UWAGA!

Papier i ołówek idą do lamusa, czyli nowoczesność w szpitalu

 
Elbląg, Umowę o dofinansowanie projektu "e-pacjent" podpisali Witold Wróblewski, członek Zarządu województwa i Ewa Pietryka, p.o. dyrektora Szpitala Miejskiego w Elblągu
Umowę o dofinansowanie projektu "e-pacjent" podpisali Witold Wróblewski, członek Zarządu województwa i Ewa Pietryka, p.o. dyrektora Szpitala Miejskiego w Elblągu (fot. WS)

Koniec z papierową dokumentacją choroby oraz z czekaniem w „ogonku” na wizytę u specjalisty. Szpitale wkraczają w wirtualną przestrzeń. Dwie elbląskie placówki medyczne przygotowują się do realizacji projektu „e-pacjent”. Na ten cel otrzymają środki unijne oraz samorządowe.

Dziś (28 września) dwie placówki medyczne: Szpital Miejski i Elbląski Szpital Specjalistyczny z Przychodnią SPZOZ podpisały umowę na dofinansowanie unijne projektu „e-pacjent”.
       - To dla nas wielkie wydarzenie – przyznała Ewa Pietryka, p.o. dyrektora Szpitala Miejskiego w Elblągu. – Podpisujemy umowę na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej projektu pełnej informatyzacji naszego szpitala. Projektu, którego koszt to blisko 2,5 mln zł, a dofinansowanie unijne sięga 85 proc. Pieniądze w kwocie 390 tys. zł przekazał także elbląski samorząd.
       - Podpisany dziś dokument pozwala na rozpoczęcie wdrażania projektu – kontynuowała Ewa Pietryka. - Dzięki temu pacjenci będą mogli szybciej dostać się do specjalisty, skrócimy okres oczekiwania na wizyty. W planach mamy stworzenie strony internetowej. To za jej pośrednictwem pacjenci będą mogli rejestrować się, sprawdzić termin wizyty w poradni, pobrać wyniki badań laboratoryjnych oraz z pracowni diagnostycznych – zapowiedziała.
       „E-pacjent” pozwoli w kompleksowy sposób zapewnić techniczną obsługę pobytu pacjenta w szpitalu, w tym prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Służyć temu będą m.in. różnego rodzaju ewidencje: przyjęcia do szpitala, wypisu, zapewnienia wyżywienia, terminu zabiegów,
       Wprowadzenie projektu ułatwi pacjentowi pobyt w szpitalu. Ułatwi także pracę personelowi. Pacjent będzie miał bowiem „zakodowaną” historię choroby i z nią będzie przemieszczał się z oddziału na oddział. Lekarz w komputerze sprawdzi przebieg leczenia.
       Wprowadzenie informatyzacji to wygoda, ale i oszczędność.
       - To spowoduje zmniejszenie kosztów pobytu pacjenta w szpitalu i leczenia – wskazuje Andrzej Żuk, kierownik działu zamówień publicznych Szpitala Miejskiego w Elblągu. – Informatyzacją objęty zostanie nie tylko pion medyczny, ale także księgowość.
       Umowę na dofinansowanie projektu – z ramienia samorządu województwa – podpisał Witold Wróblewski, członek Zarządu: - Cieszę się, że dwa elbląskie szpitale wkraczają w nowy, nowoczesny etap funkcjonowania. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego wspiera działania służące podniesieniu standardów leczenia. Myślę tu oczywiście zarówno o rozbudowie, unowocześnianiu bazy, infrastruktury – budynkach, wyposażeniu oraz o właściwej obsłudze pacjenta, a informatyzacja szpitala się do tego z pewnością przyczyni – podkreślał Witold Wróblewski. – Program „e-pacjent”, czyli informatyczna obsługa pacjenta nie tylko pomoże szpitalowi, jego pracownikom w łatwiejszej obsłudze, ale i pacjent będzie miał dostęp do różnych danych. To standard właściwy, który osiąga już większość szpitali w województwie – dodał.
       Dofinansowanie unijne również sięgające 85 proc. na realizację programu „e-pacjent” otrzymał także Elbląski Szpital Specjalistyczny z Przychodnią SPZOZ.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Stare, zdekapitalizowane budynki, brak lub stara baza diagnostyczna (laboratoria, pracownie badań obrazowych ), kadra medyczna, która dokształca się (po zdaniu egzaminów specjalizacyjnych) czytając Medycynę Praktyczną. Szpitale tonące w długach, którym brakuje na bieżącą działalność. Ten E-pacjent w tej sytuacji to jak nowoczesny drogi I-phone w rękach bezrobotnego i bezdomnego.
 • optymista, ten system jak OST112 niczego nie poprawi, a karetki do Rychlik Olsztyn wysyła zamiast z Pasłłęka to wysyła z Iławy- ponoć komputerowo bliżej!
 • A jak wygląda e-sala operacyjna, albo e-fotel dentystyczny.
 • Największa śmiertlność w Europie :) dziękuje za taka nowoczesność :D
 • Ile jeszcze wody w Wiśle upłynie (ile zim minie) zanim nastąpi dzięń w którym moja papierowa kartoteka u mojego lekarza rodzinnego w Elblągu zostanie zastąpiona e-kartoteką powiązaną elektronicznie z ZUSem finansującym moje wizyty a gabinety stomatologiczne, również te prywatne, w całej Polsce będą mogły za pośrednictwem internetu liczyć moje braki w uzębieniu i wysyłać na moją e-pocztę propozycje ich uzupełnienia. Hero.
 • ????? Hero.
 • Bajery rowery a leczenie na poziomie okien od piwnicy
 • No to jedziemy dalej: a jeżeli nie daj Boże przyjdzie mi walnąć w drzewo na warminskiej drodze i stracę przytomność lekarz ratownik dokona identyfikacji mojej osoby posługując się moim prawem jazdy i kartoteką uzębienia dostępną za pośrednictwem smartfona ? Hero.
 • A ja uważam że wielką barierą jest parking przed szpitalem wojewódzikim. Po prostu porażka
 • to może zadajmy publiczne pytanie co Ratusz, Dyrekcja WSzZ oraz inne(gedezja, architektura)mają na temat parkingu do powiedzenia. Pobliski teren już sprzedaje nabywca, puki co skupuje złomy samochodowe za gotówkę!To co lepiej złomowisko dla rzęchów niż parking dla ludzi i do tego chorych?
 • Fajnie, że to co jest np. w Niemczech (tylko w skali kraju, nie jakoś lokalnie) czy innych krajach zachodnich, wkracza w końcu, po latach - do nas. Lepiej późno niż wcale :) komputery w Polsce bardziej masowo są obecne od ponad 20 lat. Kiedyś to musiało nastąpić; )
 • Typowe marnowanie kasy unijnej bo jest okazja. Eksperymenty z oprogramowaniem do cudów przeprowadzał już ZUS i US, grube miliony utopione po znajomości.
Reklama

To się czyta

To się komentuje