UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie tak, rządzący, nie tak*

 
Elbląg, Nie tak, rządzący, nie tak*

Elbląski Komitet Obywatelski wystąpił ze stanowiskiem w sprawie partycypacji społecznej w Elblągu, a w zasadzie jej braku. Stanowisko zostało przygotowane dziś (31 stycznia). Oto jego treść:

Problem z komunikacją
       Z niepokojem obserwujemy niedostateczne umiejętności elbląskiego samorządu w komunikowaniu się z mieszkańcami Elbląga. Świadczy o tym m.in. sposób wdrażania „programu parkingowego” i „programu mieszkaniowego”, które nie zostały poprzedzone akcją informacyjną i rzetelnymi konsultacjami z mieszkańcami miasta.
       Samorząd konsultuje z mieszkańcami sprawy trzeciorzędne, np. nadanie imion elbląskim tramwajom, a nie pyta ich o kwestie dla nich najważniejsze. W tym zakresie od wielu lat sytuacja się nie zmienia.
      
       Błędna postawa
      
Wydaje się, że jest to pokłosiem postawy rządzących – my zostaliśmy wybrani przez mieszkańców do rządzenia, my będziemy o wszystkim decydowali, nie pytając nikogo o zdanie, jeżeli mieszkańcom nie będzie się to podobało, to za cztery lata nas nie wybiorą.
       Czas takiego rozumowania nieuchronnie dobiega końca. Demokracja przedstawicielska zmienić się musi w demokrację partycypacyjną (deliberatywną), gdzie istotny jest nieustanny dialog z mieszkańcami. Oznacza to, że przy nieumniejszeniu roli władz wybieralnych, równie ważna jest wola mieszkańców, wyrażona nie tylko poprzez głosowanie co cztery lata, ale poprzez codzienne współzarządzanie miastem.
       Katastrofalnie niska frekwencja wyborcza wśród elblążan jest w dużej mierze pochodną deficytu demokratycznego w naszym mieście – braku partycypacji społecznej elblążan.
      
       Partycypacja społeczna
      
W nowoczesnym systemie sprawowania władzy partycypacja społeczna jest niezbędna i powinna być niezwłocznie wdrożona w Elblągu. Zazwyczaj określa się jej trzy poziomy.
       Pierwszy poziom to INFORMACJA, czyli przekazywanie mieszkańcom informacji o sprawach ich dotyczących. Nie tylko w sposób bierny (zawieszenie w gablocie czy zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej), lecz proaktywny – dostarczanie mieszkańcom w skuteczny sposób czytelnej, dostosowanej do poziomu odbiorcy, aktualnej informacji.
       Drugi poziom to KONSULTACJE SPOŁECZNE, czyli zasięganie opinii mieszkańców w sprawach, które ich dotyczą. Jest to proces, który powinien być zaplanowany w czasie. Rozpoczyna się przekazaniem skutecznej, czytelnej informacji na temat konsultowanego zagadnienia, a kończy zebraniem – z zastosowaniem wielu metod – odpowiedzi od jak najszerszej i kompetentnej grupy osób. Należy podkreślić, że ostateczna decyzja należy do władz. Konsultacje powinny być prowadzone proaktywnie, w dobrej wierze, przy zachowaniu zasady reprezentatywności i równości partnerów, rzetelnie, przejrzyście i otwarcie.
       Trzeci poziom to WSPÓŁDECYDOWANIE. Oznacza to w skrócie zapraszanie mieszkańców i reprezentujące ich organizacje pozarządowe do wspólnego określania problemów i potrzeb
       społecznych, a także szans rozwojowych wspólnoty lokalnej, wspólnego określania sposobów ich rozwiązywania oraz podejmowania wspólnych działań wdrażających te rozwiązania. Tu główną zasadą jest partnerstwo, poszanowanie dobra wspólnego, dialog, wspólne dochodzenie do rozwiązań lub nawet delegowanie mieszkańcom części decyzyjności przez władze (m.in. tworzenie budżetu partycypacyjnego). Metodą pracy są partnerstwa, zespoły, grupy robocze itp.
      
       Dlaczego partycypacja społeczna?
      
Rządzenie z zastosowaniem metod partycypacyjnych pozwala na uzyskanie większej społecznej akceptacji rządzących, wybieranie optymalnych, najlepszych decyzji, zmniejsza biurokrację, zmniejsza dystans obywateli od władz („my-oni”), powoduje lepszą realizację programów i strategii, wprowadza elementy kontroli społecznej.
       Bardzo dobrym ruchem nowych władz było powołanie Departamentu Komunikacji Społecznej, jednak samo istnienie departamentu nie zapewnia sprawnego systemu partycypacji elblążan we współzarządzaniu miastem. Potrzebna jest wola polityczna, wiedza na temat nowych rozwiązań partycypacyjnych, stworzenie i wdrożenie systemu partycypacji.
       Wydaje się, że współpraca samorządu z organizacjami pozarządowymi jest na dobrej drodze. Organizacje pozarządowe skupiają najbardziej aktywnych społecznie elblążan, jednak nie obejmują wszystkich mieszkańców. Partycypacja społeczna powinna objąć wszystkich zainteresowanych współpracą mieszkańców, nie tylko tych zorganizowanych.
      
       Konsekwencje zaniechania
      
Coraz więcej polskich samorządów rozwija systemowo partycypację społeczną, która staje się powoli normą w zarządzaniu społecznością lokalną. Normą, która od wielu lat zakorzeniła się na Zachodzie Europy, w Stanach Zjednoczonych, Brazylii itd.
       Niewdrożenie zasad partycypacji społecznej, trwanie w okopach „demokracji przedstawicielskiej”, naraża Elbląg na spowolnienie w rozwoju społecznym i gospodarczym, na co nie możemy wyrazić zgody.
      
       Wnioski
      
Uważamy, że niezbędna jest zmiana w stylu rządzenia wspólnotą lokalną Elbląga: stosowanie skutecznych, interaktywnych metod informowania mieszkańców, prowadzenie z nimi stałego dialogu dotyczącego wspólnych spraw, tworzenie infrastruktury do współuczestnictwa i współrządzenia miastem.
       Postulujemy:
       1. Utworzenie zespołu interdyscyplinarnego, który zajmie się opracowaniem systemu komunikowania i partycypacji społecznej w Elblągu, i który będzie monitorował wdrożenie i funkcjonowanie tego systemu.
       2. Opracowanie i przyjęcie uchwały Rady Miejskiej o konsultacjach z mieszkańcami Elbląga z zastosowaniem szerokiego wachlarza metod konsultacyjnych.
       3. Opracowanie i wdrożenie planu powoływania Rad Dzielnicowych w Elblągu.
       4. Opracowanie zasad powoływania i funkcjonowania partnerstw lokalnych działających na rzecz określonych sfer społeczno-gospodarczych z udziałem władz samorządowych i jednostek podległych.
       5. Opracowanie i przyjęcie uchwały Rady Miejskiej w sprawie inicjatywy lokalnej.
       Powyższe postulaty wynikają z przedstawionego przez nas władzom samorządowym w zeszłym roku pakietu uchwał obywatelskich. Niektóre z nich zostały zapoczątkowane (np. możliwość tworzenia jednostek pomocniczych samorządu – Rad Dzielnicowych), jednak wiele z nich czeka na realizację.
      
       Deklaracja współpracy
       Elbląski Komitet Obywatelski deklaruje współpracę z władzami miejskimi w kwestii budowania systemu partycypacji społecznej w mieście. Jednocześnie z uwagą będziemy obserwować działania samorządu w tym zakresie oraz przedstawiać nasze stanowiska w tej sprawie.
      
       * tytuł pochodzi od redakcji
      
Elbląski Komitet Obywatelski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Papier wszysto przyjmie. Jak to się ma do tego, że pewien Pan z tego towarzystwa chodzi do Nowaczyka i w zamian za poparcie w drugiej rundzie wyborów załatwia (kosultuje )stołki dla swoich.
 • jak najbardziej POPIERAM
 • Wszystko fajnie, pięknie i chwalebnie tylko jakoś tego nie kupuje. .. że tak za free, bez żadnych ukrytych intencji, bezinteresownie??? Bo jeżeli tak, to pozostaje czyste lenistwo schowane pod pojęciem "postulujemy", może nie "postulujcie" i skoro tak świetnie Wam idzie komunikacja ze społeczeństwem to poprstu wystartujcie w wyborach, wygrajcie je i wprowadźcie Wasze "postulaty" w życie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Buziak Rozpustnik(2012-01-31)
 • au sialala mam dwie lewe ręce. .. .. to chyba z tego klasyka Shakin Dudiego wzięła Redakcja swój tytuł. .. .ukryta złośliwość wobec obecnych władz miasta?; ))))
 • a co to za stowarzyszenie od tych hostess
 • ktos EKO-MLEKO kupuje w ogóle? Bo ja nie pijam z ich sadzawek haha
 • Władza, która nieszanuje obywateli, niech ta wladza nie liczy na to by obywatele szanowali władze. Wiecie, co powiedzieli moi znajomi z różnych części Polsk, gdy sie dowiedzieli, że prezydent Elbląga chce 'uszczęśliwić' Elblążan podnosząc czynsze o 100 %?-
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tak myśle...(2012-01-31)
 • a tu, a'propos "rządzących" popatrzcie - www.youtube.com - już co najmniej rok temu ten gość ostrzegał co ##### szykują na świecie. Ostre.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kinoman nie chodzący na wybory(2012-01-31)
 • Wydaje się że kiedyś ktoś powiedział że komunikacja ze społeczeństwem będzie priorytetem tej nowoczesnej kadencji. I co ? jak zwykle g. .. .Departament Komunikacji Społecznej praktycznie można powiedzieć jest w stanie szczątkowym bez szafa który miałby pomysł na funkcjonowanie tego organizmu. Uważam ze treść artykułu doskonale oddaje prawdziwą atmosferę podziału jaki zaczyna funkcjonować w naszym mieście pomiędzy społeczeństwem i d e m o k r a t y c z n i e wybranymi przedstawicielami tego społeczeństwa. Wygląda na to że jak na razie ta druga strona nie bardzo się przejmuje.
 • niech pracują i tesciowa wezmą i wloskie euro do elblaga przywoza, takie to siostry obie krystyny obie. .. .. mi się
 • www.elblag-eko.org Arkadiusz Jachimowicz - prezes Leszek Lewarowski - wiceprezes Elżbieta Banasiewicz - skarbnik Jacek Zbrzeźny - członek Teresa Bocheńska Aniela Wiesława Grudzińska Piotr Brędowski Karol Gorobec Witold Łada Izabela Piskorek Marian Peters Paweł Petasz Ryszard Miszk Roman Kochanowski Zenon Lecyk Zbigniew Pąsik Andrzej Pelc Andrzej Górnicki Michał Jachimowicz
 • po przegranych wyborach jakos temu EKO ubylo 2/3 czlonkow. czyzby zawiedli sie brakiem koryta?
Reklama