur, bo to jest efekt urobku szkoły! jakie wyniki, co z I, II, II, IV, V, VI LO i inne szkoły jak wykazały się w egzaminie maturalnym, to, że, ,zdawalność, ,w Olsztynie 82 procent, a w Elblągu 86 procent nic nie mówi o szkołach!Podobno Dyrektorzy odpisują wyniki z egzemplarzy świadectw by mieć wyniki szkoły????Łomża nie podała ponoć rankingu szkół. .. .w dobie informatyzacji. .. ..
Reklama