UWAGA!

Nie miałam świadomości, jak to się może skończyć - teraz chcę przestrzec innych

Elbląg, Nie miałam świadomości, jak to się może skończyć - teraz chcę przestrzec innych
(fot. PS)

31 października w Galerii EL odbędzie się koncert Eweliny Flinty. To wydarzenie wyjątkowe, bo artystka wystąpi za darmo, a zebrane ze sprzedaży biletów-cegiełek pieniądze zostaną przekazane na rehabilitację i zakup protez dla Kasi Kamudy. Nastolatka, na skutek jednej fatalnej decyzji, straciła obie ręce i nogę. Teraz będzie twarzą kampanii edukacyjno-informacyjnej „To nie tylko znaczek”.

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w maju tego roku na polanie przed Gęsią Górą. 15-letnia Kasia Kamuda przebywała tam z grupą znajomych. Dziewczyna wdrapała się na słup energetyczny, a gdy straciła równowagę, spadając złapała za przewód wysokiego napięcia. Porażona prądem spadła na ziemię z wysokości kilku metrów. Obrażenia (poparzenia III i IV stopnia) były tak wielkie, że lekarze podjęli decyzję o amputowaniu jej obu rąk i nogi.
       W pomoc rodzinie dziewczynki bardzo zaangażował się prezydent Elbląga Henryk Słonina, a także wiele instytucji i organizacji. Zawiązała się koalicja „na rzecz Kasi”. Organizowane są koncerty i prowadzone zbiórki pieniędzy potrzebnych na rehabilitację i zakup protez dla dziewczynki.
       Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie koncert Eweliny Flinty, który odbędzie się 31 października o godz. 19 w Galerii EL. Zainauguruje on także kampanię edukacyjno-informacyjną „To nie tylko znaczek”.
       - Celem akcji jest zebranie pieniędzy na rehabilitację Kasi, ale także przeciwdziałanie takim zdarzeniom, jak to, które ją spotkało – mówi Adrian Greczycho, komendant Hufca ZHP w Elblągu. – Kampania obejmuje cykl działań profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży. Będą więc warsztaty edukacyjne w szkołach, które zakończą się happeningami. Będą też emitowane spoty informacyjne przygotowane przez Telewizję Obywatelską. Chcemy do współpracy włączyć Policję, Straż Pożarną, a także służby medyczne. Przedstawiciele tych służb mogliby razem z nami odwiedzać szkoły i przestrzegać przed popełnianiem błędów, które mogą zakończyć się tragicznie – dodaje szef elbląskich harcerzy.
       W działalności edukacyjnej i informacyjnej będzie brała udział Kasia Kamuda.
       - Chcielibyśmy, by Kasia była twarzą tej kampanii – zapowiada Grzegorz Nowaczyk, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, również mocno zaangażowany w pomoc dziewczynce. – Aby jej wypadek był przestrogą dla innych młodych ludzi. Oni – właśnie z racji młodego wieku - mają prawo do popełniania błędów, ale chcielibyśmy uchronić ich przed życiowymi dramatami. Chcemy też zwrócić uwagę rodziców, którzy są przecież odpowiedzialni za swoje kilku, ale i kilkunastoletnie dzieci. Jeśli dzięki tej kampanii uda się zapobiec chociaż kilku wypadkom, będzie to nasz sukces.
       - Podczas koncertu, który odbył się w elbląskim teatrze na początku października, na „czysto” udało się zebrać ponad 20 tys. zł – wskazuje Grzegorz Nowaczyk. – Zobaczymy, jak będzie podczas koncertu Eweliny Flinty w Galerii EL. Liczymy na przynajmniej dwucyfrowy wpływ. Bilety – cegiełki kosztują 15 zł (dzieci i młodzież) i 25 zł (dorośli).
       Poruszona działaniami jest sama Kasia. Dziewczynka jest przekonana o słuszności kampanii „To nie tylko znaczek”.
       - Sama nie miałam świadomości, jak to się może skończyć – przyznaje. – Jeśli dzięki takiej akcji uda się przestrzec innych, by nie popełniali takich błędów, to będziemy to robić.
       Akcja „To nie tylko znaczek” nie jest jednorazowym przedsięwzięciem. Jej celem jest ostrzeżenie przed konsekwencjami, jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie znaków ostrzegawczych. W tym przypadku związanych z prądem.
       - W przyszłości znaczki będą się zmieniać np. uważajmy na dzieci przechodzące przez ulicę czy też, a to w okresie wakacyjnym, nie skacz na główkę do wody – zapowiada Adrian Greczycho.
      
