UWAGA!

O młodzieży w rozmowach polsko- niemieckich

  Elbląg, O młodzieży w rozmowach polsko- niemieckich
(fot. AD)

Nasz Kongres porównałbym do lokomotywy, która powoli, ale nieustannie pcha nas do przodu, z mozołem ciągnie wagony, odwiedza coraz to nowe obszary, łączy torami miejsca, ludzi i sprawy – mówił Sławomir Jezierski, starosta elbląski podczas XI Polsko- Niemieckiego Kongresu Samorządowego.

– Kongres, który rozpoczynamy jest ważnym wydarzeniem politycznym, społecznym i medialnym. Ważnym sygnałem dla polityków w Berlinie i w Warszawie mówiącym o tym, że my tu lokalnie cały czas, od wielu lat, nieprzerwanie wypełniamy treścią partnerskie polsko- niemieckie umowy o współpracy – wyjaśniał Sławomir Jezierski.
       Tegoroczny Kongres, trwający od 12 do 14 października, odbywa się pod hasłem „Młodzież przyszłością Europy- doświadczenia polskich i niemieckich samorządów w ostatniej dekadzie” i jest po raz pierwszy organizowany jest w Elblągu. W Kongresie bierze udział około 100 przedstawicieli lokalnych samorządów Polski i Niemiec, a także parlamentarzyści, wychowawcy, naukowcy i przedstawiciele mniejszości narodowych. Tematami wiodącymi będą dobre przykłady wymiany i współpracy młodzieżowej oraz osiągnięcia samorządów w zakresie ratowania dóbr kultury.
       – Ostatni Kongres odbył się w Hahnbach na terenie Niemiec. Odbywa się on na przemian- raz strona polska zobowiązuje się do organizacji tego Kongresu, a raz strona niemiecka. W tej chwili jesteśmy w Elblągu, w przyszłym roku będziemy w Köln. Kongresem zainteresowane są głównie samorządy województwa warmińsko- mazurskiego oraz województwa opolskiego, chociażby z powodu przyczyn historycznych – wyjaśniał Maciej Romanowski, wicestarosta elbląski, koordynator Kongresu. – Samorządowcy pokazują na nim swoje sukcesy, szczególnie te dotyczące współpracy młodzieżowej, kulturalnej czy sportowej. Kolejnym krokiem będą tematy związane ze współpracą gospodarczą. Czasami napotykamy na trudności i dzisiaj chcemy o nich mówić- jakie problemy, jakie trudności i jak je pokonać oraz zintensyfikować tę współpracę z młodzieżą.

 


       W kongresie miał także uczestniczyć Lech Wałęsa, jednakże z powodu podróży zagranicznej nie mógł pojawić się osobiście. Jego słowa odczytał Jerzy Wcisła, dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
       – To naszemu pokoleniu udało się zamknąć epokę podziałów, granic i agresywnych sojuszy. Dzisiaj pokolenie dokonujące zmian przechodzić będzie powoli do przeszłości. Nasze miejsca niedługo zajmą młodzi, którzy nie znają dawnych emocji i nie pamiętają śledzenia upadku muru berlińskiego w 1989 roku – napisał Lech Wałęsa. – Oczywiście nie możemy pozwolić, aby młodzi obywatele zapomnieli o wartościach, jakie przyświecały nam w czasie walki o wolną Polskę, Zjednoczone Niemcy i wspólną Europę, musimy jednak uznać, że mają prawo żyć swoim życiem i wypełniać polityczną i gospodarczą przestrzeń wspólnej Europy swoimi pomysłami i swoją pracą. Starajmy się jedynie nauczyć młodych ludzi współpracy ponad podziałami, tak jak my się jej uczyliśmy wprowadzając ją w życie .
      
       Organizatorem Kongresu jest Starostwo Powiatowe w Elblągu w partnerstwie z Marszałkiem Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Prezydentami Elbląga oraz Olsztyna, Starostą Elbląskim oraz Olsztyńskim, natomiast ze strony niemieckiej będzie to AKP Deutschland (Deutsch-Polnische Arbeitsgemeinschaft Kommunalpolitische Partnerschaften) pod kierownictwem Bernarda Hinza.
      
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jezierski - niezatapialny pomimo wszystko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_49385(2012-10-13)
 • No, tak. Szczytne są hasła Kongresu. Ale jakie to ma przełożenie na totalną emigrację młodych ludzi ? Czy ktoś mógłby podać ile młodych, po studiach, dobrze wykształconych Polaków - z Elbląga - opuściło tą małą ojczyznę, która okazała się dla nich potworną macochą ? Ten Kongres przypomina dawne bezsensowne czynności z PRLu.
 • mlodzy niemiec czy stary rusek - daje przezyc staremu
 • jezuuu, a kto im to tłumaczy, przecież ta stara gwardia ani w ząb żadnego języka
 • o młodzieży bez młodzieży. .. istny PRL
 • Niech sie starostwo zajmuje swoją bezrobotną elbląską młodzieżą. Po co PUP na przeciwko ? Etaty rozdawane sa swoim. Młody po studiach bez pracy, a mundurowy emeryt na stanowisku naczelnika ochrony środowiska dorabia sobie do marnej mundurowej emerytury kolejne tysiące !!!
 • niech ziątek płaci za wode i bedzie git.
Reklama