UWAGA!

Konwoje do Gdańska. Będzie taniej?

 
Elbląg, Do policyjnej izby dziecka trafiają nieletni, którzy weszli w konflikt z prawem
Do policyjnej izby dziecka trafiają nieletni, którzy weszli w konflikt z prawem (fot. KMP Elbląg)

Od nowego roku, decyzją Komendanta Głównego Policji ma zostać zlikwidowana blisko połowa izb dziecka prowadzonych w komendach na terenie całego kraju. Zdecydowały względy ekonomiczne. Jeśli taki los spotka izbę w Elblągu, nieletnich trzeba będzie konwojować do Gdańska.

Do policyjnej izby dziecka trafiają nieletni, którzy weszli w konflikt z prawem, dopuścili się czynów karalnych. Także ci, którzy są „na ucieczkach” czy „niepowrotach” ze schronisk, zakładów poprawczych lub młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Policjanci mają 24 godziny na poinformowanie sądu o zatrzymaniu, a ten wydaje decyzję, co do dalszego losu nieletniego.
       - Izba dziecka to nie jest tylko zatrzymanie, przypilnowanie i zaopiekowanie. Tu są przeprowadzane rozmowy profilaktyczne z nieletnimi, ale i z ich rodzicami – mówi kom. Marek Cieślak, kierownik policyjnej izby dziecka w Elblągu. – Uświadamiamy rodzicom pewne kwestie, a oni często otwierają szeroko oczy mówiąc: „To niemożliwe, by mój syn! Nigdy! Moja córka? W życiu!”. Dzieci w domu grają bowiem rolę tych dobrych, a inaczej zachowują się w grupie rówieśniczej czy w szkole. Dlatego rodzice często są w szoku. Miałem przypadek, że rodzic nie chciał odebrać dziecka, bo „bandyty do domu nie wpuści”. To jest pierwszy szok.
       A nieletni dopuszczają się przestępstw różnych.
       - Kradzieże, włamania, rozboje, wymuszenia– wymienia komisarz Cieślak. - Katalog popełnianych czynów karalnych jest szeroki tak, jak gruby jest kodeks. Do niedawna modne były zawody złodziei – wskazuje kierownik izby dziecka. - Takie z dreszczykiem emocji, kto więcej ukradnie, kto wyniesie więcej wartościowego towaru ze sklepu. I na takich zawodach wpadali, ale to jest dla nich zabawa. Część nie miała świadomości prawnej czynu. Że robili źle to wiedzieli, ale że poniosą konsekwencje prawne to już nie. Znęcanie się nad rodziną też nieletnim się zdarza – kontynuuje Marek Cieślak. - Mając już blisko 17 lat chcą na przykład wprowadzić swoje rządy w domu. Przebywali u nas także zabójcy [16-latek z Pasłęka, który zabił siostrę i usiłował zabić matkę – red.].
       Bywa, że ten sam nieletni gości w izbie dziecka dwa, trzy lub więcej razy w roku: - Mamy np. stałego „klienta” od trzech lat – wskazuje komisarz Cieślak. - Zszedł na złą drogę, bo tak jest lżej żyć, bo nie musi chodzić do szkoły, zawsze jakoś zarobi. Są jednak tego konsekwencje. W tej chwili jest na etapie zakładu poprawczego. Niedawno też go gościliśmy i obawiał się powrotu do placówki – kontynuuje szef elbląskiej izby dziecka. - Teraz nawet namawiał inne osoby, by chodziły do szkoły, by z placówek nie uciekały. Bo w zakładzie jest źle. Jest inna dyscyplina, są kraty, regulaminy i są konsekwencje wyciągane w stosunku do niepokornych. I młodzież tam też jest inna. Ktoś trafia za drobne, acz uporczywe kradzieże czy rozboje, a styka się z zabójcami.
      
       Ma być taniej...
       Rocznie do izby dziecka w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu trafia ok. 200 nieletnich. Po zmianach, które proponuje Komendant Główny będą transportowani do Gdańska i przywożeni z powrotem do Elbląga na przesłuchania. Może się zdarzyć, że kilkakrotnie.
       - To koncepcja zmian, które mają poprawić efektywność pracy komend policji – mówi podinsp. Robert Muraszko, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu. – Zdecydowały względy finansowe.
       Rocznie utrzymanie izby dziecka w elbląskiej komendzie pochłania ok. 400 tys. zł. Od nowego roku, gdy mają rozpocząć się konwoje do Gdańska (ok. 65 km w jedną stronę), koszt paliwa to kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.
       - Będziemy musieli przeorganizować naszą służbę – mówi komendant Muraszko. – Wystąpią zapewne uciążliwości związane z koniecznością konwojowania zatrzymanych. Obecnie w izbie dziecka pracuje ośmiu policjantów, którzy nadal będą zajmowali się sprawami nieletnich.
      
       ...ale
       Zaniepokojenie decyzją Komendanta Głównego Policji wyrazili członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu: - Negatywna ocena decyzji o likwidacji w Elblągu policyjnej izby dziecka wynika z troski o stan bezpieczeństwa w naszym mieście oraz prawdopodobne zwiększenia kosztów działalności.
       - Wzrost kosztów spowodowany wożeniem zatrzymanych do Gdańska, konieczność konwojowania spowoduje oderwanie policjantów od ich pracy bieżącej – wskazuje radna Maria Kosecka. - Obecnie na bazie izby dziecka w Elblągu prowadzone są akcje edukacyjne obejmujące swoim zasięgiem dużą ilość młodzieży. Likwidacja doprowadzi do ich zaprzestania. Ponadto wwożenie nieletnich z dala od rodziców czy też opiekunów wpłynie negatywnie na ich psychikę oraz utrudni tak prozaiczne czynności jak chociażby przekazanie bielizny, środków czystości itp. – kończy radna.
       Członkowie Komisji postanowili ze swoim stanowiskiem zwrócić się do prezydenta Elbląga, przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • To weźcie w pizdu zlikwidujcie Straż Pożarną, Pogotowie, Policję, zlikwidujcie areszt, szpitale itp. Dyspozytorni pogotowia już niema i się pierd. .. wszystko, aż w końcu ktoś umrze. Taniej? A mysleliście o względach psychologicznych? A o rodzinie jaka musi przyjąć taki fakt że jej dziecko się tam znalazło i chcą je odebrać? To może jeszcze zlikwidujcie Dom Dziecka ! Tramwaje wszystkie zlikwidujcie, autobusy, niech ludzie z buta chodzą po politycznych wykopach, a wpław przez rzekę się przeprawiają dla sportu ! Ja pier. .. , w jakim ja świecie żyję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  ...HOMZIK...(2012-10-24)
 • dajcie ludzie spokój k. .. dajcie wszystko olsztynowi i gdańskowi.
 • dlaczego tak sie dzieje?????to ja wam powiem : dzieci sa zabierane biednym rodzicom i oddawane w rodziny zastepcze ktore dostaja 1000PLN na dziecko!!!!! dlaczego nie dacie tych pieniedzy prawdziwym rodzicom??? chory kraj!!!!! dzieci do 16 roku zycia nie powinny byc karane maja siano w glowach wiem ze swojego doswiadczenia tez tam bylem 2 razy i jakos nie jestem morderca. kara dla rodzicow a nie dla dzieci za niedopilnowanie bo dzieci robia wystepki a nie przestepstwa nie moga odpowiadac jak dorosli usunac wszystkie izby dziecka po co to utrzymywac dziecko za wybita szybe albo krdziez laduje w takim syfie dostaje kanapke z pasztetem bez masla herbate bez cukru na caly dzien! to jest znecanie sie! izba dziecka! byscie sie wstydzili!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dssdasd(2012-10-24)
 • synku, nie zabieraj głosu, bo masz jeszcze siano we łbie
 • "dzieci sa zabierane biednym rodzicom i oddawane w rodziny zastepcze ktore dostaja 1000PLN na dziecko!!!!! dlaczego nie dacie tych pieniedzy prawdziwym rodzicom???" - bo przepiją
 • kiedyś za komuny ludzie malowali na murach: " LEPSZE JUTRO BYŁO WCZORAJ ". .. patrząc na to co się dzieje z tym miastem, krajem, kontynentem i planetą. .. ten szablon był cholernie prawdziwy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wyższy Poziom Świadomości(2012-10-25)
 • Ważne aby PIS nie rządził, resztę my Elblążanie przeżyjemy !!!
 • PIS jest jedyna normalna partia a tusk opier, . .. .. cala polska. .. chcieli PO to macie do lekarzy kolejki na 6miesiecy macie po dekle, ,marionetka do robienia zla, ,, to tusk, a wy dekle piszecie pis nie do konca kaczynski jest zdrowy ale to jest 100%polak av nie lajza
 • Rodziny zastępcze to fabryki w których liczy się kasa Chcesz dziecko na utrzymanie jeden z drugim to pracuj na nie bez liczenia na kasę od państwa.
 • Odblokujemy etaty świetliste na ulicę gdzie słabiutko widać policmajstrów.
 • bzdura, znowu nas okradaja
 • Dajcie se na luz z tym PO-PiS'em - te partie mają tylko spowodować, że w Polsce będzie system dual-partyjny jak w Stanach. .. po to, żeby się NIC nie zmieniło ! Poszukajcie lepiej coś o NWO - to czubek góry lodowej. Kto tego powoli nie chwyta, ten. .. ma problemy; ]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Aspartam E951(2012-10-25)
Reklama