       ***
       Koncert Eweliny Flinty odbędzie się 31 października o godz. 19 w Galerii EL. Jako suport wystąpią: wiolonczelista z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, duet Adam Lemańczyk i Tadeusz Seibert oraz zespół Asteria.
       Bilety na koncert można nabyć w kinie Światowid (Plac Jagiellończyka 1, pok. 28), Galerii El (ul. Kuśnierska 6) oraz w CWT - Hufiec Elbląg ZHP (ul. Warszawska 55). Cena biletu dla uczniów 15 zł, dla dorosłych 25 zł. (Przez jedną decyzję można stracić wszystko).
       Kasi można pomóc zaglądając na Allegro.pl. Zestaw kibica Olimpii Elbląg, akwarelowe widoki Elbląga, pamiątkowy medal z mistrzostw Polski we wrotkarstwie szybkim i kilka innych przedmiotów podarowali elbląscy darczyńcy. Dochód ze sprzedaży podarunków w całości zostanie przekazany na rehabilitację i protezy dla dziewczynki. (Aukcje na rzecz Kasi na Allegro.pl).
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • dziewczynie się udało że każdy tak się tym zainteresował, a co z młodzieżą popełniającą podobne błędy, a rodzice, rówieśnicy, nauczyciele udają, że nie zauważają ich problemów. .. :/ nawet tych drobnych, rozterek psychicznych a później kończy się tragicznie. .. zresztą 15 lat to wiek już nie dzięcięcy, nie piszmy wdzędzie dziewczynka itd. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  aga_lala(2009-10-23)
 • Członek wykorzystuje czyjeś nieszczęście do promocji swojej osoby. W bezinteresowność członka nie wierzę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-10-23)
 • A może warto by rozszerzyć tę akcję na wszystkie potrzebujące pomocy dzieci w Elblągu? Wykorzystywanie kalekiej nastolatki jako „ twarzy kampanii edukacyjno-informacyjnej“ to granie na najniższych ludzkich instynktach i jest po prostu niesmaczne.
 • Pani Kasiu współczuję nieszczęścia jakie Panią spotkało. Grzesiu!, nie wykorzystuj sytuacji do promowania własnej osoby-przeciż jesteś człowiekiem z klasą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  znajomy(2009-10-23)
 • Dobrze ze Kasia ma pomoc i poparcie! Trzymaj się ciepło vdziewczyno
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  myśląca(2009-10-23)
 • jakby Nowaczyk był wójtem to by w Nowakowie takiej tragedii nie było bo chłop zawsze wiedział co zrobić i kiedy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kozak1111(2009-10-23)
 • Kasiu trzymaj się i się nie dawaj. Dobrze wiedzieć, że koalicja nie umarła śmiercią naturalną i że wciąż coś się robi. Oby tak dalej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Macias56(2009-10-24)
 • Kozak i znajmomy coś mi się wydaje, że wspólne IP macie :))))) Seniorek :) każda okazja jest dobra - nawet taka, za rok wybory - lansik trzeba zacząć :)))))
 • Kozaku ja też myślę, Nowaczyk by piersią wodę powstrzymał - jak Rejtan, Stańczyk. .. .BOHATER
 • Kaśka trzymaj się! Bądź twarda!:)
 • Nowaczyk to gwiazda. Niedawno jak był awans piłkarzy Olimpii to obiecywał cuda fotografował się. Jak była potrzebna konkreyzacja deklaracji Grzesia Nowaczyka, to słuch po nim zaginął. Teraz następne akcja z tragedią w tle. Panie Grzegorzu mam nadzieję, że Kasi pan nie pozostawi bez opieki.
 • paradoks elbląskiego polityka/urzędnika- nie robi nic- źle, pomaga innym źle bo się 'lansuje'. Pozdro dla malkontentów. PS mam inne IP niż kozak, znajomy czy inny Seniorek; ]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  młody-obiektywny(2009-10-26)
Reklama