UWAGA!

Międzynarodowe trio na festiwalu we Fromborku

 
Elbląg, Międzynarodowe trio na festiwalu we Fromborku
fot. WS

We Fromborku trwa 45. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. W niedzielę (5 sierpnia) wystąpi międzynarodowe trio: Monika Czalej Pujol (mezzosopran), Christoph Well (trąbka, róg alpejski), Franz Hauk (organy). Początek koncertu o godz. 14.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku, jeden z najstarszych w Polsce i Europie. Od wielu lat przybywają tu zarówno turyści, jak i miłośnicy gry na wspaniałym fromborskim instrumencie. Organy Fromborskie powstały w 1684 roku i po wielu naprawach i przeróbkach służą do dnia dzisiejszego.
       Podczas niedzielnego (5 sierpnia) koncertu w Bazylice Archikatedralnej na organach zagra Franz Hauk (Niemcy), a towarzyszyć mu będą Monika Czalej Pujol (Polska) i Christoph Well (Niemcy).
      
       Program koncertu:
       Georg Friedrich Händel
       Suita D-dur na trąbkę i organy, HWV 341
       Ouverture, Allegro, Air, Ohne Tempobezeichnung,March
       Jan Sebastian Bach Aria z Kantaty "Vernügte Ruh, Beliebte Seelenlust", BWV 170
       Carl Philipp Emanuel Bach
       Aria "Suscepit Israel" z Magnificat
       Josef Gabriel Rheinberger
       Cantilena z Sonaty d-moll op.148 (1887)
       Alphonse Mailly
       Toccata d-moll
       Georges Bizet L´Arlésienne Suite No 2, "Agnus Dei"
       Robert Maximilian Helmschrott
       Bucolica – 10 Eklogen für Orgel und bukolische Instrumente (2005) („Hebet Gesang, ihr Musen, geliebteste, Hirtengesang an!“ - Theokrit)
      
       O artystach:
       Monika Czalej -Pujol, mezzosopran - absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studia wokalne kontynuowała później w Danii i Hiszpanii. Podczas studiów, po przesłuchaniach w Mainz (Niemcy), wystąpiła na jednym z najbardziej znanych festiwali operowych na świecie w Aix en Provence we Francji. Obecnie, jako solistka, koncertuje intensywnie w kraju i za granicą. Występowała wielokrotnie w wielu najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce, Danii, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Mołdawii, Włoszech i Niemczech. Kilkakrotnie występowała dla Polskiego Radia i Telewizji (TVP1, TV Polonia - koncert muzyki szwajcarskiej kantonu włoskiego, koncert kolęd w Boże Narodzenie 2009). Zaśpiewała partie solowe w operze P. Mascagniego „Cavaleria Rusticana” oraz w oratorium Betulia Liberata. Od 2005-2009 była solistką w zespole muzyki dawnej w Danii, z którym wystąpiła na około 100 koncertach i festiwalach. Wspólnie z nimi nagrała album „Via Stellae”. Monika Czalej-Pujol śpiewała w najbardziej liczących się salach koncertowych w Rumunii i Mołdawii, w Sala cu Orga w Kiszyniowie oraz w Sali Georgu Enescu w Bukareszcie. Od 2010 roku koncertuje w Hiszpanii, miedzy innymi z repertuarem pieśni Chopina na głos i fortepian. Tournée obejmuje do chwili obecnej ponad 20 koncertów, które odbyły się w takich miejscach, jak Royal Monastery of Pedralbes w Barcelonie, Audytorium im. Enrica Granadosa w Leridzie. Monika Czalej-Pujol wystąpiła również z koncertem w ramach „Międzynarodowego X Festiwalu de la Vila de Rialp”. Wystąpiła dla katalońskich stacji telewizyjnych i radiowych: TV Segre, TV Manyana, TV Lleida, TV Barcelona, Radio Balaguer, Radio Tarrega i Radio Catalunya Música. Jej płyta „Chopin-19 Songs” przez kilka tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu w plebiscycie publiczności programu „Notes de clássica” przeprowadzonym w styczniu 2011 roku przez Radio Catalunya Música na najciekawsze nagranie 2010 roku.
      
       Franz Hauk - urodzony w roku 1955 w Neuburgu nad Dunajem, po maturze studiował muzykę kościelną i edukację muzyczną, a także specjalność fortepian i organy w wyższych szkołach muzycznych w Monachium i Salzburgu. Do jego nauczycieli należą Aldo Schoen, Gerhard Weinberger, Franz Lehrndorfer i Edgar Krapp. W 1981 roku otrzymał dyplom klasy mistrzowskiej w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium, po którym otrzymał wiele wyróżnień. W 1988 roku doktoryzował się z muzykologii pracą o monachijskiej muzyce kościelnej na początku XIX w. Jako autor zajmuje się kwestiami badań źródłowych, edycją i praktyką wykonawczą. Od 1982 roku jest organistą, a od 1995 r. także kierownikiem chóru w katedrze w Ingolstadt. W ramach swojego zaangażowania w niezależną regionalną kulturę miejską, tworzył w Ingolstadt wiele wydarzeń koncertowych takich, jak „Międzynarodowe dni organowe Ingolstadt” czy „Poranek organowy o dwunastej” w Kościele Asamów Maria de Victoria. Dając ważne impulsy, przyczynił się do przypomnienia kompozytora Johanna Simona Mayra. Franz Hauk działa jako juror w konkursach muzycznych i prowadzi kursy mistrzowskie podczas międzynarodowych festiwali muzycznych. Od października 2002 r. prowadzi zajęcia w zakresie historycznej praktyki wykonawczej i muzyki kościelnej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Monachium.
      
       Christoph Well - urodzony jako najmłodszy członek piętnastoosobowej rodziny nauczycieli i muzyków w Günzlhofen, studiował trąbkę i harfę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium u prof. Waltera Uhlemanna, prof. Ursuli Lentrodt i Marii Graf. Wygrał między innymi konkurs niemieckich szkół wyższych (trąbka) i otrzymał angaż w 1978 roku jako trębacz solowy Filharmoników Monachijskich. W 1976 roku założył razem z braćmi Hansem i Michaelem zespół Biermösl-Blosn, który współpracuje często z komikami takimi, jak Gerhart Polt i Dieter Hildebrandt.
      
       Początek o godz. 14. Bilety do nabycia przed wejściem do kościoła przed koncertem w cenie: 20 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy.
       Patronat medialny nad 45. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.
       Dzień wcześniej, bo 4 sierpnia, Christoph Well i Franz Hauk wystąpią w kościele w Stegnie. Początek koncertu godz. 16.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama