UWAGA!

Odszedł biskup oddany bezgranicznie człowiekowi

2009-09-13
19:00
Elbląg, Żył bardzo bogatym życiem, był bezgranicznie oddany człowiekowi - tak o śp. biskupie Andrzeju Śliwińskim mówił jego przyjaciel, ordynariusz diecezji pelplińskiej
Żył bardzo bogatym życiem, był bezgranicznie oddany człowiekowi - tak o śp. biskupie Andrzeju Śliwińskim mówił jego przyjaciel, ordynariusz diecezji pelplińskiej (fot. PS)

Kilkudziesięciu księży odprawiło dziś (13 września) mszę świętą żałobną w intencji śp. ks. biskupa Andrzeja Śliwińskiego. Uroczystości przewodniczył wieloletni przyjaciel zmarłego, ks. biskup Jan Bernard Szlaga, ordynariusz diecezji pelplińskiej. W katedrze pw. św. Mikołaja zebrali się tłumnie wierni, w ławkach kościelnych zasiedli też przedstawiciele władz miasta z prezydentem Henrykiem Słoniną na czele.

Msza święta żałobna rozpoczęła się o godz. 15. Wokół ołtarza zebrało się kilkudziesięciu księży. W części centralnej stanęli biskup elbląski Jan Styrna oraz biskup pomocniczy Józef Wysocki. Mszy przewodniczył ordynariusz diecezji pelplińskiej ks. biskup Jan Bernard Szlaga, wieloletni przyjaciel zmarłego.
       - Ksiądz biskup Andrzej Śliwiński pochodził z bardzo religijnej rodziny nic więc dziwnego, że wybrał drogę posługi kapłańskiej – mówił w homilii. – Był to człowiek bardzo pracowity, radosny, który żył bogatym życiem. Umiłował człowieka, naukę, kościół, kulturę. Był też miłośnikiem sportu – sam przed laty był znakomitym tenisistą stołowym.
       - Przełom w jego życiu nastąpił 25 marca 1992 r., gdy został powołany do tworzenia wspólnoty Kościoła w ramach diecezji elbląskiej – kontynuował. - Ingres biskupi nastąpił 17 maja. Bardzo szybko, bo już we wrześniu tego samego roku ks. biskup Andrzej Śliwiński powołał do życia Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu. Założył też Caritas, Dom Formacyjny Rodzin, powołał kapituły w Kwidzynie i w Prabutach.
       - Biskup Andrzej Śliwiński był oddany bezgranicznie człowiekowi – podkreślał jego przyjaciel. – Czasem aż za bardzo. Można wówczas przeoczyć, że z ziaren zaczynają sypać się plewy. I biskup przeoczył, a w efekcie zaczął podupadać na zdrowiu, zmienił się. Wreszcie poprosił o zwolnienie z funkcji ordynariusza diecezji elbląskiej, z uwagi na Kościół i Ojca Świętego, którego nie chciał zasmucać. Umiał przyjąć na siebie brzemię i zaufał Panu. Teraz wyruszył w drogę do Ojca, do mieszkania, takiego, jakie czeka na każdego z nas. Dzięki więc za to co dobre i wielkie – zakończył biskup Szlaga.
      

 


       Jutro (14 września) o godz. 10.45 trumna z ciałem śp. biskupa Andrzeja Śliwińskiego ponownie zostanie przewieziona do katedry. O godz. 12 rozpocznie się msza święta pogrzebowa. Po mszy ciało zmarłego zostanie złożone w krypcie biskupów elbląskich w katedrze św. Mikołaja. Pierwszy ordynariusz diecezji elbląskiej będzie też pierwszym biskupem, który spocznie w tym miejscu.
       W związku z uroczystościami pogrzebowymi śp. księdza biskupa Andrzeja Śliwińskiego w godz. od 6 do 15 ruch drogowy i parkowanie pojazdów w obrębie ulic Starego Miasta będzie utrudnione. Całkowicie wyłączone z ruchu zostaną ulice: Mostowa, Rybacka i Kowalska.
       Uczestnicy uroczystości pogrzebowych powinni pozostawić swoje pojazdy na okolicznych parkingach: Przymurze, Kumieli, Zamkowa, Warszawska, Pocztowa (przy PKO).
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama