UWAGA!

Mniej światła, więcej kolorów (Opowieści z lasu, odc. 35)

 
Elbląg, Jesień w obiektywie Jana Piotrowskiego z Nadleśnictwa Elbląg
Jesień w obiektywie Jana Piotrowskiego z Nadleśnictwa Elbląg

Jesień ma wiele barw i odcieni. Z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień robi się coraz bardziej kolorowo, pod nogami pojawia się coraz więcej liści. Ale co sprawia, że zmieniają kolor? I dlaczego spadają?

Jak wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg liście swój zielony kolor zawdzięczają grupie organicznych związków chemicznych nazywanych chlorofilami, a prościej chlorofilem.
       - W okresie jesiennym, kiedy dni są coraz krótsze, a światła słonecznego jest coraz mniej, w roślinach jest również mniej chlorofilu – tłumaczy leśnik. - W tym czasie pojawia się więcej jest innych barwników, np. karotenoidów, które nadają liściom żółtą barwę oraz antocyjanów, dzięki którym liście barwią się na czerwono.
       A dlaczego liście spadają?
       - Związane jest to z działaniem enzymu, który rozkłada celulozę, znajdującą się w miejscu przyłączenia ogonka liściowego do łodygi – mówi Jan Piotrowski. - Modrzew europejski, jako jedyny z gatunków iglastych, co roku zrzuca wszystkie igły, żeby na wiosnę wypuścić nowe. Pozostałe gatunki iglaste, jak sosna czy świerk, również zrzucają igły. Nie robią tego jednak co roku, ale w cyklach, średnio co pięć lat.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama