UWAGA!

Młodzież w 3D, czyli Elbląskie Targi Cyfrowe

 Elbląg, Drukarki 3D to technologia przyszłości
Drukarki 3D to technologia przyszłości (fot. Anna Dembińska)

W Elblągu ma powstać wkrótce punkt usług druku trójwymiarowego. - To znak czasów - kiedyś popularne były punkty ksero, w niedalekiej przyszłości będą powstawać punkty druku 3D – mówi Paweł Dobrowolski, uczestnik pierwszy w historii miasta Elbląskich Targów Cyfrowych, które dzisiaj odbyły się w Bibliotece Elbląskiej. Młodzi ludzie czuli się tutaj jak ryby w wodzie, otoczeni przez najnowszą technologię komunikacji, druku, fotografii czy wideo. W targach wzięło udział m.in. ponad 30 obcokrajowców z 10 krajów. Zobacz zdjęcia.

Paweł Dobrowolski wrócił do Elbląga z Trójmiasta. Jest absolwentem i doktorantem Politechniki Gdańskiej. W rodzinnym mieście postanowił otworzyć firmę, która sprowadza części do drukarek 3D, składa je i wymyśla prototypowe modele do wydruku.
       - To, jak złożyć drukarkę 3D, podpatrzyłem w internecie, jest wiele filmów instruktażowych na ten temat. Złożyłem pierwszą drukarkę, potem kolejne. I tak to się zaczęło - opowiada Paweł Dobrowolski. - Dzisiaj zajmuje się składaniem drukarek, opracowałem własny projekt na bazie części, które sprowadzam. Drukuję prototypowe modele dla różnych klientów, w zależności od potrzeb. Na przykład ergonomiczne klawiatury, kontrolery dla osób niepełnosprawnych, ostatnio nawet drukowaliśmy miniatury łopatek do turbin, które były wykorzystywane do prezentacji oferty jednego z klientów.
       Takich nowoczesnych pomysłów na biznes w Elblągu i regionie nie brakuje, o czym można było się przekonać, odwiedzając Elbląskie Targi Cyfrowe, organizowane przez Stowarzyszenie Elbląg Europa.
       - Chcieliśmy pokazać młodym ludziom, że nowe technologie to nie tylko Facebook, że także w naszym mieście jest spory potencjał - mówi Paweł Kulasiewicz, prezes Stowarzyszenia Elbląg Europa. - Zaprosiliśmy firmy z Elbląga i regionu, zajmujące się nowoczesną technologią w komunikacji, druku, fotografii czy wideo. A także gości z zagranicy - przyjechało ponad 30 osób z 10 krajów, które od niedzieli brały udział w warsztatach dotyczących mediów społecznościowych. Targi połączyliśmy również z promocją wśród młodych ludzi aktywności obywatelskiej, szczególnie pod kątem udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo z tym, jak wszyscy wiemy, jest duży problem.
       - Jestem w Elblągu po raz pierwszy, to ładne historyczne miasto – mówi Dominika, która przyjechała ze Słowacji. - Warsztaty, w których wzięłam udział, pokazały, że młodych ludzi z różnych krajów o wiele więcej łączy niż dzieli. Używamy podobnych technologii, choć zdziwiło mnie to, że Facebook, który cieszy się wielką popularnością w moim kraju, na Litwie nie jest taki popularny.
       Elbląskie Targi Cyfrowe to pierwsza taka inicjatywa w historii miasta. Organizatorzy zapewniają, że nie ostatnia.
      
      
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Za 2000 - 3000 zł mozna juz kupic taka drukarkę, ogólnie dajna rzecz można wszystko wydrukować od klocka lego po broń palną.
Reklama