UWAGA!

Kto rozstrzygnie te konkursy?

 Elbląg, Kto rozstrzygnie te konkursy?
fot. Anna Dembińska

15 maja na stronach Urzędu Miejskiego w Elblągu ukazało się ogłoszenie o konkursach na stanowiska dyrektorów dwunastu elbląskich placówek oświatowych. Zaprotestowały przeciw temu Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. Termin składania dokumentów upływa 29 maja, ale kluczowe dla sprawy jest, kiedy konkursy będą rozstrzygane.

Konkursy dotyczą stanowisk dyrektorów: Przedszkola nr 3 przy ul. Bema 26; Przedszkola nr 5 przy ul. Szańcowej 9; Przedszkola nr 17 przy ul. Karowej 30; Przedszkola nr 31 przy ul. Grunwaldzkiej 44 A; Przedszkola nr 33 przy ul. Królewieckiej 35; Przedszkola nr 34 przy ul. Grunwaldzkiej 67; Szkoły Podstawowej nr 14 przy ul. Mielczarskiego 45; Gimnazjum nr 5 przy ul. Agrykoli 6; Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług przy ul. Obrońców Pokoju 44; Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Saperów 14; Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 przy ul. Puławskiego 1 f; Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Kościuszki 77.
       Osoby zainteresowane i spełniające kryteria do objęcia w/w stanowisk mają czas na dostarczenie dokumentów do 29 maja.
       Wczoraj (17 maja) elbląscy politycy z PiS i SLD wystosowali pisma w tej sprawie.
       PiS (Jerzy Wilk) do komisarza Marka Bojarskiego:
       „W związku z ogłoszeniem przez Pana konkursów na dyrektorów 12 placówek oświatowych w Elblągu, żądamy wycofania się z tej niefortunnej decyzji. Przypominamy, że nie sprawuje Pan władzy z demokratycznego wyboru mieszkańców lecz Pana funkcja jest skutkiem referendum. Decyzje personalne, które zapadną po rozstrzygnięciu konkursów będą skutkować na najbliższe 5 lat, a więc na skróconą kadencję i całą przyszłą. Poza tym powoływanie do komisji konkursowych współpracowników byłego prezydenta byłoby nadużyciem zaufania elblążan i zlekceważeniem wyników referendum. Kluczowe decyzje dla przyszłości miasta, tak jak Pan zapowiadał, należy pozostawić nowym władzom. Kadencje dyrektorów placówek kończą się 31 VIII 2013 roku i nie ma konieczności organizowania ich w takim pośpiechu.
       Wieczorem Rada Miejska SLD:
       „Rada Miejska Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Elblągu wzywa Komisarza Miasta Elbląg do odstąpienia od decyzji przeprowadzenia konkursów na stanowiska dyrektorów szkół i placówek oświatowych. Kadencja obecnych dyrektorów upływa z dniem 31 sierpnia 2013, dlatego to nowe władze powinny przeprowadzić postępowania konkursowe. Zdaniem Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej Komisarz nie powinien podejmować również innych decyzji personalnych do czasu przedterminowych wyborów w naszym mieście.”
       Wczoraj staraliśmy się uzyskać komentarz komisarza Marka Bojarskiego, w końcu jednak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim, że komentarza nie będzie, bo list PiS-u nie został wysłany do komisarza, tylko do mediów.
       Naszym zdaniem kluczowa w tej sprawie jest data rozstrzygnięcia konkursów na dyrektorów placówek, bo termin ogłoszenia konkursów być może wynika z obowiązujących procedur.
       Jeśli rozstrzygnięcie konkursów nastąpi po wyborze nowych władz Elbląga (Rady Miejskiej i Prezydenta), wszystko w porządku. Jeśli natomiast ma to nastąpić przed 23 czerwca, należy przeciw temu stanowczo protestować. Odpowiedź na to podstawowe pytanie – o termin rozstrzygnięcia konkursów – postaramy się uzyskać w poniedziałek (w piątek nikomu się to nie udało).
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I to jest rzetelna informacja. Pytanie postawione w tytule jest kluczowe. Istotnie upływają kadencje. Konkursy zawsze rozstrzygane były w czerwcu przed wakacjami. Mamy jednak inną sytuację. Konkursy w oświacie budziły sporo emocji i w interesie PO leży, by ogłoszone 15 maja konkursy rozstrzygnąć po wyborach, np w lipcu. I tak dyrektorzy zaczną sprawować swoje funkcje od 1 września. Czekam na stanowisko Komisarza.
