UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
 • A teraz wytłumaczcie mi, czemu w Polsce ciągle jest wspominany Piłsudski, a kompletnie zapomina się o Dmowskim? Zaczynam mieć wrażenie, że jest to działanie wrogich Polsce służb (stawiam na CIA), żeby wspominać Piłsudkiego i całkowicie przemilczać Dmowskiego, nawet podczas Dnia Niepodległości. Jest jeszcze kilku innych zasłużonych Polsce polityków z tamtego okresu, ale regularne, celowe pomijanie ich sprawiło, że po latach zapomniałem ich nazwisk. Może to brzmi jak teoria spiskowa, ale zastanówcie się nad tym.
 • Z tym "całkowitym przemilczaniem"przesadzasz.
 • Bo Dmowski jeszcze nie wyszedł z szafy, a poza tym był nikim i w czasie wydarzeń w październiku oraz listopadzie 1918 roku był od nich zdala - podobnie zresztą jak Piłsudski czy Paderewski, choć ten ostatni przynajmniej przyczynił się do wybuchu powstania wielkopolskiego. Wszędzie na ziemiach polskich o niepodległość walczyli ludowcy, socjaliści, socjaldemokraci, nawet komuniści. Niepodległość zawdzięczamy też rewolucyjnym wystąpieniom w Rosji i Niemczech oraz rozpadowi cesarstwa Austro-Węgier. W Krakowie już od października 1918 roku działała Polska Komisja Likwidacyjna, złożona głównie z polityków Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego oraz ludowców Wincentego Witosa. To jego powołano 28 października na przewodniczącego prezydium PKL z Daszyńskim oraz endekiem Skarbkiem jako zastępcami. A już 30 października Kraków był wolny dzięki szybkiej akcji konspiratorów Antoniego Stawarza: wykorzystał proklamację powstania niepodległej Czechosłowacji i sprawnie rozbroił krakowski garnizon. Za to Czechom powinniśmy być wdzięczni, choć stosunki polsko-czeskie zawsze były takie bardziej facebookowe. Czyli skomplikowane. Warto także pamiętać o chłopskich zrywach patriotycznych oraz Rzeczpospolitej Tarnobrzeskiej i Pińczowskiej. #TakByło 🚩 Hashtagi: #7listopada, #PPS, #SwietoNiepodleglosci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  13
  lubie.kefir(2021-11-11)
 • @lubie.kefir - I tak do końca mych dni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  Niszczlewactwo(2021-11-11)
 • @lubie.kefir - Nikim to może być ewentualnie czterdziesto kilkuletni, bezdzietny, stary kawaler bez stałego zatrudnienia.
Reklama