UWAGA!

Nastała jesień

Ta astronomiczna, rozpoczęła się w momencie równonocy jesiennej, czyli dziś (22 września) o godz. 16.49 i potrwa do 22 grudnia, kiedy swoje rządy w przyrodzie obejmuje na dobre zima. Jednak zanim nadejdą mrozy i spadnie śnieg, czeka nas ekspansja żółtych i czerwonych liści na ulicach, w ogrodach i parkach. To objawy złotej, polskiej jesieni – czasu wydłużających się wieczorów, które są okazją do spędzania chwil w rodzinnym gronie, czytania książek lub oddaniu się hobby.

Jesień w strefie klimatu umiarkowanego rozpoczyna dzień, który jest równy nocy. Słońce góruje wówczas na średniej wysokości ok. 35 stopni. A dobra wiadomość jest taka, że tej jesieni ma być go więcej niż poprzedniej, co daje szanse, aby „złapać” jeszcze trochę promieni słonecznych, przed zimowymi słotami. Według meteorologów dobra pogoda na prace w ogrodzie i spacery będzie nam towarzyszyć (z małymi przerwami na lekkie opady) przez najbliższe dwa tygodnie, kiedy temperatury w ciągu dnia wahać się będą w granicach 20 st. C. Niestety poranki i wieczory zapowiadają się chłodno z temp. Zaledwie do 10 st. C.
      
       Czas szykowania zapasów i pożegnań
       Jesień w świecie przyrody to czas dorastania dla nowego pokolenia, które przyszło na świat w tym roku i okres gromadzenia zapasów przed kolejną zimą nie tylko dla zwierząt i roślin wieloletnich, które gromadzą substancje odżywcze w bulwach i korzeniach, ale i dla ludzi, którzy muszą zaopatrzyć się w ciepłą odzież. Jesień to również czas pożegnań i odlotów niektórych gatunków ptactwa do ciepłych krajów oraz usychania roślin jednorocznych, które usychając starają się przedtem różnymi metodami doprowadzić do rozproszenia nasion.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wczoraj było pięknie. W parku Kajki zaczęły się żółcić liście. Oby więcej takich dni. .. Julia
 • Kasztany, kasztany. ..
 • no i dobry czas na wędkowanie spiningowe :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wedkarz(2012-09-22)
 • grzyby lubią wilgoć, moż trochę popadać :-)
 • Jeszcze tylko 3 miesiące i koniec świata? Jak to dobrze. Wreszcie sie wyspie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  21.12.2012(2012-09-22)
 • Jesień jest cudowna. Wszystkim którzy tu zabłądzili, życzę wszystkiego dobrego. Mnóstwa jesieni, mnóstwa. .. .
 • Jesień. Przyszła jak co roku z kasztanów łoskotem i maluje wokół drzewa purpurą i złotem. Niesie pęki jarzębiny rozrzuca żołędzie złoto purpurowe liście są dosłownie wszędzie. Czasem z wiatrem zawiruje deszcz skrapia jej włosy niesie astry chryzantemy i poranne rosy. Smaga deszczem wieje wiatrem i rozrzuca liście i maluje w gamie tęczy wszystko zamaszyście. A robi to tak dostojnie że aż serce ściska a szczególnie na polanach leśne wrzosowiska. Kiedy staniesz przed tym lasem to jak przed ołtarzem widzę wtedy że najlepszym jest jesień malarzem. Henryk Siwakowski.
 • To już jesień, to już jesień. W parku Kajki, dziecko w koło ławki biega i wesoło krzyczy - trata-trata, trata -trata. Pewnie nie wie, że to koniec lata. A ja wiem. Ale wróci maj i że wszystko będzie naj -naj. Mały chłopiec radośnie krzyczał będzie, pata - taj, pata - taj, mamo - wrócił maj.
 • Niemen śpiewał: "Mimozami jesień się zaczyna. .. "
 • jakby tak wprowadzić zwyczaj wzajemnego ogrzewania rąk. .. .
 • Cudowny pomysł, a do tego zakrywać usta ustami. Niech chwila ta stanie się wiecznością.
Reklama