UWAGA!

"Od nowa" i nowa misja

 Elbląg, "Od nowa" i nowa misja
fot. arch. portEl

Na najbliższej sesji radni zdecydują o likwidacji Domu dla Bezdomnych i jednocześnie powierzeniu jego prowadzenia stowarzyszeniu "Od nowa", które wygrało konkurs. Stowarzyszenie utworzyli dotychczasowi pracownicy Domu. Na swoją działalność będą każdego roku otrzymywać 650 tys. zł od miasta, będą również mogli - jako stowarzyszenie - pozyskiwać dodatkowe środki na pomoc osobom potrzebującym.

- Dom dla bezdomnych w Elblągu będzie nadal istniał. Zmieniamy tylko formułę jego funkcjonowania - wyjaśnia Grażyna Kluge, wiceprezydent Elbląga. - Jeżeli radni przegłosują uchwałę to przez dwa lata, do 2015 roku Dom prowadzony będzie przez Stowarzyszenie na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących "Od nowa", które utworzyli dotychczasowi pracownicy Domu.
       Do obowiązków Stowarzyszenia należeć będzie:
       - zapewnienie tymczasowego miejsca noclegowego dla 50 mężczyzn, w tym skierowanych na podstawie decyzji administracyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu,
       - dostarczenie osobie potrzebującej bielizny, odzieży i obuwia odpowiedniego do indywidualnych potrzeb i pory roku,
       - zapewnienie jednego gorącego posiłku dziennie osobie, która własnym staraniem nie może go sobie zapewnić, przyznanego na podstawie decyzji administracyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu,
       - udzielanie pomocy i podejmowanie działań na rzecz osób dotkniętych lub zagrożonych problemem alkoholowym,
       - interwencyjnie, od 1 listopada do 31 marca każdego roku udzielenie schronienia, możliwości posiłku oraz niezbędnego ubrania dodatkowo dla 40 bezdomnych mężczyzn.
       Miasto każdego roku dofinansuje Stowarzyszenie kwotą 650 tys. zł.
       - Prowadzenie Domu dla bezdomnych przez Stowarzyszenie powinno dać dobre efekty, przede wszystkim w pozyskiwaniu dodatkowych środków - stwierdza wiceprezydent Kluge. - To właśnie do organizacji pozarządowych kierowane są dziś różnorodne programy, z których pieniądze przeznaczane są na pomoc społeczną. Mam jednocześnie nadzieję, że Dom dla bezdomnych będzie miejscem, w którym uda się wyrwać z bezdomności osoby do tego chętne – kończy.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ciekawe jakie było kryterium wyłonienia podmiotu prowadzącego. Czy bylo to: kto tańszy ten lepszy? Mam nadzieję, zę nie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  co???.(2012-10-11)
 • miejmy nadzieję, że nowy "zarząd" domu pomocy nie zastał założony bo zwęszył pieniądze. A takie pytanie praktyczne. Dom dla mężczyzn a dla kobiet gdzie jest??
 • Dla kobiet jest w budynku obok, dom samotnej matki
 • a czy dom samotnej matki założenia nie jest dla matek z dziećmi??
 • MOże wreszcie będzie normalnie. A w ogóle, dla kobiet, które miałyby pomysł by iśc do tego ośrodka obok domu dla bezdomnych-stanowczo odradzam/
 • Czyżby był to koniec epoki czarnych biznesłomen, które najchętniej przyjmowały na noclegi panów zaopatrzonych w rentę/emeryturę mając jednocześnie w głębokiej czeluści miłość bliźniego?
 • Szkoda że Pan Prezydent Nowaczyk prawie pozbawił pracy wiele osób w tym Domu. Do pierwszego konkursu nikt się nie zgłosił, więc pracownicy byli zmuszeni do założenia stowarzyszenia, a by nie stracić pracy. Jedyny plus jest taki, że w końcu skończy się utrzymywanie zakonnic, które "z powołania" brały pensyjki a za nic nie płaciły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jartek(2012-10-11)
 • a co z zakonnicami??
 • chciałbym mieć taką emeryturę 13 tys rocznie co na utrzymanie jednego bezdomnego w tym ośrodku, niezłe lody beda kręcić a jeszcze mają być sponsorzy
Reklama