UWAGA!

Oddaj szpik - podaruj życie

 Elbląg, Do rejestracji w banku dawców szpiku zachęcają elbląscy lekarze Katarzyna Chylińska-Wachnianyn i Wojciech Wenski
Do rejestracji w banku dawców szpiku zachęcają elbląscy lekarze Katarzyna Chylińska-Wachnianyn i Wojciech Wenski (fot. AD)

Rocznie na szpik oczekuje ok. 300 chorych Polaków. To dla nich jedyna szansa na zdrowie i życie. Tymczasem w banku dawców w naszym kraju zarejestrowanych jest ponad 100 tysięcy osób. W porównaniu z innymi państwami wypadamy bardzo słabo. Możemy to zmienić, także my, elblążanie. 22 września w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zostanie przeprowadzona rekrutacja potencjalnych dawców szpiku.

W Polsce jest sześć baz dawców szpiku. W ubiegłym roku zarejestrowano w nich 33 tysiące osób. W tym roku jest ich już 103,5 tysiąca. Bardzo dużo osób odpowiedziało na apel Dody, której narzeczony Adam Darski (znany bardziej jako Nergal) choruje na białaczkę. Jak przyznają lekarze, taki zryw cieszy, ale jest jednorazowy, spowodowany informacją o chorobie osoby znanej, publicznej (podobnie było, gdy na przeszczep szpiku oczekiwała siatkarka Agata Mróz).
       - Mamy dużo do zrobienia jeśli chodzi o podnoszenie świadomości społecznej – mówi dr Wojciech Wenski, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. – Właściwie już od dzieciństwa powinny być prowadzone szkolenia mówiące o tym, jak ważne jest oddawanie szpiku czy narządów. Społecznie reagujemy na dramat osób znanych. Wówczas jest głośno o transplantologii – kontynuuje dr Wenski. – Najlepiej jednak byłoby działać systematycznie i planowo.
       Na świecie jest 11 milionów zarejestrowanych dawców szpiku. W Stanach Zjednoczonych, które – wiadomo - są potężnym krajem, ta liczba sięga 5 mln, w Niemczech 3 mln, a Wielkiej Brytanii ponad 600 tysięcy.
       - My wypadamy dramatycznie żenująco – uważa lek. Wojciech Wenski.
       Dawców mamy niby więcej niż w roku ubiegłym, ale i liczba chorych na białaczkę, chłoniaka i inne choroby układu krwionośnego wzrasta.
       - Średnio rocznie na szpik oczekuje w Polsce ok. 300 osób. W tym roku ich liczba wzrosła do ok. 400 – mówi dr Katarzyna Chylińska-Wachnianyn, szpitalny koordynator ds. transplantologii WSzZ w Elblągu. – 260 spraw zostało zamkniętych, tzn. zakończyło się zgonem lub przeszczepem.
       Idealna sytuacja to taka, gdy pobieranie szpiku jest możliwe od osoby spokrewnionej z chorym. Największą zgodność antygenów zauważa się u rodzeństwa. Jednak to tylko 25 proc. prawdopodobieństwa. Jeśli nie można znaleźć dawcy w rodzinie, szuka się go w bankach dawców szpiku, a tu prawdopodobieństwo „trafienia” jest jak 1 do 100 tys.
       Kto może zostać dawcą?
       - Każda osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 50. roku życia i jest zdrowa – mówi lek. Wojciech Wenski.
       Elblążanie, którzy chcą zostać dawcami szpiku kostnego mogą oddać próbkę krwi i zarejestrować się np. w Gdańsku. Aby jednak ułatwić im procedurę, Wojewódzki Szpital Zespolony organizuje taki pobór u siebie. We wrześniu ubiegłego roku z takiej możliwości skorzystało 400 osób.
