UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Piekarczyk czeka na imię

2018-03-05
Aktualizowany 2018-03-05 07:02
 
Elbląg, Piekarczyk czeka na imię
(fot. Michał Skroboszewski)

Zainteresowanie konkursem na imię dla Piekarczyka przerosło nasze oczekiwania. Dostaliśmy już około stu propozycji od Czytelników, na kolejne czekamy do środy do godz. 10. Tego też dnia zbierze się Komisja Konkursowa, złożona z przedstawicieli redakcji, Urzędu Miejskiego i Muzeum Archeologiczno-Historycznego, by wybrać najciekawsze imię i zwycięzcę konkursu. Wyniki ogłosimy 8 marca, w dniu święta Piekarczyka. Na zwycięzcę konkursu czeka tablet i komplet miejskich gadżetów. 

8 marca 1521 roku, jak głosi legenda, dzielny Piekarczyk uratował Elbląg przez Krzyżakami, a ten dzień na wiele lat stał się świętem miasta. Z okazji zbliżającej się rocznicy tych wydarzeń portEl.pl i prezydent Elbląga zapraszają do udziału w konkursie „Wybierz imię dla Piekarczyka”. Konkurs potrwa 7 marca do godz. 10. Może wziąć w nim udział każdy mieszkaniec Elbląga bez względu na wiek. Wystarczy, że wyśle na adres piekarczyk@portel.pl propozycję imienia dla Piekarczyka wraz z krótkim uzasadnieniem i podaniem swojego imienia i nazwiska.
       Najciekawsze propozycje wybierze trzyosobowa komisja konkursowa, złożona z przedstawiciela naszej redakcji, Urzędu Miejskiego w Elblągu i Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Wyniki ogłosimy 8 marca o godz. 10 przy rzeźbie Piekarczyka. Nagrodą dla zwycięzcy jest tablet wraz z zestawem miejskich gadżetów ufundowany przez prezydenta Elbląga.
       Przypomnijmy, że postać Piekarczyka wiąże się z wydarzeniami w 1521 roku, kiedy trwała wojna między Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego Albrechtem a królem Polski Zygmuntem. W tym czasie Elbląg był miastem przygranicznym, które od czasów pokoju toruńskiego (1466 r.) należało do Rzeczpospolitej. Krzyżacy postanowili je zdobyć i rankiem 8 marca zjawili się po murami obronnymi miasta. Jak głosi legenda, przekupieni zdrajcy napadli na straże, opuścili zwodzony most i dostali się do środka. Zaskoczeni mieszkańcy próbowali stawiać opór, ale dopiero dzięki nieznanemu czeladnikowi piekarskiemu udało się ich pokonać. Piekarczyk przeciął łopatą sznury, dzięki czemu krata w bramie opadła, odcinając wojskom krzyżackim dostęp do miasta. A ci, którzy byli już w środku, po krótkiej walce musieli się poddać.
       Na znak zwycięstwa łopatę, którą przeciął liny, zawieszono we wnętrzu Bramy Targowej, a na jej murach wydrążono znak łopaty. Od tej pory każdy 8 marca – aż do 1772 roku, kiedy Elbląg w wyniku I rozbioru Polski trafił w granice Prus – obchodzono jako święto miasta.
      
       Zobacz regulamin konkursu „Wybierz imię dla Piekarczyka”
red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama