UWAGA!

LOT w Elblągu

W miniony piątek (27 listopada) w Światowidzie odbyło się spotkanie założycielskie Lokalnej Organizacji Turystycznej Subregionu Zalewu Wiślanego (LOT SZW).

Z inicjatywą powołania turystycznej organizacji wystąpiło Biuro Regionalne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W czerwcu, podczas konferencji zatytułowanej „Forum Turystyki Wodnej", członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Grzegorz Nowaczyk zapowiedział podjęcie działań na rzecz powołania LOT-u, a dyrektor Biura Regionalnego w Elblągu Jerzy Wcisła przedstawił założenia przyszłego stowarzyszenia.
       - Od czerwca do listopada trwały rozmowy z potencjalnymi założycielami lokalnej organizacji turystycznej i prace nad statutem. 27 listopada jeszcze dokonaliśmy kilku zmian w projekcie statutu. Przez członków-założycieli został on przyjęty jednogłośnie - informuje Jerzy Wcisła.
       Zasięg działania Lokalnej Organizacji Turystycznej został określony granicami Elbląskiego Węzła Wodnego, w skład którego wchodzą akweny wraz z otoczeniem: Zalew Wiślany, rzeki Nogat, Elbląg z kanałem Jagiellońskim, Szkarpawa z dopływami, Kanał Elbląski oraz rzeka Pasłęka. Siedzibą LOT-u będzie Elbląg.
       - Celem LOT SZW jest promocja turystyczna regionu, wspieranie przedsiębiorczości turystycznej i prowadzenie różnych działań na rzecz rozwoju turystyki – wyjaśnia Jerzy Wcisła. - Silną stroną lokalnych organizacji turystycznych jest możliwość współdziałania w jednej organizacji instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców.
       Z tego powodu organizacje tego typu często lokują się w regionach atrakcyjnych turystycznie. Zwykle samorządy lokalne przekazują im zadania z dziedziny promocji lub obsługi turystycznej. LOT SZW - na starcie - nie ma.
       - Niestety, w Elblągu żadne z wcześniejszych działań nie zakończyło się powstaniem LOT-u – wskazuje Jerzy Wcisła. - Miasto nie przejawia w tym zakresie aktywności. Mam nadzieję, że gdy LOT SZW okrzepnie, przekona do siebie także włodarzy Elbląga. Tak czy owak, Elbląg na pewno będzie beneficjentem działań LOT SZW, bo wiele podmiotów go tworzących pochodzi właśnie z naszego miasta - mówi Jerzy Wcisła. W okolicach Elbląga i południowych brzegów Zalewu Wiślanego to pierwsza tego typu organizacja.
       LOT SZW ma jednak ambicje promocji subregionalnej, a nie tylko lokalnej. Stąd w gronie członków-założycieli są przedstawiciele instytucji (hotele, biura turystyczne, stowarzyszenia żeglarskie, pole golfowe) z Braniewa, Pasłęka, Malborka, a także obsługujące Kanał Elbląski. Są też - co szczególnie ważne - samorządy: starostwa powiatów braniewskiego i elbląskiego, miasta Frombork i Tolkmicko oraz Malbork reprezentowany przez budżetową jednostkę zajmującą się turystyką. W gronie założycieli jest 15 podmiotów prawnych i kilka osób fizycznych. Kilka następnych już wyraziło gotowość przystąpienia do LOT SZW, natychmiast po jego powołaniu. Przez aklamację przyjęto też zaproszenia prezesa Zarządu Sand Valley Company na przeprowadzenie inauguracyjnego spotkania LOT SZW w Pasłęku, na terenie pola golfowego.
       27 listopada członkowie-założyciele powołali Komitet Założycielski, w składzie: Ewa Gadomska (BP Turysta w Elblągu), Iwona Gniado, Marek Murdzia (Starostwo Powiatowe w Elblągu), Waldemar Zimnoch (Yachtklub Elbląg), Józej Zamojcin (Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko) i Jerzy Wcisła (Urząd Marszałkowski). Komitet przygotuje dokumenty konieczne, by zarejestrować LOT SZW i - posiadając upoważnienie założycieli - uruchomi procedurę rejestracyjną.
       Spotkanie było też okazją do pierwszej publicznej prezentacji filmu z rejsu z Berlina na Zalew Wiślany, zorganizowanego przez Ośrodek Sportów Wodnych „Fala". Zdjęcia do filmu wykonał Łukasz Daroszewski, scenariusz przygotował Jerzy Wcisła, a przygotowaniem całości zajął się e-Światowid. Relację z rejsu można też przeczytać z listopadowym i grudniowym wydaniu miesięcznika „Żagle".
       Także po raz pierwszy Andrzej Żywicki, kierownik elbląskiej filii Warmińsko-Mazurskiego Biura Planowania Przestrzennego przedstawił dokument dotyczący uwarunkowań rozwoju turystycznego strefy Zalewu Wiślanego.
       - To jedna z pierwszych decyzji marszałka Jacka Protasa, która wraz z podniesieniem rangi Biura Regionalnego w Elblągu wskazuje na zdecydowane zwiększenie aktywności marszałka na zachodnich rubieżach naszego województwa - twierdzi Jerzy Wcisła.
       Na zakończenie części konferencyjnej Justyna Szostek z zachodnio-mazurskiej LOT w Ostródzie podzieliła się doświadczeniami w funkcjonowaniu tego typu organizacji.
       - Na Warmii i Mazurach jest osiem LOT-ów, co plasuje nas w strefie środowej polskich statystyk – podkreśla Wcisła. - W całym kraju jest ok. 108 tego typu stowarzyszeń, w tym najwięcej – bo aż 23 na Pomorzu.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • a juz myslalem, ze lotnisko beda budowac
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nie LOT(2009-11-30)
 • Łeeee, myślałem, że o lotnisko chodzi, a tu jakieś pierdoły. ..
 • Szanowni Państwo mam nadzieję, że pierwszym działamiem LOT-u będzie usunięcie rtęci z Zatoki Elbląskiej.Badania na stronie www.rafzen.pl .Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-11-30)
 • Kolejny "LOT" Wcisły wprowadzający obywateli w błąd. Z takim PR daleko pan dyrektor, radny nie "poleci". Wszyscy wiedzą, że LOT to linie lotnicze a nie jakaś lokalna organizacja turystyczna powoływana przy udziale jeszcze lepszego PR-owca Grzegorza Nowaczyka kandydata na prezydenta Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciemny jak Frombork(2009-11-30)
 • Ciemny faktycznie jesteś ciemny. .. gdybyś włożył chociaż odrobinę wysiłku aby poczytać co to jest LOT jako organizacja turystyczna, nie musiałbyś się ośmieszać na forum. .. Ja tam uważam, że w końcu ktoś coś robi aby nasz region rozpropagować i fajnie, że taka organizacja powstała właśnie w Elblągu. A Ty ciemny siedź sobie w swoim urzędniczym foteliku i ciesz się bo za chwile możesz go stracić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Karinka36(2009-12-01)
Reklama