UWAGA!

Pamiętajmy o zakazie spalania odpadów

 
Elbląg, Pamiętajmy o zakazie spalania odpadów
fot. Straż Miejska

Sezon grzewczy rozpoczęty. Straż Miejska przeprowadza kontrole palenisk na terenach nieruchomości, w mieszkaniach i w przedsiębiorstwach ogólno – usługowych, na podstawie obserwacji własnej oraz informacji od mieszkańców. Osoby „przyłapane” na spalaniu odpadów powinny liczyć się z surowymi sankcjami.

Przypominamy, że spalanie odpadów jest wykroczeniem określonym w art. 191 Ustawy o odpadach, i zagrożone jest karą grzywny do 5 tys. zł, gdy sprawa trafi do sądu. W przypadku wdrożenia postępowania mandatowego może być nałożony mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Natomiast udaremnianie lub utrudnianie kontroli jest przestępstwem z art. 225 kodeksu karnego i zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. W takim przypadku postępowanie prowadzi policja lub prokuratura.
      
       Pamiętaj!

       W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli.
       W piecu domowym możesz spalać tylko:
       •    węgiel, koks;
       •    drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi;
       •    odpady z kory i korka;
       •    papier i tekturę, karton.
       Od 1 września do 24 października strażnicy miejscy przeprowadzili 32 interwencje dotyczące spalania odpadów i wystawili 13 mandatów za to wykroczenie. Jeżeli jesteś świadkiem spalania odpadów, możesz zgłosić ten fakt Straży Miejskiej pod nr tel. 55 239 30 34 lub tel. alarmowy 986.
      
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie będziemy pamiętać bo bieda w kraju a nasz region to najniższe zarobki w kraju. Bieda zmusza ludzi do palenie czymkolwiek. Jasne ?
 • A kto tego przestrzega tylko garstka palących
 • To niech sobie smierdziele zrobią swetry na drutach.
 • Bo biede na alkohol i papierosy stac, ale na normalny opal juz im szkoda. To moze jak mamdat jeden drugi zaplaca to uznaja ze im sie nie oplaca i przestana truc wszystkich mieszkancow. Bo teraz osoby piszace takie beznadziejne komentarze i palacu takim sufem tego nie rozumieja ale jak ktos z rodziny sie zatruje albo padnie na raka to do nich dotrze.
 • spalane są odpady ze stolarni bambry walczą ze sobą kto pierwszy przyczepkę odpadów wywiezie do domu,sprawdzać stolarnie co robią z odpadami z produkcji i z lakierni!!!!!!Niech się inspektorzy wykażą,a nie przymykają oczy na ten proceder.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Greenpeace(2018-10-25)
 • Susze drewno przez 1,5 -2 lata na zime przywoze do piwnicy,przy pierwszym lepszm deszczyku,wody w piwnicy po kostki,drewno mokre,nawet the ktore ukladam na polki,Bo naciaga wilgoc,administrator ZBK Dom wybudowany zaHitlrera juz za Gierka mial byc rozebrany ale stoi do dzis,co dwa tygodnie kontrola ze Strazy Miejskiej Bo dym z mokrego drewna I wegla ktory lezy w wodzie a ktory jest z polskich kopalni na co mam fakture z jakiej kopalni no coz rece opaduja
 • Tak, tak a sąsiad, który wiosną pali liście i śmieci na swojej posesji zasmrodzi przy tym kilka sąsiadujących ulic jest bezkarny i nikt tego dymu nie widzi, a smrodu nie czuje, okazało się, że tylko ja zadzwoniłam do służb, ale oczywiście nikt nie przyjechał, bo po co, przecież to dzielnica domków jednorodzinnych wszyscy bogaci to wszystko im wolno nie??? Okna nie można otworzyć w sezonie wiosennym, ale tylko ci ze starego budownictwa nas trują nie???
 • @Zbyszek 1 - Spróbuj porównać toksyczność dymu ze spalania wilgotnego drewna i węgla z dymem ze spalania plastiku i innego syfu. Jeśli nie widzisz różnicy, równie dobrze możesz sobie kupić szynkę wędzoną spalanymi oponami. Przecież to też dym. ..
 • Za spalanie płytami MDF i innymi odpadami stolarskimi surowo karać nie 500 zł mandatu a 5000 zł to się nauczą elblaskie i podelblaskie nosacze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Gość36(2018-10-26)
 • Nie tylko bieda i głupota. I teoretyczna oszczędność. Bo zaraz może się dowiem, że śmiecenie na chodniku, w lesie, nad rzeką to też wina biedy. Nie! To taki sam objaw głupoty.
 • Zaufaj, że nie dotrze a winni choroby i śmierci będą wszyscy w koło łącznie z lekarzem, bo przecież substancji trujących teoretycznie nie widać.
 • Ty operator poczytaj o paleniu mokrym opałem to po 1, a po 2 każdy czepia się społeczeństwa (po dużej części słusznie) ale nikt nie widzi winy urzędów, zarządców w tym i ZBK. Jakość "niby dobrego" opału, jakość instalacji CO też ma wpływ na trucie środowiska.
Reklama