UWAGA!

Nadchodzi zmierzch biletów tradycyjnych

Elbląg, Nadchodzi zmierzch biletów tradycyjnych
fot. AD

W portfelu nosimy już plastikowy dowód osobisty, karty bankowe, a teraz do kolekcji będziemy mogli dołączyć Elbląską Kartę Miejską. Zastąpi ona bilet okresowy, pozwoli zapłacić za parkowanie, a w przyszłości stanie się także elektroniczną przepustką do teatru, kina czy na basen.

Elbląska Karta Miejska – EKM To karta zbliżeniowa (bezstykowa), posiadająca mikroprocesor. Już teraz stanie się nośnikiem elektronicznych biletów okresowych komunikacji miejskiej w Elblągu, zastępując stare legitymacje. Do końca roku 2011, EKM stanie się również elektroniczną portmonetką zastępując papierowe bilety jednorazowe komunikacji miejskiej w naszym mieście.
       - Bilet drukowany na papierze ma wiele wad – wyjaśnia Michał Górecki, rzecznik prasowy Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu. – Jest łatwy do podrobienia, często przekazywany z rąk do rąk pasażerów, a przy kontroli stwarza trudności w odczycie zapisu z kasownika. Chcemy to zmienić i zaproponować nośnik trwały, nowocześnie zabezpieczony i dostępny dla każdego.
       Aby nabyć Elbląską Kartę Miejską wystarczy złożyć wniosek w Punkcie Obsługi Klienta przy ul. Browarnej 90 lub w punktach przy ul. Ogólnej (przy Carrefour) i Pl. Słowiańskim. Można też przesłać wniosek drogą elektroniczną. Należy dołączyć także zdjęcie – w oryginale lub w wersji elektronicznej. Warto dodać, że zdjęcia w punkcie przy ul. Browarnej wykonywane są bezpłatnie. Należy też uiścić kaucję w wysokości 10 zł. Kartę można odebrać w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku i uiszczenia opłaty. Osoby niepełnosprawne mogą upoważnić inne osoby, by w ich imieniu odebrały EKM.
       O korzyściach, jakie niesie za sobą korzystanie z Elbląskiej Karty Miejskiej przekonuje Michał Górecki:
       - Nie będzie konieczności noszenia przy sobie dokumentu poświadczającego korzystanie z ulgi przejazdowej lub dokumentu uprawniającego do darmowego przejazdu. Będą też obowiązywały promocje np. bilety na przejazdy do dwóch przystanków. Będzie również można opłacić przejazd osoby towarzyszącej. Poza tym karty te są trwałe i doskonale zabezpieczone przed podrobieniem.
       Elbląska Karta Miejska pozwoli zmniejszyć koszty jakie ponosi ZKM w związku z drukiem biletów tradycyjnych. Pozwoli też monitorować komunikację miejską. Docelowo system EKM zakłada także nowoczesne, dźwiękowe powiadomienie o kolejnych przystankach w autobusach i tramwajach, możliwość sprawdzenia rozkładu jazdy w telefonie komórkowym. Centrum dowodzenia EKM będzie miało swoją siedzibę w Centrum Sportowo – Biznesowym przy Al. Grunwaldzkiej. Wszystko będzie opierać się na miejskiej sieci światłowodowej.
       - Długo nad tym pomysłem dyskutowaliśmy – przyznaje prezydent Elbląga Henryk Słonina. – Namawiał dyrektor Jan Kantypowicz, ale zastanawialiśmy się, bo to duży wydatek. Jednak okazało się, że zwróci się on w ciągu 3-4 lat. Wystąpiłem więc do Rady Miejskiej z propozycją wprowadzenia karty miejskiej. Uchwała zapadła. Prace nad systemem Elbląskiej Karty Miejskiej rozłożone są na kilka lat – uprzedza. – Nie da się bowiem przeprowadzić takiej rewolucji w chwilę. My nie mówimy o nowoczesności w Elblągu. My ją tworzymy – podkreśla prezydent.
       Wnioski o wydanie Elbląskiej Karty Miejskiej, która na razie pełnić będzie rolę biletu okresowego (imiennego bądź na okaziciela) można składać już. Legitymacje wyjdą z użycia w marcu 2011 r. W kolejnych miesiącach pojawiać się będą kolejne zmiany. W 2012 r. na przykład na przystankach zamontowane zostaną elektroniczne tablice informacyjne. Docelowo Elbląską Kartą Miejską będzie można zapłacić także za bilet do kina, teatru czy na basen.
       Czy EKM się przyjmie?
       - Jak z każdą nowością, początkowo może być niechęć i opory – przyznaje Henryk Słonina. – Później jednak z reguły następuje akceptacja.
       Dziś (29 listopada) karty miejskie odebrali pionierzy Elbląga. 65 lat temu jako pierwsi zasiedlali miasto, podnosili je z gruzów. Teraz jako pierwsi wsiądą do autobusów i tramwajów z nowoczesnym dokumentem w kieszeni.

 


      
       Więcej nt. Elbląskiej Karty Miejskiej
      
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • jako bilet okresowy super. jako bilet jednorazowy - okropne glupstwo. jako wejsciowka na basen lub do teatru. .od placenia mamy juz karty platnicze. a czy sie przyjmie? no jak ma sie nie przyjac skoro nie bedzie nic innego? potrzebna nam zmiana wladz na mniej etatystyczne, pilnie. dosc juz czasow kiedy wladza mysli za ludzi. jak tak dalej pojdzie elblag stanie sie miastem ludzi uzaleznionych od wladz, ktorzy sami beda potrafili tylko narzekac. na szczescie dla wielu, mozna wyjechac, ale przeciez nie o to chodzi!
 • Posiadam zbliżeniową kartę płatniczą banku Millennium czy będę mógł nią płacić w komunikacji ?
 • Zmiana władz? Na pewno nie na GN, wolę już HS!!!!!
 • Ja już od kilku lat sprawdzam rozkład jazdy w telefonie, więc co to za nowość?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oriana(2010-11-30)
 • Informacja ze strony ZKM: w tej chwili zapraszamy do składania wniosków o wydanie Elbląskich Kart Miejskich wyłącznie za pośrednictwem naszej strony internetowe. ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oriana(2010-11-30)
 • Czy to zdjęcie z domu spokojne starości?
 • to nie kiełbasa a słonina wyborcza. .. hahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wegetarianun(2010-11-30)
 • A czy EKM będzie nadawała się jako skrobaczka do szyb własnego auta ?? Jak tak to za ile bedzie trzeba ją zasilić ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  FAN Heńka(2010-11-30)
 • NIE, NIE, NIE. Kolejny sposób na inwigilację obywateli. Stąd już tylko krok do namawiania obywateli, aby wszyli sobie chipa pod skórę. Karta miejska TAK, ale na okaziciela.
 • słonina wyborcza jak wyżej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  student z gda(2010-11-30)
 • na basen? na jaki basen? na który basen, kiedy na basen? Urzednicy miejscy i tak karnety maja za darmo, a żeby zapłacic karta za basen, to trzeba najpierw się do niego dostać. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hiihiihiiheeheehe(2010-11-30)
 • Inwigilacja spoleczenstwa juz jest. Masz psa?Pies musi mieć wszytego chipa, tam są zapisane dane naszego psa i nasze dane!Lepszym sposobem na zniwelowanie niedoboru kasy w ZKM, jest odebranie przywilejów darmowych przejazdów radnym bezradnym. I tak jezdzą własnymi full-wypasionymi brykami. Kto w ZKM wymyślił napisanie przepisów i cennika drobnym maczkiem?Podając dane do karty EKM strona nie jest bezpieczna(brak kłudki), niemal kazdy antywirus uznaje probe wyludzenia danych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  DupaJasiu(2010-11-30)
Reklama