UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ostatnia w tym roku

Elbląg, Ostatnia w tym roku
fot. Anna Dembińska

29 grudnia odbyła się druga sesja Rady Miejskiej Elbląga kadencji 2010-2014. Głównym jej tematem było wprowadzenie poprawek – chyba już ostatnich – do budżetu miasta na kończący się, 2010 rok.

Druga sesja, choć radni zebrali się już po raz czwarty po wyborach. Poprzednie trzy spotkania stanowiły jednak pierwszą sesję Rady Miejskiej, podzieloną na trzy części.
       Dzisiejsza sesja miała już charakter typowo roboczy, co nie znaczy, że Rada działa już w pełnym składzie. Po raz ostatni w charakterze radnych pokazali się na sesji Grażyna Kluge i Tomasz Lewandowski, którzy na początku stycznia obejmą stanowiska wiceprezydentów. Za Grażynę Kluge mandat z okręgu nr 2 obejmie Ryszard Zgirski (uzyskał 239 głosów), który był już radnym w poprzednich kadencjach, natomiast za Tomasza Lewandowskiego z okręgu nr 5 – Agnieszka Kondraczuk (125 głosów), zupełnie nowa osoba w Radzie. Tych dwoje radnych złoży ślubowanie na następnej sesji i wówczas będzie to już najprawdopodobniej ostateczny skład Rady.
      
       Konwent Seniorów
      
Radni powołali dzisiaj Konwent Seniorów, który ma być ciałem doradczym, ułatwiającym współpracę między Radą Miejską a Prezydentem Miasta oraz między Klubami Radnych. Tworzą go: Jerzy Wcisła (przewodniczący Konwentu), Henryk Horbaczewski (wiceprzewodniczący) oraz członkowie: Elżbieta Gelert, Jerzy Wilk, Janusz Hajdukowski i Antoni Czyżyk.
       Zwyczajowo Konwent Seniorów tworzą przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz przewodniczący Klubów Radnych (PO, SLD i PiS). Tak jest również w tym przypadku.
      
       Dochody miasta spadają
      
Radni przyjęli też poprawki do budżetu miasta na 2010 rok. Wykonanie budżetu będzie mniejsze od planowanego, dochody miasta ustalono na poziomie 484 milionów zł. Przyczyny tego wyjaśniała radnym zastępca skarbnika miasta Rozalia Grynis. Według niej, zmniejszenie dochodów nastąpiło głównie w trzech pozycjach. Pierwsza to środki Unii Europejskiej – o około 7 milionów zł. Według pani skarbnik, tym nie należy się martwić, bo te pieniądze wpłyną do miejskiej kasy w przyszłym roku.
       Gorzej jest z dochodami własnymi miasta. Udział miasta w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), który uzależniony jest od zysku lokalnych przedsiębiorców, spadł o około 4 miliony zł. Także udział miasta w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) był mniejszy niż zakładano – spadł do poziomu z 2007 roku. Na te dochody wpływa przede wszystkim poziom zatrudnienia w mieście i wysokość zarobków.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • podatek CIT, jak się nie wspiera lokalnych przedsiebiorców to podatki maleją i mogą się skurczyć jeszcze bardziej jeżeli polityka miasta będzie polegała na pobieraniu i podwyższaniu bez wspierania. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  podatnik(2010-12-29)
 • A nie obniżono ceny wody? - przecież inflacja nie była na poziomie 11%
 • Po co miastu dochody, ważne że dochody skarbników, prezydentów i radnych rosną co roku - jestem pewien że jeszcze tak nie było żeby spadły
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nutka optymizmu(2010-12-29)
 • Jeżeli roboty w Elblągu będą wykonywały firmy ściągane z poza Elbląga to automatycznie dochodowośc lokalnych firm będzie niższa. Firmy komunalne takie jak epec czy wik, powinny mieć zakaz korzystania z dostawców i wykonawców z poza miasta, UM organizując przetargi powinien robić to tak aby preferować elbląskie firmy; i można to zrobić tak aby specyfikacja była zgodna z przepisami. Jak się nie dba o tych którzy przynoszą dochody do kasy miejskiej to później nie ma co narzekać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z Elblaga(2010-12-30)
 • no to już, nieroby-decyzja w sprawie cen na wodę, tyle kasy wy dostali-na pożegnanie coś miłego dla Elblążan
 • Ło matko, Czyżyk wszędzie się panoszy
 • Mądrale dlatego spadają inwestor "strategiczny" na Modrzewinie adres z oficjalnej strony : Metal Expert Sp. z o. o. S. K. A. 00-195 Warszawa, ul. Słomińskiego 5/231 takich jest setki firm w Elblągu
 • Elbląg da im ulgi, a oni podatki w Warszawie zapłacą - ci radni to szkoda gadać "ławeczka dla seniora". ; ))) Najbardziej "zasłużony" elblążanin Olechnowicz też pewnie podatków u nas nie zostawia. A Kurski zotał tutejszym europosłem - ludzie co się ku. .. z wami dzieje, nie już żadnych normalnych rozgarniętych ludzi w tym mieście?
 • jak nie ma????? Skandaliczne pytanie - oczywiście, że są - sam ich do rady miasta wybrałeś, sam namaściłeś swojego prezydenta a on z twoim poparciem namaścił kolejnych 3 vicków i zapewniam to nie koniec wyborów kolejnych światłych.
 • Wypraszam sobie, ja nie mam możliwości namaszczania ja mam tylko wymagania; )))
 • mój drogi :) Twój głos na każdych wyborach to przyzwolenie i namaszczenia na dalszą drogę kariery tych na których głosujesz :) wymagania? Wolne żarty. .. .. Twoje wymagania nie mają żadnego znaczenia :)
 • Do rządzenia nie wybieramy głupków, złodziei, nepotów, kolesi bo taki wybór skutkuje krzywdą całej społeczności - leży w naszym wspólnym interesie kontrola działań tych ludzi i pilnowanie by przestrzegali wysokich standardów. Nawet idiota poddany moralnej dyscyplinie staje się użyteczny. ; D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rdzeń moralny(2010-12-30)
Reklama