UWAGA!

Niebezpieczne zabawy bronią

 Elbląg, Wiatrówka to nie zabawka. Warto pamietać o tym przed zakupem broni dla swojego dziecka
Wiatrówka to nie zabawka. Warto pamietać o tym przed zakupem broni dla swojego dziecka (fot. KMP Elbląg)

W ostatnim czasie elbląscy policjanci odnotowali wzrost przypadków użycia broni pneumatycznej w sposób niezgodny z prawem, a także z zasadami bezpieczeństwa. Informowaliśmy o postrzeleniu 14-letniej dziewczyny przez dwóch nastolatków, czy o wypadku na imprezie, gdy 54-latek postrzelił swojego gościa.

Jednym z ostatnich zdarzeń było przestrzelenie z wiatrówki szyby w miejskim autobusie. Wcześniej doszło do postrzelenia 14-letniej dziewczyny przez jednego z dwóch 15-latków, którzy bawili się wiatrówką. Jeszcze wcześniej, podczas libacji alkoholowej w jednym z elbląskich mieszkań 54-latek postrzelił swojego 50-letniego gościa w głowę właśnie z wiatrówki. Wszyscy wymienieni sprawcy zostali ustaleni przez policjantów i ponieśli, bądź poniosą odpowiedzialność za swoje czyny.
     - Polskie prawo dopuszcza posiadanie bez zezwolenia policji m.in. broń pneumatyczną, z której energia wystrzelonego pocisku nie przekracza 17 Jouli – wyjaśnia st. post. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. - Nie ma tu już znaczenia czy lufa jest gwintowana czy gładka, czy wiatrówka działa na zasadzie tłoka i sprężyny lub jest zasilana dwutlenkiem węgla lub też sprężonym powietrzem. Wartością, która decyduje o tym, czy na dany egzemplarz jest potrzebne pozwolenie czy też nie, jest energia wylotowa pocisku. Jeżeli jest ona poniżej 17 Jouli, pozwolenie nie jest potrzebne. Trzeba jednak pamiętać, że drugim obostrzeniem oprócz limitu energii jest wiek osoby, która może taki „sprzęt" posiadać. Aby kupić wiatrówkę trzeba więc mieć ukończone 18 lat W rozumieniu Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, ze zmianami i w brzmieniu obowiązującym od dnia 12 kwietnia 2003 r.: „Bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J."
     Można więc przyjąć, że wszelkiego typu wiatrówki w limicie 17 J w myśl ustawy nie są bronią, a jedynie urządzeniami pneumatycznymi. To jednak rozumowanie prawne.
     - Trzeba pamiętać o tym, że wiatrówka może być niebezpieczna, jeżeli zostanie wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem, a więc inaczej niż strzelanie z niej do tarczy lub innych bezpiecznych celów – ostrzega st. post. Nowacki. - Nie ma co prawda obowiązku strzelania z wiatrówki do 17 J tylko na strzelnicy sportowej, ale... Strzelania takie powinny się odbywać tylko w miejscach, które są bezpieczne lub zabezpieczone w taki sposób, że nie będzie możliwości postrzelenia osoby, zwierzęcia lub wyrządzenia innej szkody np. w mieniu.
     - Jeżeli podczas takiego rekreacyjnego strzelania śrut będzie padał poza obręb naszej „strzelnicy" to znaczy, że nie zabezpieczyliśmy odpowiednio miejsca – dodaje. - Jeżeli w takim przypadku coś się komuś stanie, to będzie odpowiadał za to strzelający lub właściciel wiatrówki.
     No właśnie na właścicielu takiego urządzenia pneumatycznego ciąży więc obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia wiatrówki przed dostępem do niej np. dzieci. Jak się okazuje realizacja tego obowiązku pozostawia często wiele do życzenia.
     - Tak naprawdę w wielu przypadkach to dzieci dostają wiatrówkę, którą kupują im dorośli – zauważa st. post. Krzysztof Nowacki. - Każde więc strzelanie z wiatrówki przez osobę, która nie ukończyła 18 lat musi się odbywać pod nadzorem osoby pełnoletniej. Jeżeli nie będzie takiego nadzoru, a w szczególności, jeżeli dostęp do wiatrówki będą miały dzieci może się to zakończyć przykrymi konsekwencjami.
     Jeżeli: strzelasz do ludzi, nie ważne czy dla zabawy czy umyślnie, popełniasz czyn, który może być zakwalifikowany jako narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.
     Jeżeli: próbujesz polować przy pomocy wiatrówki - popełniasz kłusownictwo. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 5 (art. 53 ustawy Prawo łowieckie)
     Jeżeli: strzelasz do zwierząt, to czyn ten może zostać zakwalifikowany jako znęcanie się nad zwierzęciem. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt grozi za to kara do roku pozbawienia wolności.
oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Czegoś nie rozumiem- jeśli strzelasz do ludzi, grozi kara do 3 lat, jeśli kłusujesz do 5 lat
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    dziwne prawo(2009-05-14)
  • ponieważ ludzi nie przerabiaj na kiełbasę tylko zwierzątka :)
  • A co będzie się działo, kiedy to już w naszym cudownym kraju, każdy będzie mógł posiadać broń i używać jej w "obronie własnej". .. .Każdy będzie strzelał do każdego, żeby bronić swojego nowego telewizorka czy kanapy. .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    mama iza(2009-05-14)
  • sprawca strzelajacy do autobusu nie zostal przeciez ustalony ?????
  • Oczywiście, że został zatrzymany to nasz Szymon.
  • chory kraj, chore obyczaje
  • No proszę odżegnujemy od czci i rozsądku 15latkę ze słupa, a tu nowe kwiatki. Ciekawość z głupotą zbierają nowe plony.
  • A idioci w rządzie kombinują jak tu da ludziom broń do łapy. .. .przepraszam nie da tylko SPRZEDAC
  • ee tam postrzelili. .pozwolicie sprzedawac granaty to dopiero bedzie ubaw!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    rokita(2009-05-15)
  • Umnie na osiedlu od roku sąsiad strzela do wszystkiego co się rusza i policja niemoże (albo niechce) go namieżyć.
  • A jeśli obywatelu z wiatrówki strzelasz do kaczek, to i tak zakwalifikują to jako zamach na prezydenta!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    donaldzik(2009-05-17)
  • Jaka bron pneumatyczna to tak jakby na pistolet powiedzieę karabin maszynowy. .. karabinek pneumatyczny posiada pneumat pochłaniający część energii kinetycznej broni a wiatrówka no co tu się produkować, takowego nie posiada (wiatrówka śr. 150-1000 zł, karabinek pneumatyczny śr. 700-30000 zł) jeśli celem reportarzu było zniechęcenie ludzi do sportu jakim jest strzelectwo sportowe to nie wyszło wam
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    sportowiec(2009-05-21)
Reklama