UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Najwyższy na całej półkuli północnej (Opowieści z lasu, odc. 204)

 
Elbląg, James Lindsey at Ecology of Commanster [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]
James Lindsey at Ecology of Commanster [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

Choć ludziom jego wzrost może wydawać się mikry, to w świecie mchów uchodzi za giganta. Płonnik pospolity urasta nawet do 40 centymetrów, można go spotkać na torfowiskach, w wilgotnych lasach, przy brzegach potoków leśnych. Obecny jest na terenach wokół Elbląga.

"Mszaki uznawane są za jedne z najstarszych żyjących obecnie roślin lądowych. Pojawiły się wiele milionów lat temu − na przełomie dewonu i karbonu. Dzięki temu, że nigdy nie były organizmami dominującymi, nie dotknęły ich zmiany klimatyczne i inne czynniki mające znaczący wpływ na ewolucję. Przez miliony lat uległy jedynie małym zmianom. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że patrząc na mchy ma do czynienia z żywymi skamieniałościami: organizmami żywcem wyjętymi z paleozoiku" – tak swoją książkę zaczyna Vítězslav Plášek, autor publikacji "Mszaki w lasach. Przewodnik terenowy dla leśników i taksatorów" (Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Warszawa 2013 r., s. 9).

Do grupy mszaków należą mchy. Wśród nich – jak zaznacza autor – najwyższym gatunkiem półkuli północnej jest płonnik pospolity. Jak czytamy na stronie Lasów Państwowych mech ten może urosnąć nawet do 40 cm, są też odmiany o łodygach o wysokości 3-4 cm. Występuje na terenie całego kraju, należy do gatunków naziemnych (poza tym mszaki, w tym mchy, rosną na skałach, na murszejącym drewnie, na drzewach).

- Ciekawostką może być fakt, że mszaki nie mają korzeni, a do podłoża przytwierdzają się za pomocą chwytników – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Pełnią bardzo ważną rolę, m.in. gromadzą wodę, co pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. Są wrażliwe na zanieczyszczenia, zatem służą do monitoringu środowiska.

oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama