UWAGA!

Kwestia szacunku

W Elblągu trwa proces Roberta Biedronia ze Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii.

Jest on związany z procesem, jaki Kampania wytoczyła elblążance Dorocie E. ze Stowarzyszenia Rodzina Polska. Na łamach gazety „Nasz Dziennik” kobieta stwierdziła, że homoseksualizm jest chorobą i zagrożeniem dla zdrowej rodziny. Komentując tę opinię Robert Biedroń powiedział, że wpisuje się ona w „faszystowsko-nacjonalistyczno-katolicką” nagonkę na osoby homoseksualne. Po doniesieniu innego działacza Rodziny Polskiej prokuratura oskarżyła Biedronia o znieważenie osób wyznania katolickiego.
     Dziś zeznania składała sama Dorota E. - Wypowiedź prezesa Kampanii odebrałam jako dowód braku szacunku dla osoby ludzkiej - mówiła kobieta.
     Na pytanie obrońcy Wojciecha Dobkowskiego, czy jej wypowiedź dla „Naszego Dziennika” był nacechowana tego rodzaju szacunkiem, kobieta zapewniła, że szanuje każdego człowieka.
     W sądzie zeznawała także jedna z elbląskich dziennikarek, która słyszała zaskarżone słowa. Jej zdaniem, w kontekście wydarzeń, które wywołały komentarz, jego treści nie należy uważać za znieważającą.
     Sędzia Roman Kaczor postanowił powołać biegłych językoznawcę i socjologa, którzy ocenią wypowiedź szefa Kampanii Przeciw Homofobii.
     Adwokat oskarżonego zaproponował, by jednym z biegłych był związany z uniwersytetami w Warszawie i Gdańsku socjolog prof. Ireneusz Krzemiński.
     Termin kolejnego posiedzenia nie został wyznaczony.
     
     Adam Bodnar, koordynator Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: Naszym zdaniem ta i podobne sprawy są bardzo istotne, ponieważ wyznaczają granice wolności słowa w Polsce. Wypowiedź pana Biedronia, choć może być uznawana za kontrowersyjną, to jednak naszym zdaniem mieści się w tych granicach. Po drugie, tego rodzaju sprawa nie powinna być przedmiotem postępowania karnego. Zastanawia nas, że mówiący o „mowie nienawiści” artykuł 257 Kodeksu Karnego jest wykorzystywany do ścigania tego typu wypowiedzi, podczas gdy umarza się np. postępowania dotyczące publikacji wydawnictw o treściach antysemickich. Jeżeli działacze Rodziny Polskiej czy ktokolwiek inny czują się w jakiś sposób zniesławieni wypowiedzią pana Biedronia, to od decydowania o tym jest przede wszystkim sąd cywilny i formuła powództwa prywatnego, a nie sąd karny.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • my elblazanie nie chcemy ludzi pokroju pana biedronia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ELBLAZANIE(2006-02-01)
 • Mow za siebie,aczkolwiek jedno jest pewne-Balcerowicz i Biedron musza odejsc!
 • Pytanie: czy ojciec, ksiądz, dyrektor .... także nie wpisuje się w „faszystowsko-nacjonalistyczno-katolicką” nagonkę , dodam, że nawet w "...antysemicką" nagonkę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Teżkatolik:((2006-02-01)
 • A co to znaczy Rodzina Polska? Dobra, czy zła, jaka to? Pewnie jakaś INNA.
 • Co tu ukrywać - radiosłuchacze Maryi są antysemitami i to dotego o zapędacha faszystowskich. Opluwanie ludzi pod kinami, wyzywanie, poniżanie wyzwiskami "żydokomuna", "pedał" i tym podobnymi są głęboko zakorzanione. To ludzie pełni nienawiści, zapominający że w kościele klękają przed Żydem. Wstyd mi za takich ludzi ale żeby takie poglądy zginęły potrzeba pokoleń. Wystarczy spojrzeć w Elblągu że inny kolor skóry czy inny ubiór wzbudza sensację. Przykre. Ja też musiałem dorosnąć by zrozumieć że Polak to nic takiego szczególnego. Jesteśmy tacy jak inni. A może nawet gorsi bo nie potrafimy nawet między sobą się dogadać i zrozumieć. Kłamstwo?? A kto po śmierci Papieża najpierw deklarował przyjaźń a po tygogniu lał się na stadionach??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  byłyskinhead(2006-02-01)
 • Homoseksualizm jest chorobą i zagrożeniem dla zdrowej rodziny.
 • Homoseksualizm jest chorobą, zboczeniem z którym nalezy walczyc.
 • ten,który wyżej podpisał się -tato- to nie ja . jako tato mam trochę tylko zbliżone poglądy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  właściwytato(2006-02-01)
 • i jak zwykle same bzdety
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  orydzyk(2006-02-01)
 • Pani Dorota powinna troche poczytać o homoseksualiżmie a potem sie wypowiadać. Jak czytam powyższe komentarze, to odnoszę wrażenie, że mieszkamy w jakimś bardzo prymitywnym zaścianku. Ludzie! Homoseksualiści to przede wszystkim ludzie.
 • Smyku, czytaj co chcesz, a nie mów co kto powinien czytać.Najlepiej na temat homoseksualizmu, przeczytać podręczniki z psychiatrii, szczególnie kiedy p. Biedroń mówi, że oni nie chcą aby ich sfera psychoseksualna BYŁA ZEPCHNIĘTA DO PRYWATNOSCI I INTYMNOŚCI- JAK TO OKREŚLIŁ " RÓBCIE W DOMU PO KRYJOMU"Oni chcą mieć warsztaty Demoralizacji na trawniku.To słowa tych, którzy niby to chcą tylko tolerancjii. To zwykły blef.Radzę uważać, jak daleko zepchną heteroseksualistów, bo oni walczą o terytorium "działań"
 • tato, mama, to wam medyka potrzeba i to rychło, żebyscie tych kretynizmów dzieciom swym nie przekazali... wy chyba z LPR, wy w tego czystej krwi polaka wierzycie, tego z czysto polskim nazwiskiem, Giertych, no sama polszczyzna...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  franky(2006-02-01)
Reklama