UWAGA!

Muzealne zbiory w niebezpieczeństwie

Elbląg, Muzealny zbiory znalazły się w niebezpieczeństwie, gdy woda zalała piwniczne magazyny
Muzealny zbiory znalazły się w niebezpieczeństwie, gdy woda zalała piwniczne magazyny (fot. Anna Grzelak)

Wczorajszy (14 października), wyjątkowo wysoki poziom rzeki Elbląg poważnie zagroził elbląskiemu Muzeum. Na szczęście zanim w piwnicznych magazynach pojawiła się woda, pracownicy zdążyli przenieść cenne zabytki na wyższe kondygnacje. Osuszanie pomieszczeń potrwa kilka dni.

Bezpośrednio zagrożony był leżący najbliżej rzeki Elbląg budynek dawnego Gimnazjum i zbiory znajdujące się w jego piwnicach.
       - Od godzin porannych, kiedy poziom wody zaczął szybko rosnąć, podjęto decyzję o zabezpieczeniu workami z piaskiem okienek piwnicznych położonych po stronie Bulwaru Zygmunta Augusta – informuje Ewa Trocka z elbląskiego Muzeum. - Około południa rozpoczęto akcję przenoszenia zabytków archeologicznych znajdujących się w piwnicznych magazynach. Na wyższych poziomach umieszczono m. in. detal architektoniczny z elbląskiego zamku, około 200 kartonów z zabytkami pochodzącymi z badań elbląskiej starówki oraz artefakty związane z osadą Truso. - Od godziny 15 systematycznie przybywało wody w muzealnych piwnicach – relacjonuje E. Trocka. - Dyrekcja Muzeum podjęła więc decyzję o stworzeniu grupy interwencyjnej składającej się z pracowników, którzy przez całą noc monitorowali sytuację we wszystkich muzealnych obiektach.
       Dziś nad ranem poziom wody w piwnicach budynku Gimnazjum osiągnął ok. pół metra i  tak naprawdę tylko zmiana aury pozwoliła powstrzymać napierającą wodę.
       - We wczesnych godzinach porannych pracownicy Muzeum przystąpili, korzystając z własnego sprzętu, do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń – mówi Ewa Trocka. - Kilka dni potrwa zapewne osuszanie piwnic, mimo całodobowej pracy muzealnego specjalistycznego sprzętu absorbującego wilgoć z pomieszczeń.
       Co mówią pracownicy Muzeum: Gdyby spotkało nas to po remoncie, byłby dramat. Całe szczęście też, że mamy własny sprzęt, który możemy natychmiast uruchomić w takiej sytuacji. Nawet w tak katastrofalnym zagrożeniu zabytki ruchome są stosunkowo bezpieczne.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Nie ma strachu na weekendowym spotkaniu pomyslimy co z tym zrobić, jak szybko przenieśc bezcenne zbiory na wyższe poiętro
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Radzioch(2009-10-15)
 • Kustosze, do pracy, usunąć wode.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pietro(2009-10-16)
 • jest tam taki jeden "mądry", któremu łatwo przez gardziołko przechodzi: Pan, Pani jest przestępcą. Wtedy gdy zanosi im się rzecz znalezioną albo wykopaną. A na kontrę: A dlaczego pan tego nie wykopał to dziób w kubeł. Więc dać leniowi ten kubeł i szuflę i niech wachluje wodę z piwniczki :))
 • I kolejny pkt ujemny dla władz - i mediów - obok u prywaciarza trwała akcja ratunkowa, media relacjinowały, a 20 m dalej. .. bezcenne zbiory bez pomocy władz, ratowane siłami pracowników muzeum i nikt się tym nie interesował. Dobrze że mieli czym. Jakby cos się stało to oczywiście byłaby ich wina a nie sztabiku kryzysowego. Ech, te elblązkowo. A na zdjeciu widac jak kończy się wybieranie wody, to dla tych co nie umieją patrzec. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Stiopa(2009-10-16)
 • A kiedy nowe wystawy? jakoś cisza. ..
 • Nowa wystwawa już na przełomie listopada/grudnia. Natomiast w chwili obecnej oczekujemy na decyzję (grudzień) o ewemtualnym przyznaniu funduszy na remont muzeum, który, mamy nadzieję że rozpocznie się w I poł. 2010 r. Stąd tez chwilowe "zwolnienie" tempa w organizacji wystaw czasowych. Zapraszamy natromiast na dwie prezentowane aktualnie wystawy czasowe - więcje informajci na stronie internetowej Muzeum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Piotr Adamczyk(2009-10-17)
Reklama