UWAGA!

Najnowszy sondaż wyborczy. Nie będzie drugiej tury?

 
Elbląg, (il. AK)
(il. AK)

Im niższa frekwencja w Elblągu, tym szanse na zwycięstwo obecnego prezydenta rosną, nawet już w pierwszej turze – wynika z sondażu Marcina Palade, znanego socjopolitologa. Jego firma ABDM przeprowadziła badania w dniach 4-7 listopada na ulicach miasta.

- W dniach 4-7 listopada ABDM zrealizowało badanie metodą wywiadów kwestionariuszowych „face-to-face on street” na reprezentatywnej 402-osobowej, kontrolowanej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie próbie pełnoletnich mieszkańców Elbląga deklarujących udział w wyborach samorządowych. Błąd oszacowania wynosi 4,5 procent – informuje Marcin Palade, szef firmy badawczej ABDM.
       Ankietowani, z wykorzystaniem filtra aktywności wyborczej, otrzymali kartę z kandydatami i popierającymi ich komitetami na prezydenta Elbląga. Wśród osób, które zadeklarowały, że wezmą udział w wyborach, zdecydowanie wygrywa Jerzy Wilk (Prawo i Sprawiedliwość - 46 proc.), przed Witoldem Wróblewskim (własny komitet, popierany przez PO i PSL - 20,5 proc.), i Edmundem Szwedem (Obywatelski Elbląg - 13,5 proc.). Kolejne miejsca zajęli: Janusz Nowak (SLD Lewica Razem - 9,5 proc.), Robert Grabowski (Elblążanie Razem - 4 proc.), Adrian Meger (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke - 3,5 proc.) i Cezary Balbuza (Elbląska Koalicja Obywatelska - 3 proc.).
       - Kluczem do wyników wyborów w Elblągu będzie frekwencja. Deklarowana wynosi 44 procent, my prognozujemy między 39 a 44 procent. Niższa frekwencja może pomóc urzędującemu prezydentowi, im niższa tym większa szansa, że wygra w pierwszej turze – dodaje Marcin Palade. - Nieco zagubieni wydają się wyborcy Platformy Obywatelskiej, która nie wystawiła w wyborach swojego kandydata, ale poparła Witolda Wróblewskiego. W sondażu poparło go 20,5 procent ankietowanych, to o wiele mniejszy wynik niż łącznie poparcie dla PO i PSL w Elblągu.
       Czy wyniki sondażu znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, przekonamy się już 16 listopada.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Po wynikach sondażu widać mądrość i roztropność elblążan. Mieszkańcy nie ulegają manipulacjom pseudoredaktorów Kuchejdy i Pszczółkowskiego. Widza dokonania prezydenta który rządzi zaledwie kilkanaście miesięcy. Ja zagłosuję na Wilka bo to dobry gospodarz miasta.
 • Ciezko mowic ze p. wilk to dobry gospodarz bo przez rok kadencji nie pokazal nic
 • To byłby najgorszy scenariusz dla naszego Elbląga, gdyby ten p. Wilk pozostał w UM. Wierzę, iż po 17 miesięcznym pobycie tego pana na tym stanowisku, mieszkańcy już wiedzą iż to był czas stracony i dla nas i dla Elbląga. Nie stać nas na dalsze eksperymenty. Ten p. Wilk, tak jak widać i słychać dba, ale o siebie.
 • Elblążanin. Nie można mówić, że nie pokazał nic. Prezydent Wilk przez ten rok wielokrotnie spotykał się z mieszkańcami wsłuchując się w ich potrzeby i bolączki. W moim okręgu wyborczym zrealizował postulat mieszkańców, którego przez lata nie zrealizowali jego poprzednicy a kandydat na radnego z ramienia SLD ( Tomczyński)w doręczonej ulotce wyborczej obiecuje, że jak zostanie radnym to dopilnuje żeby zostało zrobione to co już zostało zrobione przez ekipę Prezydenta Wilka. Chodzi o połączenie ulicy Akacjowej z Lotniczą - dzięki temu połączeniu przejazd z Rawskiej na Lotniczą trwa 4 minuty bez stania na światłach i szlabanem kolejowym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  32
  wyborca(2014-11-12)
 • REPUBLIKANIN28 calkowicie sie z Toba zgadzam!!!Mimo krotkiego czasu panowania pan Wilk duzo zrobil dla naszego miasta.A ci pseudoredaktorzy jeszcze sie zdziwia:-)
 • Cieszą mnie te wyniki, również dlatego, że elblążanie nie ulegają tej brudnej, chamskiej kampanii która prowadzą pseudodziennikarze z dwóch portali - nazw nie będę promował, bo nie warto. Mam nadzieję, że po wyborach przestana juz funkcjonować. Wypisują brednie i odbierają czytelników normalnym gazetom, jak ta
 • Koniecznie powinien wrócić ten peowiec, który już był prezydentem, prawda ?
 • Kilka ważnych pytań: w jakich godzinach był robiony sondaż, jaka była grupa wiekowa badanych, jak duża ilość osób zadeklarowała, że jeszcze nie wie, kogo poprzeć i w końcu kto zamówił sondaż? Bo to ważne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  3
  elisium(2014-11-12)
 • Gdyby - jak niektórzy twierdzą jeden z byłych lub potencjalnych (stających do wyborów) kandydatów reprezentował porównywalny poziom profesjonalizmu, wiedzy i doświadczenia z Prezydentami (a także kandydatami) Adamowiczem, Karnowskim i Szczurkiem wiedziałbym, co zrobić przy urnie a tak pozostaje mi jedynie skreślenie wszystkich bez wyjątku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  1
  AMalejużniekoniecznie(2014-11-12)
 • 13,5% wierzy w UFO, Yeti oraz Smerfetkę! SZOK!!!!
 • Nie głosuje dbam sam o siebie, najlepsza polityka
 • Głosuję na Pana J. Wilka
Reklama