       - To przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – przyznaje dr Wenski. – Laboranci z Gdańska byli przygotowani na pobranie 200 próbek. Nie spodziewaliśmy się tak potężnego odzewu ludzi. Teraz też Gdańsk wierzy w elblążan i przygotowuje 500 probówek – dodaje. – Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się w naszym szpitalu 22 września w godz. od 11 do 17. Każdy chętny musi mieć przy sobie dowód tożsamości, wypełnić deklarację i oddać krew, którą pobiorą pracownicy Laboratorium Immunologii Klinicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
       Przebadanie każdej próbki krwi to stosunkowo drogie badanie, a NFZ stawia limity. Dlatego część pobranych próbek jest zamrażanych i czeka na kolejną pulę pieniędzy, a ich dawcy muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na potwierdzenie rejestracji w banku.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • negral czeka
 • dacie kasę to oddam ktoś robi na tym biznes a ja mam oddawać za friko
 • Oddałam w tamtym roku taką próbkę, ale od tamtej pory zero odzewu chociażby spodziewałam się czegoś w rodzaju podziękowań i zapewnienia, że "istnieje" w banku potencjalnych dawców i że jeśli zajdzie potrzeba będę mogła być dawcą. Trochę nieodpowiedzialne podejście do tematu. ..
 • a łojciec rydzyk wyraził na to zgodę?
 • ma-za, hohoho, niech padaja na kolana, ze zechciałas sie zapisac wstępnie, hohoh
 • ludzie, to sie nie robi dla panstwa ani kosciola, tylko dla kogos kto umiera, wiec jak nie macie niec madrego do powiedzeni, to nic nie mowcie. szkoda, ze nie wiecej i nie czesciej przyjezdzaja po to z gdanska
 • "Rocznie na szpik oczekuje ok. 300 chorych Polaków. (. .. ) Tymczasem w banku dawców w naszym kraju zarejestrowanych jest 103,5 tysiąca osób. " To mało ??? Chyba, że chodzi o 300 tysięcy Polaków. Wtedy to co innego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sfobodnyy(2010-09-13)
 • Przecież nie chodzi o to, żeby padali na kolana, ale sam odzew, że jednak tam jestem, że może będę potrzebna. To co innego, źle mnie zrozumiałeś/zrozumiałaś
 • Ciekawski Tylko, że nie kazdy ma swiadomośc, ze w Polsce kwitnie podziemny handel organami ludzkimi. Na pewno potrzebujacy mchiry biedny -. .. szpiku nie dostanie bo sie nie doczeka, bo "nie dal koperty " doktorkowi, bo go zwyczajnie nie stać. kto dostanie nasz szpik ?Odpowiedzcie sobie panstwo sami. A ja mam do oddania. .. kilka butelek po piwie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski(2010-09-13)
 • Ciesze się, że tym razem organizator przewidział popołudniowe godziny przyjmowania chętnych :D Zdecydowanie pójdę. Już bardzo dawno chciałam to zrobić. Powinno się to dziać automatycznie przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zdecydowanie ułatwiło by sprawę :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nereis(2010-09-13)
 • Do Ciekawski. Nie masz pojęcia o czym mówisz, szpik to nie nerka i nawet nie wątroba. Nie da się przeszczepic Twojego nędznego szpiku nawet jeśli ktoś za niego zapłaći miliony, jeśli nie będzie pasował. Więc nie wypowiadaj się w tym tonie i poczytaj trochę. Idżcie siezarejestrować, bo nigdy nie wiadomo kto będzie potzrebował pomocy
 • Obecnie jest to tylko przyczynek do stłamszenia zapału ludzi chcących oddać swój dar natury. Te "akcje" to dodatkowa kasa dla ciagle nienasyconych pracowników służby zdrowia. Kopacz i NFZ jednoznacznie ogłosili, że na wprowadzenie kogoś do bazy dawców brak środków. To jest przyczyna skromnej bazy dawców. Ochotników na dawców jest setki tysięcy, oraz jest kasa na te "akcje".
Reklama