 • komisarz nie jest od rządzenia, jest od zarządzania a to istotna różnica.
 • A jakie jest stanowisko związków zawodowych dziiałajacych w elblaskiej oświacie ? Bo jakoś Pani przewodniczaca z Solidarności i Pan przewodniczący z ZNP do tej pory milczą, a chyba jako pierwsi powinni zająć stanowisko w tej sprawie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  edukator(2013-05-18)
 • Te konkursy już dawno rozstrzygnięto tak jak wszystkie poprzednie za czasu miłościwie panującego. Problem polega na tym by towarzystwo wierne obecnemu dyrektorowi departamentu zostało klepnięte przed zmianą władzy. Niby drobiazg a słowa trzeba dotrzymać i swoich rozstawić. Popieram protestujących. A stanowisko ZNP? Śmiechu warte.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  radarek(2013-05-18)
 • jak znam życie Bojarski nie wiedział co ogłasza, konkursy chciał przepchnąć oczywiście ten bufon modyfikowany genetycznie, zobaczył, że jest kilka stołków na które jak sobie wykombinował powpycha swoich przydupasów i poszedł po całości, co za ludzie rządzili elbląską oświatą, toż to tak prymitywizm intelektualny, że Wścieklica przy nim to geniusz taktu i zrozumienia procedur
 • no patrzcie, jak Rembelski napisał tekst do mediów o czynszach to UM odpowiedział, a jak PiS napisał list OTWARTY ogłoszony w mediach to UM nie będzie odpowiadał? czy w tym UM są zatrudnione normalne zdrowe psychicznie osoby? jak można tak głupio odpowiedzić dziennikarzowi? przeciez ta odpowiedz to totalna kompromitacja, wręcz niesłychane chamstwo, dziennikarz pyta w imieniu czytelników, mieszkańców miasta i urząd nie robi tu żadnej łaski, ze raczy odpowiedzić, a jak urzednik nie umie odpowiedzić to niech sie zwolni z pracy bo sie do niej nie nadaje, kompromituje UM takimi głupowatymi odpowiedziami o "listach do prasy", czy ta osoba odpowiadajaca w ten sposób ma choćby srednie wykształcenie?
 • Niefortunna decyzja!!!!!
 • Niefortunna lub przemyślana z czegoś trzeba żyć
 • @asas bo Pan Rembelski napisał o czymś co łatwo zdemontować:)
 • Droga Redakcjo. Rozporzadzenie ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2010r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej. (Dz. U. 2010.60.373). § 3.1.Przewodniczący komisji ustala termin i miejsce posiedzenia komisji, o czym powiadamia na piśmie członków komisji oraz kandydatów, nie później niż na 7 dni przed terminem posiedzenia. 2.Posiedzenie komisji odbywa się nie później niż w ciągu 14 dni roboczych od upływu terminu składania ofert przez kandydatów, wskazanego w ogłoszeniu konkursu. Zgodnie z w/w rozporzadzeniem termin zawity upływa 19 czerwca 2013r. Oznacza to. iż najpóżniej do tego dnia należy wybrac dyrektorów i pozamiatane. Przypadek przed wyborami, czy celowe działanie ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lech Kraśniański(2013-05-18)
 • Czy p. Soja to piąta kolumna w PO? Niezwykłe wprost sukcesy odnosi w działaniu na niekorzyść wizerunku partii.
 • Konkursy powinny odbyć się po wyborach. Pewnie co niektórzy pakują już kartony i chcą szybciutko znaleźć biureczko dyrektorskie. A związki zawodowe to tylko dbają o siebie, żaden z prezesów się nie odezwie. Elbląski ZNP i Solidarność to zaczyna być twór dla samego siebie, bo na pewno nie dla pracowników. A ciekawe co z kontrowersyjnymi podwyżkami dla pracowników niektórych szkół ? Związki też w tej sprawie nie zabrały głosu. A powinny. Trochę inne były założenia przy tworzeniu związków zawodowych. W końcu takie działania są nieuczciwe, krzywdzące dla pracowników innych szkół. Ale związki mają to w d. .. .e!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  alabama(2013-05-18)
Reklama